معرفی شهر بورسا

Bursa

بورسا یا بورسه (به ترکی استانبولی: Bursa) نام یکی از شهرها و مرکز استان بورسا در ترکیه است. این شهر چهارمین شهر بزرگ ترکیه است. نام این شهر از نام یونانی Προύσσα (پروسا) آمده است. در منابع عرب و ایرانی و اسلامی به صورت «بورصه» آمده است. بورسا شهری صنعتی است ولی در عین حال به خاطر شمار زیاد پارک و فضای سبز در این شهر، این شهر را گاه یَشیل بورسا (بورسای سبز) نیز می‌نامند. کوه اولوداغ فضای این شهر را احاطه کرده‌است.

معرفی شهر بورسا و دانشگاه اولوداغ

دو شخصیت اصلی خیمه‌شب‌بازی کاراگوز یعنی کاراگوز و حاجی‌واد اشخاصی تاریخی بودند که در بورسا زندگی می‌کردند. مسجد معروف مسجد سبز ترکیه (یشیل جامع) و مجموعه بزرگ قونیه در این شهر قرار دارد. امام خمینی دوران تبعید در ترکیه را در این شهر گذراند. قدمت شهر بورسا به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد . در تاریخ امپراطوری عثمانی شهر بورسا به عنوان اولین پاینخت ثبت شده است . در طول تاریخ این شهر همواره مرکز تجارت ابریشم و ادویه جات بوده و تا به امروز نیز این تجارت ادامه یافته است . این شهر که پایتخت بسیاری از تمدن ها بوده است امروزه پر از آثار تاریخی مختلف از دوره های مختلف می باشد . مساجد تاریخی ، کلیسا های تاریخی ، حمام های ترکی قدیمی و … در گوشه و کنار این شهر قرار گرفته اند .

از دیگر ویژگیهای شهر بورسا داشتن مراکز خرید بزرگ و بازارهای متعدد است . سالهای طولانی این شهر محل تجارت بوده و همین امر موجب شده تا بازارهای فراوانی داشته باشد . یکی از جذابیت های عمده در بورسا که تورستهای فراوانی را به خود جذب می کند ، ورزش های زمستانی میباشد . آب و هوای بورسا موجب شده است که در اطراف این شهر پیستهای اسکی متعددی قرار داشته باشد که معروف ترین آنها اولوداغ میباشد . این پیست های اسکی و هتل های ۵ ستاره که خدمات عالی به مسافرین میدهند موجب شده است تا در ایام زمستان توریست های بسیاری برای استفاده از پیست های اسکی به این شهر سفر کنند .

بورسا

چگونه و از چه مسیری به بورسا سفر کنیم ؟

اگر مایلید به صورت هوایی به این شهر مسافرت کنید ، می توانید از تمام فرودگاه های ترکیه بلیط تهیه کنید چون از ایران پرواز مستقیمی به بورسا وجود ندارد . اگر مایلید برای اسکی به اولوداغ سفر کنید در تمام طول زمستان تورهای زمینی برای اولوداغ را می توانید تهیه کنید و اما پیشنهاد ویژه ما برای مسافرینی که با توراستانبول مسافرت میکنند ، تورهای یک روزه  و یا دو روزه به مقصد بورسا می باشد . فاصله بورسا تا استانبول ۲با ماشین شخصی حدودا ۴ ساعت؛ با اتوبوس ۶ ساعت و با کشتی(فریبوت) حدودا ۲ ساعت است.

دانشگاه اولوداغ و دانشکده های آن در  (بورسا)

این دانشگاه از جمله دانشگاههای دولتی ترکیه در سال۱۹۷۵ در بورسا ساخته شد. دارای۸ دانشکده، یک مدرسه عالی، ۱۰ مدرسه آموزش شغلی، ۳ انستیتو و ۵ مرکز تحقیقات است. تعداد دانشجویان آن۳۵ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن حدود ۲ هزار نفر است. زبان آموزش دانشگاه ترکی است. مجتمع دانشگاه در ناحیه GÖRÜKLEکه در ۲۰ کیلومتری شهر است، قرار گرفته است. ارتباط با مجتمع از طریق شرکت اتوبوسرانی برقرار است.

کتابخانه: کتابخانه مرکزی دانشگاه در مجتمع مذکور قرار دارد. این کتابخانه به شبکه اینترنت متصل است و دانشجویان میتوانند از شبکه مذکور بهره مند شوند.

اسکان ـ تغذیه: در بورسا دو خوابگاه دانشجویی متعلق به سازمان اعتبار و خوابگاهها وجود دارد. علاوه بر آن، تعدادی خوابگاه خصوصی نیز امر اسکان دانشجویان را عهده دار میشوند.

فعالیتهای فرهنگی: در دانشگاه، باشگاههای دانشجویی در زمینه های موسیقی، هنر و… فعالیت مینمایند. دانشجویان علاقمند میتوانند از باشگاههای مذکور استفاده نمایند.

تأسیسات ورزشی: مجتمع دانشگاه دارای۳ سالن ورزشی سربسته و تعداد زیادی میدانهای باز ورزشی برای بازیهای فوتبال، تنیس و بسکتبال است.

خدمات بهداشتی: در اولوداغ۴ مرکز جداگانه درمانی ـ اجتماعی امر معاینه دانشجویان مراجعه کننده را عهده دارند. مراکز فوقِ در صورت لزوم میتوانند دانشجویان را به بیمارستان مرکز تحقیقات دانشکدهه پزشکی معرفی نمایند.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

·         مدرسه عالی بهداشت بورسا: پرستاری، کارمندی بهداشت

·         دانشکده تربیت معلم: دبیری در رشته های: زبان آلمانی، رایانه و تکنولوژی های آموزشی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاس داری، زبان ترکی

·         دانشکدهعلوم پایه و ادبیات: بیولوژی، فلسفه، فیزیک، شیمی، ریاضیات، روانشناسی، تاریخ صنعت، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی

·         دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل

·         دانشکده الهیات: الهیات، دبیری فرهنگ دینی و علماخلاِ دوره ابتدایی

·         دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: محیط، الکترونیک، صنایع، ماشین آلات، معماری، نساجی

·         دانشکده پزشکی

·         دانشکده دامپزشکی

·         دانشکده کشاورزی: تولید گیاهی، مهندسی غذا، تولید حیوانی، تکنولوژی کشاورزی

uludağ