معرفی شهر ازمیر و جاذبه های گردشگری آن

izmir

ازمیر (İzmir) سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا می باشد و دارای موقعیت ممتاز بعنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری است. شهر ازمیر که در زبان ترکی ازمیر زیبا نام دارد، بر فراز یک خلیج بلند و باریک قرار دارد. کرانه های دریای اژه ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این شهر می باشند. خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغ های زیتون، پرتگاه های سنگی و جنگل های کاج احاطه شده اند.

ازمیر که در پشت پیاده روهای آراسته شده با درختان نخل زیبا و خیابانهایی که کرانه های ساحلی را دنبال می کنند، از دامنه های کوههای اطراف با شیب های پلکانی افقی به آرامی بالا می رود. ازمیر شهری سرزنده و بسیار زیبا بوده و درمدت فستیوال بین المللی هنر در ماه ژوئن و جولای گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشد.

این شهر توریستی در واقع در هزاره سوم قبل از میلاد در محلی که امروزه بایراکلی (Bayraklı) نام دارد بنا شده است و در آن زمان با شهر تروی یا تروا ، که دارای پیشرفته ترین فرهنگ در آناتولی غربی است ، مشترک بود. در حدود سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد ، این شهر تحت نفوذ قلمروی هیتی ها در آناتولی مرکزی در آمد. در هزاره اول قبل از میلاد ، این شهر سیمیرنا (Smyrna) نامیده می شد و در رده مهمترین شهرهای اتحادیه ایونین ایها قرار داشت. در طول این دوره ، یکی از برجسته ترین نکات این شهر این بود که هومر تاریخدان و نویسنده یونانی در آنجا سکونت داشت. فتح این شهر توسط لیدیا ایها ، در حدود ۶۰۰ قبل ازمیلاد، این دوره را به پایان رساند.

آب و هوای ازمیر در کل مشابه آب و هوای ایران چهار فصل دارد. تابستان ها نسبتا شرجی می شود چون کنار دریا قرار دارد و زمستانها سرد پائیز متوسط و بهار آب و هوای عالی را دارد.

izmir

جاذبه های گردشگری ازمیر
شهر ازمیر دیدنی های زیبا و جالبی دارد، بسیاری از بازدیدکننده ها برای دریا و ساحل زیبای این شهر در تابستان به ازمیر سفر می کنند. اما بسیاری دیگر نیز وجود دارند که به دنبال اماکن و برنامه های هیجان انگیز این شهر می گردند. میدان کناک یکی از این دیدنی ها است. این میدان به خاطر برج ساعت خود شهرت دارد. این برج در سال ۱۹۰۱ میلادی بنا شده است در کنار این میدان مسجد کناک و بازار کمرالتی قرار دارد. اما دیدنی های دیگر ازمیر آسانسور است.

بنای آسانسور نام یکی از امکان دیدنی و حتی تاریخی ازمیر است. این آسانسور که در سال ۱۹۰۷ توسط تاجران یهودی ساخته شده برای جابجایی شهروندان از یک مکان پست بر فراز تپه ای که محل کسب و کار مردم قرار داشته تعبیه شده است. این آسانسور در ابتدا با سیستم فشار آب کار می کرده است اما بعدها به سیستم الکتریکی مجهز شده است. شما اکنون با سوار شدن در این آسانسور علاوه برا اینکه شهر و مناطق دیدنی آن را از بالا می بینید می توانید از فروشگاه های سوغاتی، رستوران ها و کافی شاپ های آن نیز استفاده کنید.

تلفریک شهر ازمیر نیز همچون آسانسور شما را بر فراز ازمیر می برد. این برج که در سال ۱۹۷۷ ساخته شده شما را به ارتفاع ۴۲۳ متری از سطح زمین می برد. اما در محله های دیدنی این شهر می توان از محله آلزانکاک نام برد. خیابان های باریک با خانه های به سبک یونانی و رستوران های دل انگیز. این محله از مرکز شهر چندان دور نیست و حمل و نقل عمومی برای آن وجود دارد. اما از اماکن مهم می توان به کادیفکال که قعله ای است قدیمی اشاره کرد. بعد از این قلعه آگورا که بازاری نیز در این منطقه به همین نام است. یادگار دوره امپراتوری روم در این شهر است که از مکان هایی است که باید دید. در ازمیر  موزه باستانشناسی ، موزه فرهنگ شناسی ، موزه آتاتورک ، موزه هنرهای نفیس ، موزه هنر ، موزه تاریخ طبیعی وجود دارد.

ازمیر آسانسور

اما دیدنی های ازمیر به موزه های آن ختم نمی شود. در بایراکلی یک معبد بنام آتنا به معنی الهه عشق و مهارت ، کانالهای شیر ینیر و یشیل دره دو نمونه از آثار مهندسی رومی است. رودخانه ملس که در سرتاسر عصر روم شرقی و عثمانی آب ازمیر را فراهم می کرد از این منطقه عبور می کند. کلیسای سنت پلیکارت قدیمی ترین کلیسا در ازمیر است. مهمانسرای کیزلار اقاسی ، بنای یادبود آتاتورک در میدان جمهوریت که برروی یک اسب نشسته است این اثر خاطره آزاد سازی این شهر توسط نیروهای ترکیه را گرامی می دارد.

دلفین های پرنده در کارشی یاکا یک اثر تاریخی است که سمبلی از دوستی و برادری می باشد . حیسار بزرگترین و قدیمی ترین مسجد در ترکیه است که دارای یک اندرون دلپذیر با یک منبر و محراب زیبا است . مساجد دیگر ازمیر شامل سالیچی اقلو ، شادیروان و کمرالتی می باشد. اما در زمره دیدنی های ازمیر پارک های این شهر است که می توان کولتور پارک ، پارک ادنان سایگون ، پارک اینسان حاک لاری ، پارک موامراکسوی و پارک تفریحی تورگوت ازال را نام برد.

izmir

معرفی دانشگاه دوکوز ایلول و دانشکده های آن در ( ازمیر )

دانشگاه دوکوز ایلول به ترکی استانبولی (Dokuz Eylül Üniversitesi) یکی از دانشگاه های برجسته ترکیه به شمار می رود. این دانشگاه در شهر ازمیر قرار دارد. دانشگاه دوکوز ایلول در سال ۱۹۸۲ با ۱۰ مدرسه فعالیت خود را شروع کرد و اولین دانشگاهی است که آموزش مسئله محور را پیاده سازی کرده است. بسیاری از قسمت های این دانشگاه در امر آموزش، تحقیق و تمرین دارای استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001و ISO 2000هستند.نام دانشگاه که برابر ۹ سپتامبر است بیانگر تاریخ پایان اشغال یونانیان در این شهر است. این دانشگاه دارای ۱۲ دانشکده است. این دانشگاه دارای ۱۴ کتابخانه خارج از دانشگاه بوده که استفاده از آن برای کلیه محققان آزاد است این دانشگاه بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو و بالغ بر ۳۰۰۰ کادر علمی، آموزشی دارد.

دانشکده ها‌

 • دانشکده امور آموزشی
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده علوم
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده دریانوردی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی
 • دانشکده معارف
 • دانشکده تحارت
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده پزشکی و بیمارستان دانشگاه
 • دوکوز ایلول

معرفی دانشگاه اژه ترکیه

دانشگاه اژه در شهر ازمیر ترکیه و یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشکاه دانشکده های زیر را دارا می باشد:
دانشکده داروسازی
دانشکده ادبیات شامل ; ادبیات زبان آلمانی ,ادبیات و زبان آمریکایی , باستان شناسی جغرافیا, فلسفه, زبان و ادبیات انگلیسی , روانشناسی , تاریخ هنر , جامعه شناسی ,تاریخ ,ادبیات زبان ترکی,
دانشکده تربیت معلم شامل ; کامپیوتر ,هنرهای زیبا ,آموزش ترکی ,آموزش ابتدایی,
دانشکده فنی شامل ; فضاشناسی ,بیوشیمی ,بیولوژی ,فیزیک ,استاتیستیک ,شیمی ,ریاضیات
دانشکده پرستاری شامل; پرستاری پایه- پرستاری کودک ,پرستاری روانشناسی ,پرستاری آموزشی,پرستاری جراحی

, پرستاری بیماری های داخلی, پرستاری زنان و زایمان , ,
دانشکده اقتصاد شامل; مدیریت ,اقتصاد, روابط بین المللی
دانشکده ارتباطات شامل ;روزنامه نگاری رادیو تلویزیون وسینما, تبلیغات ,ارتباطات عمومی,
دانشکده مهندسی شامل ;مهندسی کامپیوتر, بیومهندسی ,مهندسی دباغی ,مهندسی الکتریک و الکترونیک ,مهندسی تغذیه ,مهندسی ساختمان ,مهندسی شیمی ,مهندسی مکانیک ,مهندسی نساجی ,
دانشکده محصولات آبی
دانشکده پزشکی شامل ;پزشکی جراحی ,پزشکی داخلی ,پزشکی پایه

دانشکده کشاورزی شامل ; باغبانی , گیاه شناسی ,تکنولوژی شیر, دامداری , زراعت ,خاک, ماشین آلات زراعی ,اقتصاد زراعی

دانشگاه اژه(اگه)