ورود به دانشگاه در کشور ترکیه:

ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم دبیرستان به بعد همانند ایران منوط به شرکت و قبولی در کنکور سراسری کشور ترکیه می باشد و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد. در اینجا تکیه بر مقطع دیپلم به بعد بوده و نحوه و شرایط آن مفصلاً توضیح داده می شود.

درباره آزمون سراسری YÖS:

امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان در مؤسسات آموزش عالی ترکیه توسط سازمان ÖSYM در این کشور پیگیری می شود و متقاضیان خارجی (غیر ترک) می بایست در آزمون YÖS (یوس ترکیه) که توسط این سازمان هر ساله برگزار می گردد شرکت و پس از احراز رتبه قبولی توانایی ثبت نام و ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی ترکیه را خواهند داشت.

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان، فنی حرفه ای، کار دانش، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله می باشند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

مواد درسی و نحوه ارزشیابی:

آزمون YÖS شامل دو قسمت می باشد: قسمت اول: آزمون YÖS جهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان، و شامل ۸۰ سؤال تستی ۵ گزینه ای در مدت ۹۰ دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می گردد و مبنای اصلی پذیرش دانشجو می باشد. قسمت دوم: سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی می باشد که در این آزمون به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد. ۲. در این آزمون تنها یک پاسخ از پنج پاسخ صحیح بوده و می بایست فقط یک خانه خالی از پاسخ نامه با مداد مشکی نرم علامت گذاری گردد. ضمناًهر پاسخ غلط ۴/۱ امتیاز منفی خواهد داشت.

آزمون YÖS روز یکشنبه ۱۸ آپریل مطابق با ۳۰ فروردین رأس ساعت ۹ صبح در شهر آنکارا برگزار خواهد شد.پس از پایان مراحل ارزشیابی و جایگزینی، کارنامه های شرکت کنندگان به آدرس آنان ارسال می شود.

انتخاب رشته همانند دانشگاه سراسری ایران بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت. مشاورین مجرب مؤسسه با توجه به تجربیات و آگاهی از آمار و نتایج سال های گذشته انتخاب رشته مناسبی را برای داوطلب انجام خواهد داد که این امر می تواند شانس قبولی داوطلبان را به مراتب افزایش دهد.

آموزش زبان ترکی (تومر) :

ما با توجه به نیاز داوطلبان ایرانی به فراگیری زبان ترکی استانبولی جهت تحصیل در دانشگاهها و نیز در زندگی روزمره اقدام به آموزش این زبان در کلاسهای فوق العاده می نمایم. روش تدریس در این کلاسها منطبق بر اصول آموزشی زبان برای خارجیان، مورد تأیید مرکز تحقیق و توسعه و آموزش زبان ترکی دانشگاهها (TÖMER) بوده و در طی دوره های آموزشی به طور مستمر ارائه می گردد. ضمنا داشتن دیپلم تومر برای ورود به دانشگاههای ترکیه الزامی می باشد.

تحصیلات تکمیلی (مقاطع فوق لیسانس- دکترا) :

گزینش دانشجو در مقاطع بالای لیسانس در دانشگاههای ترکیه از طریق کنکور سراسری انجام نمی پذیرد، بلکه دانشگاه ها به صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست نموده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می نمایند. بر این اساس ورود به دانشگاه ها در این مقاطع به مراتب آسانتر از دانشگاههای ایران می باشد. دانشگاههای ترکیه سالانه دو بار اقدام به اعلام لیست رشته هایی که در آنها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو درآن رشته ها برای هر دو مقطع می نمایند. داوطلبان باید رشته ای را که می توانند در آن ادامه تحصیل بدهندانتخاب نموده و اقدام به ثبت نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند. طول دوره فوق لیسانس حداقل ۲ سال و Phd چهار سال می باشد. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن در هر دو مقطع عموماً بین ۲۰ تا ۳۰ واحد می باشد که باید در نیمی از طول مدت تحصیل گذرانده شوند و بقیه دوره به گذراندن پایان نامه اختصاص دارد. زبان تدریس در دوره های فوق لیسانس و Phd ، ترکی یا انگلیسی می باشد.

درباره آزمون ALES :

امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (بالای لیسانس) یا ALES، امتحانی است که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از لیسانس و موارد مشابه از قبیل دوره های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاهها و .. در ترکیه مورد نیاز می باشد. امتیاز بدست آمده در این امتحان بوسیله برگه نتایج آزمون ALES به داوطلبان اعلام می شود و در مواقع لزوم توسط داوطلبان به مؤسسات مربوطه ارائه می گردد. این آزمون، سالانه دوبار از طرف مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماههای May و December برگزار می شود. این امتحان یک آزمون استعداد سنجی شامل ۲ بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal) است وهدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب، سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آنها نمی باشد. سؤالات به گونه ای طراحی می شوند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند. تمام کسانیکه در سال آخر دوره لیسانس مشغول به تحصیل هستند، دارندگان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دوره فوق لیسانس و دکترا می توانند در این آزمون شرکت نمایند. امتحان ALES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می گردد. نتایج ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

درباره آزمون GRE :

آزمون جی آر ای یا همان GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می باشد. همان طور که از نام این آزمون مشخص می باشد، هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان می باشد. این آزمون معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می باشد. دانشگاه های آمریکایی و کانادایی معمولا داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه سیاسی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند.

این آزمون در دو سطح General و Subject برگزار می شود که دارای ۳ قسمت درک زبانی (verbal)، کمی (quantative)و قسمت تحلیلی (analytic) می باشد. در قسمت زبانی معمولا متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می شود و در واقع فقط بستگی به میزان لغات دانشجو توجه می کند. لغات پرسیده شده واقعا دشوار هستند و برای اکثر دانشجویان نا آشنا. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده ای پرسیده می شود تا توانایی های ابتدایی فرد مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث بر انگیز می باشد و به صورت نوشتاری می باشد. یعنی از فرد خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی نوشته شود و تحلیلهای شخصی بیان گردد.

این آزمون فعلا در ۳ مرکز سازمان سنجش، دانشگاه صنعتی اصفهان و ارومیه برگزار می گردد. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران فعلا فقط به صورت pBT برگزار می گردد و بر اساس قانون ets در هر کشوری که آزمون iBT برگزار می گردد دیگر آزمون به صورت pBT برگزار نمی گردد. در ضمن آزمون Subject فقط به صورت pBT برگزار می گردد درحالیکه آزمون General هم به صورت pBT  و هم به صورت iBT برگزار می گردد.

سایر مطالب مرتبط

رنکینگ دانشگاههای ترکیه
بورسیه بانک توسعه اسلامی و ترکیه بورسلاری
دانشگاههای تایید در ترکیه
یوس ۲۰۲۱ ترکیه
دانشگاههای تایید در ترکیه
بورسیه ترکیه ۲۰۲۱
سوالات tus
آموزش آنلاین ترکی استانبولی
رشته طراحی مد در ترکیه
تحصیل بدون یوس در ترکیه
تحصیل داروسازی در ترکیه
داروسازی در ترکیه
تحصیل در ترکیه بدون یوس
تحصیل در ترکیه
دانشگاههای ترکیه
تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه1
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای دندانپزشکی ترکیه
دانشگاههای دندانپزشکی ترکیه
تور یوس 2020 ترکیه
بورسیه تحصیلی 2020 ترکیه
خوابگاه دخترانه نزدیک دانشگاه آنکارا
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
ارزشیابی مدارک پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم در ترکیه 2019-2020
تحصیل بدون یوس در ترکیه
تحصیل در ترکیه
Hacettepe
2017 TÜRKİYE BURSLARI
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
Hacettepe
دانشگاههای ترکیه
آزمون یوس(YÖS) چیست؟ (معرفی امتحان یوس YOS ترکیه)
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
دانشگاههای ترکیه
۳۴ پاسخ
 1. آیلین
  آیلین گفته:

  با سلام .آزمون yds از چه مباحثی هست.و اینکه در آزمون GRE فقط به سوالات کمی میشه پاسخ داد.من متقضی دکتری ایمونولوژی هستم برای دانشگاه جاپا ترکیه.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  پاسخ
 2. ghazal
  ghazal گفته:

  سلام توامتحان yds انگلیسی دانشجوهای خارجی متقاضی برای تحصیلات تکمیلی(phd) هم میتونند شرکت کنند یا فقط دانشجوهای تبعه ترک میتونن مرسی

  پاسخ
 3. امیر
  امیر گفته:

  سلام.میخواستم ببینم برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه همین آزمون رو باید بدیم؟
  وشانس قبولی تو این امتحان چقدره؟

  پاسخ
 4. امیرحسین
  امیرحسین گفته:

  سلام تو ی سایتی خوندم که میگفت برای اینکه مدرک پزشکی که از خارج میگیری برای اینکه تو ایزان قابل ارزیابی باشه باید معدل دیپلم بالای ۱۶ باشه و معدل پیش بالای ۱۷.
  میخواستم ببینم منظور از معدل دیپلم معدل کتبی سال سومه یا معدل سه سال دبیرستان؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 5. aytak
  aytak گفته:

  سلام من براى phd رشته مهمارى میخوام اقدام کنم ترکیه ، آزمون gre یا ales کدومش راحتتره ؟ وا اینکه فقط بخش ریاضى باید جواب بدم ؟

  پاسخ
 6. mehrnaz
  mehrnaz گفته:

  سلام من سی ساله هستم برای شرکت در کنکور یوس ترکیه در رشنه معماری داخلی یا طراحی صنعتی شانسی دارم البته لیسانس مدیریت صنعتی از پیام نور دارم که فک نکنم معتبر باشه فقط میخواستم بدونم سن بالا درصد قبولیمو پایین میاره?

  پاسخ
 7. مسعود زارعی
  مسعود زارعی گفته:

  سلام
  میخوام برا دانشگاه و ادامه تحصیل تو ترکیه شرکت کنم(دندانپزشکی ترجیحا).معدل کل دیپلم ۱۷/۱۸هستش .خواستم ببینم اگه کتاب های یوس رو بخونم شانس قبولی دارم؟ازمون ب زبان ترکیه؟آیا اصلا کتابی در رابطه با آزمون یوس وجود داره؟من شنیده بودم آزمون یوس فقط ریاضی و تست هوشه ولی بالا ذکر کردید ک درس های زیست و شیمی و فیزیک هم وجود داره بالاخره از کدوم درساس؟
  ممنون ببخشید سوالام زیاد شدن

  پاسخ
 8. لیلا
  لیلا گفته:

  سلام من فوق میکروبیولوژی هستم واسه دکترا میخوام تو دانشگاه دولتی ترکیه ادامه بدم, خواستم بدونم شرایط بورسیه گرفتن از دانشگاههای دولتی ترکیه چیه؟ و اینکه ریاضیات آزمون آلس راحتتره یا جی آر ای؟ ممنون

  پاسخ
 9. حمید
  حمید گفته:

  سلام و عرض خدمت ادمین
  آیا ممکنه برای اپلای دانشگاه فنی خاورمیانه ی آنکارا بجای آزمون ales آزمون gre داده بشه ??
  ممکنه که یه مرحله بندی کلی برای کارهایی که باید انجام بدم رو بیان کنید??

  پاسخ
 10. المیرا
  المیرا گفته:

  با عرض سلام و ادب ایا الان میتوان برای مقطع ارشد اقدام کرد؟و چه مدارکی لازم هست برای مقطع کارشناسی ارشد زبان انگلیسی در یکی از دانشگاههای استانبول؟

  پاسخ
 11. مریم
  مریم گفته:

  سلام من کارشناسی ادبیات انگلیسی دارم و می خوام برای ارشد اموزش زبان بخونم دانشگاههای دولتی ای که این رشته رو دارند رو میش معرفی کنید و اینک چه مدارکی لازمه
  البته ی جا خوندم برای بجای الس میش جی ار ای هم داد درسته ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله را پاسخ دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.