شهر زیبای ترابزون در شمال شرقی ترکیه و در کناره دریای سیاه واقع شده است و این شهر مرکز استان ترابزون است . ترابزون بر سر راه تجاری _ تاریخی به نام جاده ابریشم بین استانبول و ایران قرار دارد و سال‌ها مرکز تجاری بین‌المللی مهم این منطقه بوده‌است . برای توریست هایی که از ایران به ترکیه سفر میکنند سفر به شهرهای ساحلی مدیترانه مانند آنتالیا و آلانیا و همچنین استانبول و آنکارا شناخته شده تر و راحت تر میباشد اما یکی دیگر از شهر های بسیار دیدنی ترکیه شهر ترابزون است .

ترابزون مرکز خرید

از مکانهای دیدنی ترکیه در ترابزون ترکیه میتوان به قلعه ترابزون ، بازار ترابزون ، موزه ایا صوفیا ، دریاچه اوزون گل ، خانه آتاتورک ، پارک بوزتپه و موزه ترابزون اشاره کرد . البته شهر ترابزون بیشتر به‌دلیل تیم فوتبال باشگاه ورزشی ترابزون سپور در ترکیه و دنیا معروف است . اگر علاقمند به بازدید از شهر ترابزون هستید می توانید تور استانبول را انتخاب کنید  و سپس به ترابزون سفر کنید و  چند روز را هم در شهر ترابزون در کناره دریای سیاه بگذرانید .

ترابزون

گویش محلی ، غذاهای  مخصوص و رقص محلی شهر ترابزون بسیار مشهور میباشد . مردمان این منطقه سیار مهمان نواز هستند و شما می توانید رستوران های محلی بسیاری را با غذاهای بسیار خوشمزه و نرخ مناسب در این شهر امتحان کنید . معروف ترین خیابان این شهر خیابان اوزون می باشد که طولانی ترین و شلوغ ترین خیابان شهر ترابزون می باشد . باید این نکته را هم گوشزد کنیم که اکثر افرادی که سفر زمینی به ترکیه دارند ، از این شهر نیز عبور می کنند .

ساحل زیبای ترابزون

در شهرهای اطراف دریای سیاه لازها هم سکونت دارند؛ لازها (به لازی ლაზი یا ლაზეფე لازپه) یک گروه قومی از مردمان کارتولی و بومیان سواحل دریای سیاه در مرز دو کشور گرجستان و ترکیه هستند. لازها یکی از قبایل اصلی پادشاهی باستانی کولخیس هستند. در ابتدا بسیاری از لازها مسیحی شدند و سپس بیشتر آنها در دوران حکومت عثمانی‌ها در قفقاز در قرن ۱۶ میلادی به اسلام سنی گرویدند. همچنین گروه اندکی در گرجستان نیز از دین مسیحیت به اسلام روی آوردند.

لازهای ترکیه به گروه اصلی تقسیم می‌شوند. یکی لازهای بومی استان‌های شرقی ترکیه در کرانه دریای سیاه که پیش‌تر لازستان نامیده می‌شد (اکنون استان‌های ریزه و آرتوین) و گروه دیگر لازهایی هستند که در قرن نوزدهم میلادی از روسیه گریختند و در آداپازاری، ساپانکا، یالووا و بورسا در مناطق غرب و شرق دریای سیاه و مرمره ساکن شدند. لازها به زبان لازی سخن می‌گویند که مانند گرجی از زبان‌های کارتولی محسوب می‌شود. هویت لازها در گرجستان تا حد زیادی با هویت گرجی یکسان شده است و اصطلاح لاز در گرجستان بیشتر به معنی منطقه‌ای آن اشاره دارد که اصولاً منطقه آجاریا را در بر می‌گیرد.

در سال ۱۹۷۰ میلادی جمعیت لازها ۲۰۲ هزار نفر تخمین زده شده بود که ۲۰۰ هزار نفر در ترکیه و ۲ هزار نفر در گرجستان ساکن بودند.

” صومعه سوملا “
این صومعه درون یک غار قرار داره در دل کوهی کنار جویبار و دره حضرت مریم (س) در ۱۷ کیلومتری جنوب ماچکا ساخته شده و ارتفاعش از کف دره ۲۵۰ متر هست که برای رسیدن به اون باید راه پر پیج و خمی رو طی کرد . اما وقتی انسان به بالا میرسه با منظره بدیعی روبرو میشه و پیش خود میگه ک گ به زحمتش می ارزید “

درمرکز شهر که میدان نام دارد تعداد زیادی هتل وجود دارد وبه هر قیمت و سلیقه ای میتوان هتل پیدا کرد ولی هیچوقت اولین هتل را نگیرید و قیمتها تا حدی توافقی است میتوان چانه زد در میدان بهترین هتل اوستا پارک نام دارد که شبی حدود۱۴۰ لیر قیمت دارد.

صومعه سوملا در ترابزون Sumela

Sumela صومعه صوملا

دریاچه اوزون گل در استان ترابزون و در ۲۰ کیلومتری بخش چایکارا – ترابزون واقع شده است . معمولا مسافران برای سفر از ایران به ترابزون از مسیر زمینی بازرگان استفاده میکنند . پس از عبور از مرز بازرگان به سمت ارزروم حرکت میکنید ، برای استراحت میتوانید قبل از رسیدن به ارزروم در شهر آگری توقف داشته باشید . بعد از رسیدن به ارزوم جاده وضعیت بهتری پیدا میکند و پس از آن که به سی کیلومتری ترابزون میرسید هوا به شکل محسوسی تغییر میکند. جاده سرسبز تر شده و هوا سرد تر میشود . از ارزروم تا ترابزون بسته به سرعت و توقف شما حدودا ۴ ساعت طول میکشد . اگر قصد سفر هوایی به ترابزون را دارید پرواز مستقیمی از ایران وجود ندارد و شما باید از یکی از شهرهای مهم ترکیه به ترابزون عزیمت کنید .

دریاچه اوزون گل ترکیه منظره بسیار زیبایی دارد و از مکانهای دیدنی ترکیه است که باید ببینید . طبیعت بکر با جنگلهای فشرده از درخت از ویژگی های منطقه اوزون گل است . نکته جالب وجود مساجد متعدد در بین جنگلهاست . مناره های مساجد که از بین درختان بیرون زده ، شعف وصف ناپذیری را در رگهای آدمی جاری می کند . البته شاید واژه دریاچه برای این محل بزرگ باشد و واژه بگیر مناسب تر باشد . البته چشم انداز فوق العاده زیبایی دارد و کنار دریاچه می توانید ساعاتی به استراحت بپردازید و سوار قایقهای کرایه ای شوید و روی دریاچه از این طبیعت لذت ببرید .

اوزون گل ترابزون

از ترابزون میتوان با پنج ساعت سفربه باتومی کشور گرجستان رسید از ترمینال شهر اتوبوس به بندر باتومی موجود است.

ترابزون ترکیه

کاخ تابستانی آتاتورک در ترابزون:

آتاتورک در ترابزون

دانشگاه فنی کارادنیز شهر ترابزون:

دانشگاه فنی کارادنیز (Kara Deniz)

این دانشگاه در سال۱۹۶۳ در یک بنای مدرسه ابتدایی در ترابوزان آغاز به کار کرد. اکنون دارای۱۶ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۱۲ مدرسه عالی آموزش شغلی، ۳ انستیتو و ۱۴ مرکز تحقیق و اجراست. دو مجتمع دانشگاه در ۵ کیلومتری و ۱۲ کیلومتری ترابوزان و دو مجتمع دیگر آن در شهرهای گوموشخانه و سوردورمه قرار دارند. نسبت دانشجو به هیأت علمی۲۲ به۱ میباشد.

کتابخانه: در کتابخانه فائق احمد باراتچوی دانشگاه قریب به۹۰ هزار کتاب که تقریباً نصف آنها به زبانهای خارجی است، وجود دارد. ضمن آنکه، دانشگاه به۳۶۵ مجله خارجی نیز مشترک است. به غیر از نشریات ادواری، کلیه کتابها به دانشجویان به امانت داده میشود. کتابخانه در طول سال تحصیلی همه روزهای هفته تا ساعت۹ شب باز است.

اسکان و تغذیه: ۴۰۰۰ دانشجو در مجتمع رفاهی قانونی وابسته به سازمان اعتبار و خوابگاهها، ۱۸۰۰ دانشجو در مجتمع رفاهی فاتح و ۱۵۰ دانشجو نیز در مجتمع واقع در مرکز شهر ترابوزان اقامت دارند. علاوه بر آنها، در شهرهای اردو ، ریزه و گوموش خانه نیز به ترتیب خوابگاههایی با ظرفیت۷۵۰ نفره، ۶۲۵ نفره و ۷۹۰ نفره وجود دارند.

در مجتمع رفاهی قانونی سالن غذاخوری نیز وجود دارد که دانشجویان میتوانند ناهارشان را در آن صرف نمایند. در مجتمع های رفاهی دیگر نیز غذای دانشجویان تأمین میشود.

فعالیتهای فرهنگی: فعالیت فرهنگی دانشگاه در زمینه های تئاتر، فرهنگ عامه، هنر و موسیقی مردمی، ارکستر موسیقی پاپ، گردش، سینما میباشد. دانشگاه دارای دو سالن بزرگ و یک سالن کنفرانس است.

تأسیسات ورزشی: دانشگاه علاوه بر میادین ورزشی فوتبال، والیبال و بسکتبال، دارای یک استخر شنای باز و یک سالن ورزشی بسته میباشد. دانشجویان در طول سال میتوانند از امکانات فوق بهره مند شوند.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

دانشکده تربیت معلم فاتح: دبیری در رشته های: تکنولوژی های رایانه ای و آموزشی، بیولوژی، علوم پایه، فیزیک، ریاضیات دوره ابتدایی، معلولیتهای شنوایی، شیمی، ریاضیات، پیشدبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری، علوم اجتماعی، زبان ترکی، مشکلات هوشی

دانشکده علوم پایه و ادبیات: فیزیولوژی، فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، ریاضیات، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل

دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، الکتریک ـ الکترونیک، ساختمان، عکسبرداری و زمین پیمایی، زمینشناسی، ژئوفیزیک، معماری(داخل ساختمان)، معدن

دانشکده های پزشکی

مدرسه عالی بهداشت ترابوزان: مامایی، پرستاری

دانشکده تربیت معلم گیره سون : دبیری در رشته های: پیش دبستانی، کلاسداری، علوم اجتماعی، زبان ترکی

دانشکده علوم پایه و ادبیات گیره سون: بیولوژی، تاریخ

مدرسه عالی بهداشت گیره سون: مامایی، پرستاری

دانشکده مهندسی گوموش خانه: مهندسی در رشته های: عمران، زمین شناسی

دانشکده کشاورزی اُردو: تولید گیاهی

دانشکده جنگل: مهندسی صنایع جنگلی، معماری روستایی، مهندسی جنگل

دانشکده تربیت معلم ریزه: دبیری کلاسداری

دانشکده علوم پایه و ادبیات ریزه: بیولوژی، فیزیک، شیمی

دانشکده الهیات ریزه

دانشکده منابع آبی ریزه

دانشکده علوم دریایی سورمنه: مهندسی تکنولوژی امور ماهیان، مهندسی کشتی سازی، مهندسی عرشه کشتی

دانشکده اقتصاد و علوم دریایی اونیه : مدیریت

تلفن و آدرس اینترنتی: ۸۵ ۳۱ ۳۲۵ – ۰۰ ۳۰ ۳۷۷ (۰۴۶۲) www.Ktu.edu.tr

دانشگاه کارادنیز ترابزون