معرفی شهر آنکارا و دانشگاههای آن

Ankara

شهر آنکارا

آنکارا (در قدیم: آنقره) پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر هم‌چنین مرکز سیاسی استان آنکارا است. آنکارا شهری جدید و نسبتاً مدرن با ۴٬۳۱۹٬۱۶۷نفر جمعیت است . از مراکز دیدنی آن می‌توان آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله را نام برد. آنکارا در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این استان با نواحی جنگلی در شمال شرق، زمین های حاصلخیز زیادی دارد و غالبا گندم در آن ها کشت می شود. آنکارا از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان گیر شهیر هم مرز است.

آب و هوای آنکارا مانند بیشتر شهرهای ترکیه در تابستان گرم و در زمستان سرد و برفی است. این شهر در میان چهار کوه واقع شده است که کرای گودی در جنوب، ادریس در شرق، ایلماداغ در شمال و چال در جنوب شرقی قرار دارند. در میان قسمت جنوب شرقی سه رودخانه در جریان هستند. دمای هوای آنکارا در مرکز منطقه فلات ترکیه از میانگین صفر درجه سانتیگراد در ماه ژانویه به میانگین ۲۳ درجه سانتیگراد در ماه جولای تغییر می یابد.

آنکارا از زمان هیتی‌ها (قومی کهن که در هزاره دوم پیش از میلاد بر قسمت اعظم آسیای صغیر و سوریه فرمانروایی داشت) اهمیت داشت. در دوره رومی‌ها کرسی ایالتی شد. خسرو پرویز ساسانی آن را گرفت (سال ۶۲۰م.). هارون‌الرشید و معتصم خلفای عباسی آن را محاصره و تاراج کردند. در این شهر امیر تیمور، بایزید یکم (سلطان عثمانی) را مغلوب و دستگیر کرد(۱۴۰۲م.). در ۱۹۲۳پایتخت ترکیه شد.

قدیمی ترین تمدنی که اطراف شهر آنکارا کشف شده است در عصر برنز توسط هیتی ها در ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح پایه گذاری شده است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگیها و سپس توسط لیدیا ایها و فارسها اداره میشد. سپس غلاطیه ایها از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. شهر آنکارا بعد از به اتمام رسیدن جنگ ملی استقلال و رهایی ترکیه از اشغال خارجی در تاریخ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۹۲۳ توسط آتاتورک پایتخت جمهوری ترکیه اعلام گردید.

یکی از مهم ترین اماکن دیدنی آنکارا آنیت کابیر یا مقبره آتاتورک واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهراست. موزه تمدن های آناتولی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنکارا به شمار می رود، این موزه به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی ،هیتی،فرنگیها، یورارتین ها و رومیها و نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای می دهد.

مقبره آتاتورک

از دیگر مکان های دیدنی و توریستی آنکارا می توان موزه فرهنگ شناسی ، موزه نقاشی و مجسمه سازی ، موزه جنگ آزادی ، موزه جمهوری ، موزه تاریخ طبیعی ، موزه هوانوردی ، موزه پخش رادیو و تلویزیون ترکیه ، موزه فضای باز لوکو موتیو ، موزه هواشناسی ، موزه اسباب بازی ، موزه زراعت ، مسجد حاجی بایرام ، مسجد اصلان حانه ، مسجد اهی الوان ، مسجد علا الدین ، مسجد ینی جناب احمد و مسجد کجا تپه را نام برد.

Ankara

انواع جاذبه ها

مسجد حاجی بایرام

این مسجد واقع در اولوس Ulus مجاور معبد آگوستوس، در ابتدای قرن 15 به سبک سلجوقی ساخته شد و بعد ها در 16 توسط معمار سینان باز سازی شد و در قرن 18 کاشیهای “کوتاهیا” به آن اضافه شد. این مسجد به افتخار حاجی بایرام ولی که آرامگاهش مجاور مسجد است، بنا شد.

Ankara Hacı Bayram-ı Veli camiin

مسجداصلان حانه Aslanhane

این مسجد سلجوقی در نزدیکی ارگ، در قرن 13 بنا شد. این مسجد دارای محرابی از کاشیهای سلجوقی و یک ستون بندی دوگانه غیر معمول از ستونهای چوبی است. در کنار مسجد، آرامگاه آهی شراف الدین قرار دارد.

Arslanhane-Camii

مسجداهی الوان Ahi Elvan

این مسجد که در بخش اولوس Ulus نزدیک ارگ یافت شده، در طول اواخر قرن 14 و اوایل قرن 15 ساخته و به پایان رسیده است. منبر ی از چوب گردو که با ظرافت کنده کاری شده، مورد توجه خاصی قرار دارد.

مسجدعلا الدین Alaaddin

این مسجد در داخل دیوارهای ارگ قرار دارد و دارای یک منبر کنده کهری شده از چوب گردو است که سنگ نوشت روی آن نشان می دهد که این مسجد در قرن 12 توسط فرمانروای سلجوقی، مسعود، ساخته شده است.

مسجدینی جناب احمدYeni Cenab Ahmet

این مکان بزرگترین مسجد عثمانیها در آنکارا است و به وسیله معمار”سینان” معروف در قرن 16 بر پا شد. منبر و محراب آن از جنس مرمر سفید بوده و خود مسجد ساخته شده از سنگ آنکارا(سنگ سماق قرمز)می باشد که نمونه ای از یک دست ساخت بسیار ظریف است( ینی جامی Yeni Cami) در خیابان (اولوجانلار Ulucanlar) قرار دارد.

مسجدکجا تپهKocatepe

این مکان یک مسجد بزرگ نو ساخته ،با طراحی عثمانی کلاسیک و دارای چهار مناره است. اندازه و موقعیت برجسته این مسجد که بین سالهای 1967 و 1987 بنا شده، آن را تبدیل به یک جای دید کرده است.

موزه ها

موزه تمدن های آناتولی

به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی ،هیتی،فرنگیها، یورارتین ها و رومیها و نمونه های برجسته از گنجهای لیدیاایها را در خود جای میدهد.(هرروز به غیر از دوشنبه ها باز است. در طول تابستان موزه هرروز باز است).

موزه فرهنگ شناسی

مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد.در اینجا یک مجموعه نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه همینطور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی موجود است.(هرروز غیر از دوشنبه ها باز است).

موزه نقاشی و مجسمه سازی

نزدیک به موزه فرهنگ شناسی است و یک مجموعه غنی از هنر ترک از اواخر قرن 19 تا امروز را در خود جای میدهد. همچنین گالریهایی برای نمایش مهمان وجود دارند.(همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است).

موزه جنگ آزادی

در خیابانی که از میدان اولوس جدا می شود از سمتی به سمت دیگر به صورت مورب قرار گرفته است و در اصل اولین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه در آن قرار دارد. بر طبق عکسها و آیتم های مختلفی که در معرض دید هستند ،در این مکان بود که جنگ آزادی طرح ریزی و رهبری شد. همچنین تندیسهای مومی از رئیسان جمهور سابق جمهوری ترکیه در معرض نمایش هستند.(همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است).

موزه جمهوری

که در نزدیکی موزه جنگ آزادی واقع است، در جایی قرار دارد که زمانی دومین ساختمان پارلمان جمهوری بود. نمایشگاه اینجا وقایع مهم در اوایل دوره جمهوری خواهی را ثبت کرده است.(این موزه یکشنبه ها و در تعطیلات مذهبی و ملی از 1:5 تا 5 بعد از ظهر باز است).

موزه تاریخ طبیعی

می توان در زمین MTA انستیتوی تحقیقات و اکتشافات معدنی در جاده “اِسکی شِهیر” در آنکارا یافت. نمایشگاهها توسعه، در حال پیشرفت جهان را ثبت کرده اند.(هرروز غیر از تعطیلات مذهبی باز است).

تئاتر رومی آنکارا یکی از مکان های توریستی با قدمت بسیار بوده که تاریخ آن به قرن دوم بعد از میلاد بر می گردد و مورد توجه گردشگران تور ترکیه و تور آنکارا قرار دارد . این بنای قدیمی در سال 1982 کشف شد و یک سال بعد حفاری ها جهت کشف دیگر آثار به جای مانده از ساختمان تئاتر رومی آغاز گردید . بعد از جست و جوی بسیار ، چندین مجسمه رومی کشف شد که اکنون در موزه تمدن آناتولی به نمایش گذاشته شده اند . حفاری ها جهت رویت قسمت مربوط به تماشاچیان هنوز ادامه دارد .

ستون ژولیون یکی از آثار باستانی پایتخت به شمار می رود که مورد توجه گردشگران تور ترکیه و تور آنکارا بوده و در بخش اولوس شهر آنکارا واقع شده است .قدمت این بنای تاریخی به سال 362 بعد از میلاد بر می گردد . در آن زمان ستون ژولیون که ارتفاعی 15 متری دارد ، به دستور امپراطور Julian the Apostate برای بزرگداشت یک ملاقات ساخته شد که یک دکوراسیون برگی مرسوم نیز بر سر ستون آن قرار دارد . این بنای تاریخی در سال 1935 در پارک “گوون” ساخته شد که در برگیرنده پند آتاتورک به مردمش بود : “مغرور و سخت کوش باشید و به خود باور داشته باشید .”

شهر بازی آنکارا

یکی از مراکز تفریحی و توریستی شهر آنکارا ، آنکاپارک می باشد که ۱۲۰۰۰۰۰متر مربع وسعت داشته و ۱۰۰۰۰۰متر مربع آن توسط اسباب بازیهای متنوع  اشغال شده است . این پارک وسیع و باشکوه مشتمل بر ۱۲۱۷اسباب بازی بزرگ و کوچک است ؛ البته برای استفاده چهارفصل از این پارک ، برخی از اسباب بازیها در زیر ۱۰چادری که برای این اسباب بازیها تدارک دیده شده ، قرار دارند . بزودی بزرگترین باغ وحش خاورمیانه در آنکا پارک افتتاح خواهد شد که مجهز به بیمارستان حیوانات نیز می باشد .

در شهربازی بزرگ آنکارا ترن هوایی به طول ۸۷۰ متر و ارتفاع ۳۵متر وجود دارد که یکی از هیجان انگیزترین ترن های هوایی دنیاست . ضمنا چرخ فلک آن یکی از عظیم  چرخ فلک هاست. مجسمه های بکار برده شده در این پارک غول پیکر و شگفت انگیز هستند . مجسمه بسیار بزرگ  دایناسور آنکا پارک آنکارا ، با ۷۰متر ارتفاع در کتاب گینس  ثبت شده است . این پارک از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می رود .

برای تردد در این شهربازی وسایل حمل و نقل عمومی به آسانی در دسترس بوده و شما را در پارک می چرخانند تا در کنار اسباب بازی و یا محل دلخواه تان پیاده شوید . پارکینگ شهربازی هم در اختیار بازدیدکنندگان می باشد. طبق پیش بینی ها بزودی این پارک به یکی از مهم ترین مراکز تفریحی ترکیه مبدل خواهد شد .

پارک جنگلی آتاترک آنکارا
ترکیه با داشتن آب و هوای مرطوب و طبیعت سبز و هوایی سالم از جنگلهای بسیار زیبایی بهره مند می باشد . پارک جنگلی آتاتورک، یکی از مراکز تفریحی و توریستی بسیار مهم پایتخت ترکیه به شمار می رود که دارای باغ وحش، چایخانه و مکان هایی جهت پیک نیک می‌باشد و محصولات متنوعی نیز در این پارک به فروش می رسد .

بسیاری از تفریحات آنکارا در حومه شهر قرار داشته و وسایل نقلیه عمومی برای دسترسی به آنها موجود است . برای رسیدن به این پارک اتوبوس، مینی بوس و قطار وجود دارد . اگر با تور ترکیه به آنکارا سفر کردید حتما از این پارک جنگلی دیدن کرده و از طبیعت زیبای آن نهایت لذت را ببرید .

باغ وحش آتاتورک آنکارا
باغ وحش آتاتورک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آنکارا و ترکیه به شمار می رود . در این باغ وحش مدلی از خانه ای که آتاتورک در شهر سالونیکا متولد شده نیز وجود دارد. در این مجموعه یک رستوران شیک و تعدادی کافه وجود دارند و مکانی دلپذیر برای گذراندن یک روز تعطیل محسوب می گردد .محصولات مشهور این مجموعه تفریحی  آبجو عالی ، بستنی سنتی، ماست، شیر و کوفته است که توصیه می کنیم در صورت بازید از باغ وحش حتما آنها را امتحان کنید . این باغ وحش یکی دیگر از مکان های دیدنی مورد علاقه توریستان خارجی در  ترکیه و آنکارا می باشد.

دریاچه گولباشی آنکارا
یکی از تفریحات دلچسب و آرامش بخش شهر آنکارا ، قایق سواری در دریاچه زیبای گولباشی می باشد که طرفداران زیادی دارد . دریاچه گولباشی یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی پایتخت ترکیه است که در ۲۵ کیلومتری جنوب آنکارا به سمت جاده قونیه قرار دارد. این دریاچه به دلیل مناظرجذاب و رستورانهای زیبای حاشیه رودخانه ، امکانات تفریحی و خدماتی و آب و هوای مطبوعی که دارد طرفداران زیادی داشته و برای اهالی آنکارا و میهمانان خارجی به یک مکان تفریحی و دنج مبدل گشته است . اگر قصد سفر به شهر تاریخی آنکارا را دارید ، توصیه می کنیم حتما سری به این دریاچه زیبا بزنید و خستگی کار روزانه و سفر را از تن خارج نمایید .

رستوران ویلا آنکارا
در پایتخت ترکیه رستوران های کوچک و بزرگ متعددی وجود دارد که با بودجه و سلیقه ای سازگارند . از رستوران های بزرگ و لوکس گرفته تا اغذیه فروشی های کوچک همه و همه غذاهای خوشمزه ای را در اختیار گردشگران قرار می دهند . رستوران ویلا آنکارا یکی  از محبوب ترین رستوران های آنکاراست که با طبیعت در هم تنیده ایی که اطراف آن را گرفته  فضای دلنشی و دنج ، به معروف ترین رستوران شهر مبدل گشته است .این رستوران باشکوه  دارای منوی غذایی بین اللملی بوده  و هر روز هفته با نوازندگان جدید از میهمانان خود به زیباترین شکل پذیرایی می کند .

مرکز خرید کاروم در آنکارا

خرید در ترکیه برای توریستان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و جزو اولویت های اول آنهاست . یکی از مراکز خرید معروف پایتخت ترکیه مرکز تجاری کاروم با 62 هزار مترمربع زیربنا ست که شامل 9 طبقه است ؛طبقات همکف ، اول و دوم اختصاص به  مرکز خرید داشته  و 4 طبقه فوقانی آن کاربری اداری دارند  دو طبقه زیرزمین نیز اختصاص به  پارکینگ دارد. این مرکز خرید طی سالهای 1986 تا 1991 ساخته شده است . و اجناس متنوع و کالاهای باکیفیتی مثل انواع پوشاک زنانه ، مردانه و بچگانه ، کیف ، کفش ، چمدان ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، اسباب بازی ، لوازم تزیینی ، ساعت و جواهرات و … در مرکز خرید کاروم آنکارا به فروش می رسد . چندین رستوران و کافی شاپ ، فضایی جهت استراحت ، پله برقی ، آسانسور و … نیز از امکانات رفاهی و خدماتی موجود در این مرکز خرید مدرن است .

معرفی مراکز علمی و دانشگاهی:

*معرفي دانشگاه آنكارا


دانشگاه آنكارا در سال 1925 با تأسیس دانشكده حقوق آغاز به كار كرد.  این دانشگاه، در حال حاضر دارای 14 دانشكده، 3 مدرسه فني حرفه­ اي، 7 كالج و يك دانشكده هنرهاي زيبا است. 12 مدرسه عالي و انستيتو نيز مركز تحصيلات تكميلي دانشگاه را تشكيل مي­ دهند. در اين دانشگاه 32 رشته كارداني  و 105 رشته كارشناسي وجود دارد.  تا نوامبر سال 2010 تعداد 3820 دانشجوي كارداني و 33،839 دانشجوي كارداني  در اين دانشگاه مشغول به تحصيل  بوده­ اند. هيئت علمي 1765 نفره اين دانشگاه از 1143 استاد،  323 دانشيار و 229 استاديار تشكيل شده است. اين دانشگاه از 1625 نفر كادر آموزشي كمكي نيز بهره مي ­برد. تعداد كل كارمندان دانشگاه 4016 نفر هستند.

دانشگاه آنكارا در یك مكان واحد متمركز نشده است و غير از ساختمان اصلي، در محله های تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی و دیش كاپی بی پازاری نيز داراي ساختمان است. چند واحد دیگر دانشگاه آنكارا در شهرهای چانكری و كاستامونو قرار دارند. زبان آموزشی دانشگاه تركی است.

دانشكده ها و مدرسه های عالی دارای كتابخانه و سالن مطالعه هستند. كتابخانه مركزی دانشگاه در دانشكده زبان و تاریخ و جغرافیا قرار دارد. این كتابخانه داراي 15 هزار اثر خطی و یك میلیون كتاب است.

هر یك از دانشكده ها و مدارس عالی دانشگاه آنكارا  یك سالن غذاخوری دارد. در جبجی نیز یك خانه دانشجو وجود دارد كه در آن غذای گرم، چای و نوشیدنی ها ارائه می شود. پنج خوابگاه دانشجويي دانشگاه در شهر آنكارا قرار دارند. در خوابگاه مركزی دانشگاه (خوابگاه پسران و هبی قوچ) 240 نفر از دانشجویان سال آخر سكونت دارند. سایر خوابگاه های دانشگاه شامل خوابگاه دختران جبجی، خوابگاه دختران و پسران(660نفری) چانكری، خوابگاه270 نفری كاستامنو و خوابگاه دانشجویی مدرسه فني حرفه­ اي Kalecik است.

بنیاد گسترش دانشگاه آنكارا، با توجه به نتایج كنكور، به500 نفر از دانشجویان پذیرفته شده بورس تحصیلی اعطاء می كند. علاوه بر این، دانشكده های حقوق، دندانپزشكی و پزشكی نیز به تصویب كمیسیون كمك رسانی اعضای هیأت علمی، به دانشجویان كمك مالی می نمایند.

در دانشگاه آنكارا، در چهار مجتمع رفاهی جداگانه 4 سالن ورزشی، 2 میدان فوتبال و تعدادي زمین بسكتبال، والیبال و تنیس وجود دارد. دانشگاه از تیمهای ورزشی زیادی برخوردار است و همه ساله برنامه ورزشی متعددي در اين دانشگاه برگزار مي شود. فعالیت های مربوط به ورزشهای طبیعی از قبیل كوهنوردی، هواخوری، غارگردی و… نيز از فعاليت­هاي فوق برنامه دانشگاه به شمار مي رود.

مركز بهداشت دانشگاه در جبجی قرار دارد و در هر مجتمع دانشگاهی یك دكتر وجود دارد. واحد مشاوره دانشگاه در دانشكده علوم آموزشی واقع است.

كمیسیون استخدام دانشگاه در دانشكده علوم آموزشی قرار دارد. این كمیسیون همه ساله تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاه را استخدام می  كند.

دانشكده ها


 • دانشكده كشاورزي
 • دانشكده ارتباطات
 • دانشكده دندانپزشكي
 • دانشكده معارف
 • دانشكده علوم آموزشي
 • دانشكده مهندسي
 • دانشكده علوم پزشكي
 • دانشكده علوم انساني
 • دانشكده حقوق
 • دانشكده پزشكي
 • دانشكده داروسازي
 • دانشكده علوم سياسي
 • دانشكده علوم
 • دانشكده دامپزشكي

مدارس عالي


 • مدرسه عالي  علوم كاربردي
 • مدرسه عالي بيوتكلونوژي
 • مدرسه عالي علوم آموزشي
 • مدرسه عالي جرم شناسي
 • مدرسه عالي علوم پزشكي
 • مدرسه عالي هپاتولوژي
 • مدرسه عالي علوم هسته اي
 • مدرسه عالي علوم اجتماعي
 • مدرسه عالي تاريخ انقلابي تركيه

*معرفي دانشگاه قاضي


دانشگاه قاضي(به تركي Gazi Üniversitesi) دانشگاهي دولتي در شهر آنكارا است. در سال 1926 توسط آتاتورك با نام مؤسسه تربيت معلم قاضي بنيان نهاده شد. در سال 1982 با آكادمي مهندسي و كشاورزي بولو، آكادمي اقتصاد و بازرگاني آنكارا، كالج فني آنكارا، كالج فني دختران آنكارا و آكادمي مهندسي و كشاورزي ايالتي آنكارا ادغام گرديد و تبديل به دانشگاهي معتبر و مطرح گرديد. دانشگاه قاضي شامل 15 دانشكده، 9 مدرسه فني و حرفه اي، 26 مركز تحقيقاتي و 6 انستيتو تحصيلات تكميلي است. كل دانشجويان دانشگاه قاضي در حدود 57،000 نفر است كه حدود 15،00 نفر آن ها از كشورهاي آسياي ميانه در اين دانشگاه مشغول تحصيل مي باشند. 5000 دانشجوي اين دانشگاه در مقاطع تحصيلات تكميلي مشغول به تحصيل هستند و داراي بيش از 3000 عضو هيئت علمي است.

دانشكده ها


 • دانشكده علوم آموزشي
 • دانشكده دندانپزشكي
 • دانشكده هنر و علوم
 • دانشكده هنرهاي زيبا
 • دانشكده هنرهاي صنعتي
 • دانشكده حقوق
 • دانشكده اقتصاد و علوم بازرگاني
 • دانشكده ارتباطات
 • دانشكده مهندسي
 • دانشكده كشاورزي
 • دانشكده آموزش فني
 • دنشكده پزشكي
 • دانشكده آموزش بهداشت
 • دانشكده توريسم
 • دانشكده آموزش شغلي

انستيتوها


 • انستيتو تحصيلات تكميلي انفورماتيك
 • انستيتو تحصيلات تكميلي علوم طبيعي و كاربردي
 • انستيتو تحصيلات تكميلي علوم اجتماعي
 • انستيتو تحصيلات تكميلي علوم آموزشي
 • انستيتو تحصيلات تكميلي پيشگيري از حوادث

odtu

* معرفي دانشگاه فنی خاورميانه


دانشگاه خاورميانه يا METU(به تركي استانبولي Orta Doğu Teknik Üniversitesiكه به آن ODTÜنيز گفته مي شود) دانشگاهي دولتي در آنكارا است. تمركز اصلي دانشگاه خاورميانه بر تحقيقات در زمينه علوم و مهندسي مي باشد. اين دانشگاه داراي 5 دانشكده است كه 40 رشته كارشناسي را اراته مي كند و 5 مركز تحصيلات تكميلي دارد كه 97 رشته كارشناسي ارشد و 62 رشته دكترا را ارائه مي كند. در حال حاضر بيش از 95،000 فارغ التحصيل دانشگاه خاورميانه در نقاط مختلف دنيا به كار و تحصيل مشغول هستند. زبان اصلي دانشگاه خاورميانه انگليسي است. حدود يك سوم از دانش  آموزان كنكور سراسري تركيه دانشگاه خاورميانه را انتخاب مي كنند و تنها 0.1% از 1.5 ميليون دانش آموز در اين دانشگاه پذيرفته مي شوند. دانشگاه خاورميانه در بودجه سالانه تحقيقات دانشگاه هاي تركيه بيشترين سهم را دارد و در زمينه پروژه  هاي تحقيقاتي اتحاديه اروپا فعال ترين دانشگاه تركيه محسوب مي شود. بيش از 40% فارغ التحصيلان دوره كارشناسي اين دانشگاه به تحصيلات تكميلي نيز مي پردازند. در سال 2010 دانشگاه خاورميانه بيش از 23،000 دانشجو داشت كه 15،800 نفر آنها  در دوره كارشناسي، 4،500 نفر دردوره كارشناسي ارشد و2،700 نفر آنها در دوره هاي دكترا مشغول به تحصيل بوده اند.. هر ساله بيش از 1،500 دانشجوي بين المللي از 80 كشور دنيا در دانشگاه خاورميانه به تحصيل مي پردازند. زبان دانشگاه خاورميانه انگليسي است و تمام دانشجويان اين دانشگاه بايد با زبان انگليسي آشنا باشند. دانشجوياني كه زبان انگليسي آن ها مناسب نيست بايد در كلاس هاي زبان انگليسي مقدماتي شركت كنند. تنها رشته هايي كه به زبان تركي استانبولي تدريس مي شوند رشته زبان تركي استانبولي و تاريخ انقلاب تركيه هستند.

دانشكده ها


 • دانشكده معماري
 • دانشكده علوم وهنر
 • دانشكده علوم اقتصادي
 • دانشكده علوم آموزشي
 • دانشكده مهندسي

مراكز آموزش تحصيلات تكميلي


 • مركز آمزش رياضيات كاربردي
 • مركز آموزش انفورماتيك
 • مركز آموزش علوم دريايي
 • مركز آموزش علوم طبيعي و كاربردي
 • مركز آموزش علوم اجتماعي