معرفی شهر آنکارا و دانشگاههای آن

Ankara

شهر آنکارا

آنکارا (در قدیم: آنقره) پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر هم‌چنین مرکز سیاسی استان آنکارا است. آنکارا شهری جدید و نسبتاً مدرن با ۴٬۳۱۹٬۱۶۷نفر جمعیت است . از مراکز دیدنی آن می‌توان آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله را نام برد. آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این استان با نواحی جنگلی در شمال شرق، زمین های حاصلخیز زیادی دارد و غالبا گندم در آن ها کشت می شود. آنکارا از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان گیر شهیر هم مرز است.

آب و هوای آنکارا مانند بیشتر شهرهای ترکیه در تابستان گرم و در زمستان سرد و برفی است. این شهر در میان چهار کوه واقع شده است که کرای گودی در جنوب، ادریس در شرق، ایلماداغ در شمال و چال در جنوب شرقی قرار دارند. در میان قسمت جنوب شرقی سه رودخانه در جریان هستند. دمای هوای آنکارا در مرکز منطقه فلات ترکیه از میانگین صفر درجه سانتیگراد در ماه ژانویه به میانگین ۲۳ درجه سانتیگراد در ماه جولای تغییر می یابد.

آنکارا از زمان هیتی‌ها (قومی کهن که در هزاره دوم پیش از میلاد بر قسمت اعظم آسیای صغیر و سوریه فرمانروایی داشت) اهمیت داشت. در دوره رومی‌ها کرسی ایالتی شد. خسرو پرویز ساسانی آن را گرفت (سال ۶۲۰م.). هارون‌الرشید و معتصم خلفای عباسی آن را محاصره و تاراج کردند. در این شهر امیر تیمور، بایزید یکم (سلطان عثمانی) را مغلوب و دستگیر کرد(۱۴۰۲م.). در ۱۹۲۳پایتخت ترکیه شد.

قدیمی ترین تمدنی که اطراف شهر آنکارا کشف شده است در عصر برنز توسط هیتی ها در ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح پایه گذاری شده است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگیها و سپس توسط لیدیا ایها و فارسها اداره میشد. سپس غلاطیه ایها از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. شهر آنکارا بعد از به اتمام رسیدن جنگ ملی استقلال و رهایی ترکیه از اشغال خارجی در تاریخ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۹۲۳ توسط آتاتورک پایتخت جمهوری ترکیه اعلام گردید.

یکی از مهم ترین اماکن دیدنی آنکارا آنیت کابیر یا مقبره آتاتورک واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهراست. موزه تمدن های آناتولی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنکارا به شمار می رود، این موزه به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی ،هیتی،فرنگیها، یورارتین ها و رومیها و نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای می دهد.

مقبره آتاتورک

از دیگر مکان های دیدنی و توریستی آنکارا می توان موزه فرهنگ شناسی ، موزه نقاشی و مجسمه سازی ، موزه جنگ آزادی ، موزه جمهوری ، موزه تاریخ طبیعی ، موزه هوانوردی ، موزه پخش رادیو و تلویزیون ترکیه ، موزه فضای باز لوکو موتیو ، موزه هواشناسی ، موزه اسباب بازی ، موزه زراعت ، مسجد حاجی بایرام ، مسجد اصلان حانه ، مسجد اهی الوان ، مسجد علا الدین ، مسجد ینی جناب احمد و مسجد کجا تپه را نام برد.

Ankara

انواع جاذبه ها

مسجد حاجی بایرام

این مسجد واقع در اولوس Ulus مجاور معبد آگوستوس، در ابتدای قرن ۱۵ به سبک سلجوقی ساخته شد و بعد ها در ۱۶ توسط معمار سینان باز سازی شد و در قرن ۱۸ کاشیهای “کوتاهیا” به آن اضافه شد. این مسجد به افتخار حاجی بایرام ولی که آرامگاهش مجاور مسجد است، بنا شد.

Ankara Hacı Bayram-ı Veli camiin

مسجداصلان حانه Aslanhane

این مسجد سلجوقی در نزدیکی ارگ، در قرن ۱۳ بنا شد. این مسجد دارای محرابی از کاشیهای سلجوقی و یک ستون بندی دوگانه غیر معمول از ستونهای چوبی است. در کنار مسجد، آرامگاه آهی شراف الدین قرار دارد.

Arslanhane-Camii

مسجداهی الوان Ahi Elvan

این مسجد که در بخش اولوس Ulus نزدیک ارگ یافت شده، در طول اواخر قرن ۱۴ و اوایل قرن ۱۵ ساخته و به پایان رسیده است. منبر ی از چوب گردو که با ظرافت کنده کاری شده، مورد توجه خاصی قرار دارد.

مسجدعلا الدین Alaaddin

این مسجد در داخل دیوارهای ارگ قرار دارد و دارای یک منبر کنده کهری شده از چوب گردو است که سنگ نوشت روی آن نشان می دهد که این مسجد در قرن ۱۲ توسط فرمانروای سلجوقی، مسعود، ساخته شده است.

مسجدینی جناب احمدYeni Cenab Ahmet

این مکان بزرگترین مسجد عثمانیها در آنکارا است و به وسیله معمار”سینان” معروف در قرن ۱۶ بر پا شد. منبر و محراب آن از جنس مرمر سفید بوده و خود مسجد ساخته شده از سنگ آنکارا(سنگ سماق قرمز)می باشد که نمونه ای از یک دست ساخت بسیار ظریف است( ینی جامی Yeni Cami) در خیابان (اولوجانلار Ulucanlar) قرار دارد.

مسجدکجا تپهKocatepe

این مکان یک مسجد بزرگ نو ساخته ،با طراحی عثمانی کلاسیک و دارای چهار مناره است. اندازه و موقعیت برجسته این مسجد که بین سالهای ۱۹۶۷ و ۱۹۸۷ بنا شده، آن را تبدیل به یک جای دید کرده است.

موزه ها

موزه تمدن های آناتولی

به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی ،هیتی،فرنگیها، یورارتین ها و رومیها و نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای میدهد.(هرروز به غیر از دوشنبه ها باز است. در طول تابستان موزه هرروز باز است).

موزه فرهنگ شناسی

مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد.در اینجا یک مجموعه نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه همینطور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی موجود است.(هرروز غیر از دوشنبه ها باز است).

موزه نقاشی و مجسمه سازی

نزدیک به موزه فرهنگ شناسی است و یک مجموعه غنی از هنر ترک از اواخر قرن ۱۹ تا امروز را در خود جای میدهد. همچنین گالریهایی برای نمایش مهمان وجود دارند.(همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است).

موزه جنگ آزادی

در خیابانی که از میدان اولوس جدا می شود از سمتی به سمت دیگر به صورت مورب قرار گرفته است و در اصل اولین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه در آن قرار دارد. بر طبق عکسها و آیتم های مختلفی که در معرض دید هستند ،در این مکان بود که جنگ آزادی طرح ریزی و رهبری شد. همچنین تندیسهای مومی از رئیسان جمهور سابق جمهوری ترکیه در معرض نمایش هستند.(همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است).

موزه جمهوری

که در نزدیکی موزه جنگ آزادی واقع است، در جایی قرار دارد که زمانی دومین ساختمان پارلمان جمهوری بود. نمایشگاه اینجا وقایع مهم در اوایل دوره جمهوری خواهی را ثبت کرده است.(این موزه یکشنبه ها و در تعطیلات مذهبی و ملی از ۱:۵ تا ۵ بعد از ظهر باز است).

موزه تاریخ طبیعی

می توان در زمین MTA انستیتوی تحقیقات و اکتشافات معدنی در جاده “اِسکی شِهیر” در آنکارا یافت. نمایشگاهها توسعه، در حال پیشرفت جهان را ثبت کرده اند.(هرروز غیر از تعطیلات مذهبی باز است).

تئاتر رومی آنکارا یکی از مکان های توریستی با قدمت بسیار بوده که تاریخ آن به قرن دوم بعد از میلاد بر می گردد و مورد توجه گردشگران تور ترکیه و تور آنکارا قرار دارد . این بنای قدیمی در سال ۱۹۸۲ کشف شد و یک سال بعد حفاری ها جهت کشف دیگر آثار به جای مانده از ساختمان تئاتر رومی آغاز گردید . بعد از جست و جوی بسیار ، چندین مجسمه رومی کشف شد که اکنون در موزه تمدن آناتولی به نمایش گذاشته شده اند . حفاری ها جهت رویت قسمت مربوط به تماشاچیان هنوز ادامه دارد .

ستون ژولیون یکی از آثار باستانی پایتخت به شمار می رود که مورد توجه گردشگران تور ترکیه و تور آنکارا بوده و در بخش اولوس شهر آنکارا واقع شده است .قدمت این بنای تاریخی به سال ۳۶۲ بعد از میلاد بر می گردد . در آن زمان ستون ژولیون که ارتفاعی ۱۵ متری دارد ، به دستور امپراطور Julian the Apostate برای بزرگداشت یک ملاقات ساخته شد که یک دکوراسیون برگی مرسوم نیز بر سر ستون آن قرار دارد . این بنای تاریخی در سال ۱۹۳۵ در پارک “گوون” ساخته شد که در برگیرنده پند آتاتورک به مردمش بود : “مغرور و سخت کوش باشید و به خود باور داشته باشید .”

شهر بازی آنکارا

یکی از مراکز تفریحی و توریستی شهر آنکارا ، آنکاپارک می باشد که ۱۲۰۰۰۰۰متر مربع وسعت داشته و ۱۰۰۰۰۰متر مربع آن توسط اسباب بازیهای متنوع  اشغال شده است . این پارک وسیع و باشکوه مشتمل بر ۱۲۱۷اسباب بازی بزرگ و کوچک است ؛ البته برای استفاده چهارفصل از این پارک ، برخی از اسباب بازیها در زیر ۱۰چادری که برای این اسباب بازیها تدارک دیده شده ، قرار دارند . بزودی بزرگترین باغ وحش خاورمیانه در آنکا پارک افتتاح خواهد شد که مجهز به بیمارستان حیوانات نیز می باشد .

در شهربازی بزرگ آنکارا ترن هوایی به طول ۸۷۰ متر و ارتفاع ۳۵متر وجود دارد که یکی از هیجان انگیزترین ترن های هوایی دنیاست . ضمنا چرخ فلک آن یکی از عظیم  چرخ فلک هاست. مجسمه های بکار برده شده در این پارک غول پیکر و شگفت انگیز هستند . مجسمه بسیار بزرگ  دایناسور آنکا پارک آنکارا ، با ۷۰متر ارتفاع در کتاب گینس  ثبت شده است . این پارک از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می رود .

برای تردد در این شهربازی وسایل حمل و نقل عمومی به آسانی در دسترس بوده و شما را در پارک می چرخانند تا در کنار اسباب بازی و یا محل دلخواه تان پیاده شوید . پارکینگ شهربازی هم در اختیار بازدیدکنندگان می باشد. طبق پیش بینی ها بزودی این پارک به یکی از مهم ترین مراکز تفریحی ترکیه مبدل خواهد شد .

پارک جنگلی آتاترک آنکارا
ترکیه با داشتن آب و هوای مرطوب و طبیعت سبز و هوایی سالم از جنگلهای بسیار زیبایی بهره مند می باشد . پارک جنگلی آتاتورک، یکی از مراکز تفریحی و توریستی بسیار مهم پایتخت ترکیه به شمار می رود که دارای باغ وحش، چایخانه و مکان هایی جهت پیک نیک می‌باشد و محصولات متنوعی نیز در این پارک به فروش می رسد .

بسیاری از تفریحات آنکارا در حومه شهر قرار داشته و وسایل نقلیه عمومی برای دسترسی به آنها موجود است . برای رسیدن به این پارک اتوبوس، مینی بوس و قطار وجود دارد . اگر با تور ترکیه به آنکارا سفر کردید حتما از این پارک جنگلی دیدن کرده و از طبیعت زیبای آن نهایت لذت را ببرید .

باغ وحش آتاتورک آنکارا
باغ وحش آتاتورک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آنکارا و ترکیه به شمار می رود . در این باغ وحش مدلی از خانه ای که آتاتورک در شهر سالونیکا متولد شده نیز وجود دارد. در این مجموعه یک رستوران شیک و تعدادی کافه وجود دارند و مکانی دلپذیر برای گذراندن یک روز تعطیل محسوب می گردد .محصولات مشهور این مجموعه تفریحی  آبجو عالی ، بستنی سنتی، ماست، شیر و کوفته است که توصیه می کنیم در صورت بازید از باغ وحش حتما آنها را امتحان کنید . این باغ وحش یکی دیگر از مکان های دیدنی مورد علاقه توریستان خارجی در  ترکیه و آنکارا می باشد.

دریاچه گولباشی آنکارا
یکی از تفریحات دلچسب و آرامش بخش شهر آنکارا ، قایق سواری در دریاچه زیبای گولباشی می باشد که طرفداران زیادی دارد . دریاچه گولباشی یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی پایتخت ترکیه است که در ۲۵ کیلومتری جنوب آنکارا به سمت جاده قونیه قرار دارد. این دریاچه به دلیل مناظرجذاب و رستورانهای زیبای حاشیه رودخانه ، امکانات تفریحی و خدماتی و آب و هوای مطبوعی که دارد طرفداران زیادی داشته و برای اهالی آنکارا و میهمانان خارجی به یک مکان تفریحی و دنج مبدل گشته است . اگر قصد سفر به شهر تاریخی آنکارا را دارید ، توصیه می کنیم حتما سری به این دریاچه زیبا بزنید و خستگی کار روزانه و سفر را از تن خارج نمایید .

رستوران ویلا آنکارا
در پایتخت ترکیه رستوران های کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که با بودجه و سلیقه ای سازگارند . از رستوران های بزرگ و لوکس گرفته تا اغذیه فروشی های کوچک همه و همه غذاهای خوشمزه ای را در اختیار گردشگران قرار می دهند . رستوران ویلا آنکارا یکی  از محبوب ترین رستوران های آنکاراست که با طبیعت در هم تنیده ایی که اطراف آن را گرفته  فضای دلنشی و دنج ، به معروف ترین رستوران شهر مبدل گشته است .این رستوران باشکوه  دارای منوی غذایی بین اللملی بوده  و هر روز هفته با نوازندگان جدید از میهمانان خود به زیباترین شکل پذیرایی می کند .

مرکز خرید کاروم در آنکارا

خرید در ترکیه برای توریستان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و جزو اولویت های اول آنهاست . یکی از مراکز خرید معروف پایتخت ترکیه مرکز تجاری کاروم با ۶۲ هزار مترمربع زیربنا ست که شامل ۹ طبقه است ؛طبقات همکف ، اول و دوم اختصاص به  مرکز خرید داشته  و ۴ طبقه فوقانی آن کاربری اداری دارند  دو طبقه زیرزمین نیز اختصاص به  پارکینگ دارد. این مرکز خرید طی سالهای ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ ساخته شده است . و اجناس متنوع و کالاهای باکیفیتی مثل انواع پوشاک زنانه ، مردانه و بچگانه ، کیف ، کفش ، چمدان ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، اسباب بازی ، لوازم تزیینی ، ساعت و جواهرات و … در مرکز خرید کاروم آنکارا به فروش می رسد . چندین رستوران و کافی شاپ ، فضایی جهت استراحت ، پله برقی ، آسانسور و … نیز از امکانات رفاهی و خدماتی موجود در این مرکز خرید مدرن است .

معرفی مراکز علمی و دانشگاهی:

*معرفی دانشگاه آنکارا


دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۲۵ با تأسیس دانشکده حقوق آغاز به کار کرد.  این دانشگاه، در حال حاضر دارای ۱۴ دانشکده، ۳ مدرسه فنی حرفه­ ای، ۷ کالج و یک دانشکده هنرهای زیبا است. ۱۲ مدرسه عالی و انستیتو نیز مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه را تشکیل می­ دهند. در این دانشگاه ۳۲ رشته کاردانی  و ۱۰۵ رشته کارشناسی وجود دارد.  تا نوامبر سال ۲۰۱۰ تعداد ۳۸۲۰ دانشجوی کاردانی و ۳۳،۸۳۹ دانشجوی کاردانی  در این دانشگاه مشغول به تحصیل  بوده­ اند. هیئت علمی ۱۷۶۵ نفره این دانشگاه از ۱۱۴۳ استاد،  ۳۲۳ دانشیار و ۲۲۹ استادیار تشکیل شده است. این دانشگاه از ۱۶۲۵ نفر کادر آموزشی کمکی نیز بهره می ­برد. تعداد کل کارمندان دانشگاه ۴۰۱۶ نفر هستند.

دانشگاه آنکارا در یک مکان واحد متمرکز نشده است و غیر از ساختمان اصلی، در محله های تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی و دیش کاپی بی پازاری نیز دارای ساختمان است. چند واحد دیگر دانشگاه آنکارا در شهرهای چانکری و کاستامونو قرار دارند. زبان آموزشی دانشگاه ترکی است.

دانشکده ها و مدرسه های عالی دارای کتابخانه و سالن مطالعه هستند. کتابخانه مرکزی دانشگاه در دانشکده زبان و تاریخ و جغرافیا قرار دارد. این کتابخانه دارای ۱۵ هزار اثر خطی و یک میلیون کتاب است.

هر یک از دانشکده ها و مدارس عالی دانشگاه آنکارا  یک سالن غذاخوری دارد. در جبجی نیز یک خانه دانشجو وجود دارد که در آن غذای گرم، چای و نوشیدنی ها ارائه می شود. پنج خوابگاه دانشجویی دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارند. در خوابگاه مرکزی دانشگاه (خوابگاه پسران و هبی قوچ) ۲۴۰ نفر از دانشجویان سال آخر سکونت دارند. سایر خوابگاه های دانشگاه شامل خوابگاه دختران جبجی، خوابگاه دختران و پسران(۶۶۰نفری) چانکری، خوابگاه۲۷۰ نفری کاستامنو و خوابگاه دانشجویی مدرسه فنی حرفه­ ای Kalecik است.

بنیاد گسترش دانشگاه آنکارا، با توجه به نتایج کنکور، به۵۰۰ نفر از دانشجویان پذیرفته شده بورس تحصیلی اعطاء می کند. علاوه بر این، دانشکده های حقوق، دندانپزشکی و پزشکی نیز به تصویب کمیسیون کمک رسانی اعضای هیأت علمی، به دانشجویان کمک مالی می نمایند.

در دانشگاه آنکارا، در چهار مجتمع رفاهی جداگانه ۴ سالن ورزشی، ۲ میدان فوتبال و تعدادی زمین بسکتبال، والیبال و تنیس وجود دارد. دانشگاه از تیمهای ورزشی زیادی برخوردار است و همه ساله برنامه ورزشی متعددی در این دانشگاه برگزار می شود. فعالیت های مربوط به ورزشهای طبیعی از قبیل کوهنوردی، هواخوری، غارگردی و… نیز از فعالیت­های فوق برنامه دانشگاه به شمار می رود.

مرکز بهداشت دانشگاه در جبجی قرار دارد و در هر مجتمع دانشگاهی یک دکتر وجود دارد. واحد مشاوره دانشگاه در دانشکده علوم آموزشی واقع است.

کمیسیون استخدام دانشگاه در دانشکده علوم آموزشی قرار دارد. این کمیسیون همه ساله تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاه را استخدام می  کند.

دانشکده ها


 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده معارف
 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم پزشکی
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده دامپزشکی

مدارس عالی


 • مدرسه عالی  علوم کاربردی
 • مدرسه عالی بیوتکلونوژی
 • مدرسه عالی علوم آموزشی
 • مدرسه عالی جرم شناسی
 • مدرسه عالی علوم پزشکی
 • مدرسه عالی هپاتولوژی
 • مدرسه عالی علوم هسته ای
 • مدرسه عالی علوم اجتماعی
 • مدرسه عالی تاریخ انقلابی ترکیه

*معرفی دانشگاه قاضی


دانشگاه قاضی(به ترکی Gazi Üniversitesi) دانشگاهی دولتی در شهر آنکارا است. در سال ۱۹۲۶ توسط آتاتورک با نام مؤسسه تربیت معلم قاضی بنیان نهاده شد. در سال ۱۹۸۲ با آکادمی مهندسی و کشاورزی بولو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی آنکارا، کالج فنی آنکارا، کالج فنی دختران آنکارا و آکادمی مهندسی و کشاورزی ایالتی آنکارا ادغام گردید و تبدیل به دانشگاهی معتبر و مطرح گردید. دانشگاه قاضی شامل ۱۵ دانشکده، ۹ مدرسه فنی و حرفه ای، ۲۶ مرکز تحقیقاتی و ۶ انستیتو تحصیلات تکمیلی است. کل دانشجویان دانشگاه قاضی در حدود ۵۷،۰۰۰ نفر است که حدود ۱۵،۰۰ نفر آن ها از کشورهای آسیای میانه در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. ۵۰۰۰ دانشجوی این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند و دارای بیش از ۳۰۰۰ عضو هیئت علمی است.

دانشکده ها


 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده هنرهای صنعتی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و علوم بازرگانی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده آموزش فنی
 • دنشکده پزشکی
 • دانشکده آموزش بهداشت
 • دانشکده توریسم
 • دانشکده آموزش شغلی

انستیتوها


 • انستیتو تحصیلات تکمیلی انفورماتیک
 • انستیتو تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی
 • انستیتو تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی
 • انستیتو تحصیلات تکمیلی علوم آموزشی
 • انستیتو تحصیلات تکمیلی پیشگیری از حوادث

odtu

* معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه


دانشگاه خاورمیانه یا METU(به ترکی استانبولی Orta Doğu Teknik Üniversitesiکه به آن ODTÜنیز گفته می شود) دانشگاهی دولتی در آنکارا است. تمرکز اصلی دانشگاه خاورمیانه بر تحقیقات در زمینه علوم و مهندسی می باشد. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است که ۴۰ رشته کارشناسی را اراته می کند و ۵ مرکز تحصیلات تکمیلی دارد که ۹۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته دکترا را ارائه می کند. در حال حاضر بیش از ۹۵،۰۰۰ فارغ التحصیل دانشگاه خاورمیانه در نقاط مختلف دنیا به کار و تحصیل مشغول هستند. زبان اصلی دانشگاه خاورمیانه انگلیسی است. حدود یک سوم از دانش  آموزان کنکور سراسری ترکیه دانشگاه خاورمیانه را انتخاب می کنند و تنها ۰.۱% از ۱.۵ میلیون دانش آموز در این دانشگاه پذیرفته می شوند. دانشگاه خاورمیانه در بودجه سالانه تحقیقات دانشگاه های ترکیه بیشترین سهم را دارد و در زمینه پروژه  های تحقیقاتی اتحادیه اروپا فعال ترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود. بیش از ۴۰% فارغ التحصیلان دوره کارشناسی این دانشگاه به تحصیلات تکمیلی نیز می پردازند. در سال ۲۰۱۰ دانشگاه خاورمیانه بیش از ۲۳،۰۰۰ دانشجو داشت که ۱۵،۸۰۰ نفر آنها  در دوره کارشناسی، ۴،۵۰۰ نفر دردوره کارشناسی ارشد و۲،۷۰۰ نفر آنها در دوره های دکترا مشغول به تحصیل بوده اند.. هر ساله بیش از ۱،۵۰۰ دانشجوی بین المللی از ۸۰ کشور دنیا در دانشگاه خاورمیانه به تحصیل می پردازند. زبان دانشگاه خاورمیانه انگلیسی است و تمام دانشجویان این دانشگاه باید با زبان انگلیسی آشنا باشند. دانشجویانی که زبان انگلیسی آن ها مناسب نیست باید در کلاس های زبان انگلیسی مقدماتی شرکت کنند. تنها رشته هایی که به زبان ترکی استانبولی تدریس می شوند رشته زبان ترکی استانبولی و تاریخ انقلاب ترکیه هستند.

دانشکده ها


 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم وهنر
 • دانشکده علوم اقتصادی
 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده مهندسی

مراکز آموزش تحصیلات تکمیلی


 • مرکز آمزش ریاضیات کاربردی
 • مرکز آموزش انفورماتیک
 • مرکز آموزش علوم دریایی
 • مرکز آموزش علوم طبیعی و کاربردی
 • مرکز آموزش علوم اجتماعی