معرفی شهر بورسا

Bursa

بورسا یا بورسه (به ترکی استانبولی: Bursa) نام یکی از شهرها و مرکز استان بورسا در ترکیه است. این شهر چهارمین شهر بزرگ ترکیه است. نام این شهر از نام یونانی Προύσσα (پروسا) آمده است. در منابع عرب و ایرانی و اسلامی به صورت «بورصه» آمده است. بورسا شهری صنعتی است ولی در عین حال به خاطر شمار زیاد پارک و فضای سبز در این شهر، این شهر را گاه یَشیل بورسا (بورسای سبز) نیز می‌نامند. کوه اولوداغ فضای این شهر را احاطه کرده‌است.

معرفی شهر بورسا و دانشگاه اولوداغ

دو شخصیت اصلی خیمه‌شب‌بازی کاراگوز یعنی کاراگوز و حاجی‌واد اشخاصی تاریخی بودند که در بورسا زندگی می‌کردند. مسجد معروف مسجد سبز ترکیه (یشیل جامع) و مجموعه بزرگ قونیه در این شهر قرار دارد. امام خمینی دوران تبعید در ترکیه را در این شهر گذراند. قدمت شهر بورسا به 4000 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد . در تاریخ امپراطوری عثمانی شهر بورسا به عنوان اولین پاینخت ثبت شده است . در طول تاریخ این شهر همواره مرکز تجارت ابریشم و ادویه جات بوده و تا به امروز نیز این تجارت ادامه یافته است . این شهر که پایتخت بسیاری از تمدن ها بوده است امروزه پر از آثار تاریخی مختلف از دوره های مختلف می باشد . مساجد تاریخی ، کلیسا های تاریخی ، حمام های ترکی قدیمی و … در گوشه و کنار این شهر قرار گرفته اند .

از دیگر ویژگیهای شهر بورسا داشتن مراکز خرید بزرگ و بازارهای متعدد است . سالهای طولانی این شهر محل تجارت بوده و همین امر موجب شده تا بازارهای فراوانی داشته باشد . یکی از جذابیت های عمده در بورسا که تورستهای فراوانی را به خود جذب می کند ، ورزش های زمستانی میباشد . آب و هوای بورسا موجب شده است که در اطراف این شهر پیستهای اسکی متعددی قرار داشته باشد که معروف ترین آنها اولوداغ میباشد . این پیست های اسکی و هتل های 5 ستاره که خدمات عالی به مسافرین میدهند موجب شده است تا در ایام زمستان توریست های بسیاری برای استفاده از پیست های اسکی به این شهر سفر کنند .

بورسا

چگونه و از چه مسیری به بورسا سفر کنیم ؟

اگر مایلید به صورت هوایی به این شهر مسافرت کنید ، می توانید از تمام فرودگاه های ترکیه بلیط تهیه کنید چون از ایران پرواز مستقیمی به بورسا وجود ندارد . اگر مایلید برای اسکی به اولوداغ سفر کنید در تمام طول زمستان تورهای زمینی برای اولوداغ را می توانید تهیه کنید و اما پیشنهاد ویژه ما برای مسافرینی که با توراستانبول مسافرت میکنند ، تورهای یک روزه  و یا دو روزه به مقصد بورسا می باشد . فاصله بورسا تا استانبول 2با ماشین شخصی حدودا 4 ساعت؛ با اتوبوس 6 ساعت و با کشتی(فریبوت) حدودا 2 ساعت است.

دانشگاه اولوداغ و دانشکده های آن در  (بورسا)

این دانشگاه از جمله دانشگاههای دولتی ترکیه در سال1975 در بورسا ساخته شد. دارای8 دانشكده، یك مدرسه عالی، 10 مدرسه آموزش شغلی، 3 انستیتو و 5 مركز تحقیقات است. تعداد دانشجویان آن35 هزار نفر و تعداد كادر علمی آن حدود 2 هزار نفر است. زبان آموزش دانشگاه تركی است. مجتمع دانشگاه در ناحیه GÖRÜKLEكه در 20 كیلومتری شهر است، قرار گرفته است. ارتباط با مجتمع از طریق شركت اتوبوسرانی برقرار است.

كتابخانه: كتابخانه مركزی دانشگاه در مجتمع مذكور قرار دارد. این كتابخانه به شبكه اینترنت متصل است و دانشجویان میتوانند از شبكه مذكور بهره مند شوند.

اسكان ـ تغذیه: در بورسا دو خوابگاه دانشجویی متعلق به سازمان اعتبار و خوابگاهها وجود دارد. علاوه بر آن، تعدادی خوابگاه خصوصی نیز امر اسكان دانشجویان را عهده دار میشوند.

فعالیتهای فرهنگی: در دانشگاه، باشگاههای دانشجویی در زمینه های موسیقی، هنر و… فعالیت مینمایند. دانشجویان علاقمند میتوانند از باشگاههای مذكور استفاده نمایند.

تأسیسات ورزشی: مجتمع دانشگاه دارای3 سالن ورزشی سربسته و تعداد زیادی میدانهای باز ورزشی برای بازیهای فوتبال، تنیس و بسكتبال است.

خدمات بهداشتی: در اولوداغ4 مركز جداگانه درمانی ـ اجتماعی امر معاینه دانشجویان مراجعه كننده را عهده دارند. مراكز فوقِ در صورت لزوم میتوانند دانشجویان را به بیمارستان مركز تحقیقات دانشكدةه پزشكی معرفی نمایند.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

·         مدرسه عالی بهداشت بورسا: پرستاری، كارمندی بهداشت

·         دانشكده تربیت معلم: دبیری در رشته های: زبان آلمانی، رایانه و تكنولوژی های آموزشی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، كلاس داری، زبان تركی

·         دانشكدةعلوم پایه و ادبیات: بیولوژی، فلسفه، فیزیك، شیمی، ریاضیات، روانشناسی، تاریخ صنعت، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات تركی

·         دانشكدة اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد كار و روابط صنعتی، اكونومتری، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل

·         دانشكدة الهیات: الهیات، دبیری فرهنگ دینی و علماخلاِ دوره ابتدایی

·         دانشكدة مهندسی: مهندسی در رشته های: محیط، الكترونیك، صنایع، ماشین آلات، معماری، نساجی

·         دانشكدة پزشكی

·         دانشكدة دامپزشكی

·         دانشكدة كشاورزی: تولید گیاهی، مهندسی غذا، تولید حیوانی، تكنولوژی كشاورزی

uludağ