معرفی شهر ازمیر و جاذبه های گردشگری آن

izmir

ازمیر (İzmir) سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا می باشد و دارای موقعیت ممتاز بعنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری است. شهر ازمیر که در زبان ترکی ازمیر زیبا نام دارد، بر فراز یک خلیج بلند و باریک قرار دارد. کرانه های دریای اژه ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این شهر می باشند. خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغ های زیتون، پرتگاه های سنگی و جنگل های کاج احاطه شده اند.

ازمیر که در پشت پیاده روهای آراسته شده با درختان نخل زیبا و خیابانهایی که کرانه های ساحلی را دنبال می کنند، از دامنه های کوههای اطراف با شیب های پلکانی افقی به آرامی بالا می رود. ازمیر شهری سرزنده و بسیار زیبا بوده و درمدت فستیوال بین المللی هنر در ماه ژوئن و جولای گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشد.

اين شهر توریستی در واقع در هزاره سوم قبل از ميلاد در محلی كه امروزه بايراكلی (Bayraklı) نام دارد بنا شده است و در آن زمان با شهر تروی يا تروا ، كه دارای پيشرفته ترين فرهنگ در آناتولی غربی است ، مشترك بود. در حدود سال ۱۵۰۰ قبل از ميلاد ، اين شهر تحت نفوذ قلمروی هيتی ها در آناتولی مركزی در آمد. در هزاره اول قبل از ميلاد ، اين شهر سيميرنا (Smyrna) ناميده می شد و در رده مهمترين شهرهای اتحاديه ايونين ايها قرار داشت. در طول اين دوره ، يكی از برجسته ترين نكات اين شهر اين بود كه هومر تاريخدان و نويسنده يونانی در آنجا سكونت داشت. فتح اين شهر توسط ليديا ايها ، در حدود ۶۰۰ قبل ازميلاد، اين دوره را به پايان رساند.

آب و هوای ازمیر در کل مشابه آب و هوای ایران چهار فصل دارد. تابستان ها نسبتا شرجی می شود چون کنار دریا قرار دارد و زمستانها سرد پائیز متوسط و بهار آب و هوای عالی را دارد.

izmir

جاذبه های گردشگری ازمیر
شهر ازمیر دیدنی های زیبا و جالبی دارد، بسياری از بازدیدکننده ها برای دريا و ساحل زيبای اين شهر در تابستان به ازمیر سفر می کنند. اما بسياری ديگر نيز وجود دارند که به دنبال اماکن و برنامه های هيجان انگيز اين شهر می گردند. ميدان کناک يکی از اين ديدنی ها است. اين ميدان به خاطر برج ساعت خود شهرت دارد. اين برج در سال ۱۹۰۱ ميلادی بنا شده است در کنار اين ميدان مسجد کناک و بازار کمرالتی قرار دارد. اما ديدنی های ديگر ازمیر آسانسور است.

بنای آسانسور نام يکی از امکان ديدنی و حتی تاريخی ازمير است. اين آسانسور که در سال ۱۹۰۷ توسط تاجران يهودی ساخته شده برای جابجايي شهروندان از يک مکان پست بر فراز تپه ای که محل کسب و کار مردم قرار داشته تعبيه شده است. اين آسانسور در ابتدا با سيستم فشار آب کار مي کرده است اما بعدها به سيستم الکتريکی مجهز شده است. شما اکنون با سوار شدن در اين آسانسور علاوه برا اينکه شهر و مناطق ديدني آن را از بالا می بينيد می توانيد از فروشگاه های سوغاتی، رستوران ها و کافي شاپ های آن نيز استفاده کنيد.

تلفريک شهر ازمیر نيز همچون آسانسور شما را بر فراز ازمیر می برد. اين برج که در سال ۱۹۷۷ ساخته شده شما را به ارتفاع ۴۲۳ متری از سطح زمين می برد. اما در محله های ديدنی اين شهر می توان از محله آلزانکاک نام برد. خيابان های باريک با خانه های به سبک يونانی و رستوران های دل انگيز. اين محله از مرکز شهر چندان دور نيست و حمل و نقل عمومی برای آن وجود دارد. اما از اماکن مهم می توان به کاديفکال که قعله ای است قديمی اشاره کرد. بعد از اين قلعه آگورا که بازاری نيز در اين منطقه به همين نام است. يادگار دوره امپراتوری روم در اين شهر است که از مکان هایی است که بايد ديد. در ازمیر  موزه باستانشناسی ، موزه فرهنگ شناسی ، موزه آتاتورک ، موزه هنرهای نفيس ، موزه هنر ، موزه تاريخ طبيعی وجود دارد.

ازمیر آسانسور

اما دیدنی های ازمیر به موزه های آن ختم نمی شود. در بايراکلی يک معبد بنام آتنا به معنی الهه عشق و مهارت ، کانالهای شير ينير و يشيل دره دو نمونه از آثار مهندسی رومی است. رودخانه ملس که در سرتاسر عصر روم شرقی و عثمانی آب ازمیر را فراهم می کرد از اين منطقه عبور می کند. کليسای سنت پليکارت قديمی ترين کليسا در ازمیر است. مهمانسرای کيزلار اقاسی ، بنای يادبود آتاتورک در ميدان جمهوريت که برروي يک اسب نشسته است اين اثر خاطره آزاد سازی اين شهر توسط نيروهای ترکیه را گرامی می دارد.

دلفين های پرنده در کارشی ياکا يک اثر تاريخی است که سمبلی از دوستی و برادری می باشد . حيسار بزرگترين و قديمی ترين مسجد در ترکیه است که دارای يک اندرون دلپذير با يک منبر و محراب زيبا است . مساجد ديگر ازمیر شامل ساليچی اقلو ، شاديروان و کمرالتی می باشد. اما در زمره ديدنی های ازمیر پارک های اين شهر است كه می توان کولتور پارک ، پارک ادنان سايگون ، پارک اينسان حاک لاری ، پارک موامراکسوی و پارک تفريحی تورگوت ازال را نام برد.

izmir

معرفي دانشگاه دوكوز ايلول و دانشکده های آن در ( ازمیر )

دانشگاه دوكوز ايلول به تركي استانبولی (Dokuz Eylül Üniversitesi) يكي از دانشگاه هاي برجسته تركيه به شمار مي رود. اين دانشگاه در شهر ازمير قرار دارد. دانشگاه دوكوز ايلول در سال 1982 با 10 مدرسه فعاليت خود را شروع كرد و اولين دانشگاهي است كه آموزش مسئله محور را پياده سازي كرده است. بسياري از قسمت هاي اين دانشگاه در امر آموزش، تحقيق و تمرين داراي استاندارد مديريت كيفيت ISO 9001و ISO 2000هستند.نام دانشگاه كه برابر 9 سپتامبر است بيانگر تاريخ پايان اشغال يونانيان در اين شهر است. اين دانشگاه داراي 12 دانشكده است. اين دانشگاه داراي 14 كتابخانه خارج از دانشگاه بوده كه استفاده از آن براي كليه محققان آزاد است اين دانشگاه بيش از 45000 دانشجو و بالغ بر 3000 كادر علمي، آموزشي دارد.

دانشكده ها‌

 • دانشكده امور آموزشي
 • دانشكده ادبيات
 • دانشكده علوم
 • دانشكده هنرهاي زيبا
 • دانشكده دريانوردي
 • دانشكده مهندسي
 • دانشكده حقوق
 • دانشكده اقتصاد و مديريت بازرگاني
 • دانشكده معارف
 • دانشكده تحارت
 • دانشكده كشاورزي
 • دانشكده پزشكي و بيمارستان دانشگاه
 • دوکوز ایلول

معرفي دانشگاه اژه ترکیه

دانشگاه اژه در شهر ازمیر ترکیه و یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشکاه دانشکده های زیر را دارا می باشد:
دانشکده داروسازی
دانشکده ادبیات شامل ; ادبیات زبان آلمانی ,ادبیات و زبان آمریکایی , باستان شناسی جغرافیا, فلسفه, زبان و ادبیات انگلیسی , روانشناسی , تاریخ هنر , جامعه شناسی ,تاریخ ,ادبیات زبان ترکی,
دانشکده تربیت معلم شامل ; کامپیوتر ,هنرهای زیبا ,آموزش ترکی ,آموزش ابتدایی,
دانشکده فنی شامل ; فضاشناسی ,بیوشیمی ,بیولوژی ,فیزیک ,استاتیستیک ,شیمی ,ریاضیات
دانشکده پرستاری شامل; پرستاری پایه- پرستاری کودک ,پرستاری روانشناسی ,پرستاری آموزشی,پرستاری جراحی

, پرستاری بیماری های داخلی, پرستاری زنان و زایمان , ,
دانشکده اقتصاد شامل; مدیریت ,اقتصاد, روابط بین المللی
دانشکده ارتباطات شامل ;روزنامه نگاری رادیو تلویزیون وسینما, تبلیغات ,ارتباطات عمومی,
دانشکده مهندسی شامل ;مهندسی کامپیوتر, بیومهندسی ,مهندسی دباغی ,مهندسی الکتریک و الکترونیک ,مهندسی تغذیه ,مهندسی ساختمان ,مهندسی شیمی ,مهندسی مکانیک ,مهندسی نساجی ,
دانشکده محصولات آبی
دانشکده پزشکی شامل ;پزشکی جراحی ,پزشکی داخلی ,پزشکی پایه

دانشکده کشاورزی شامل ; باغبانی , گیاه شناسی ,تکنولوژی شیر, دامداری , زراعت ,خاک, ماشین آلات زراعی ,اقتصاد زراعی

دانشگاه اژه(اگه)