شهر آنتالیا

آنتالیا مرکز استان آنتالیای ترکیه در قسمت جنوبی کشور ترکیه و در کنار سواحل دریای مدیترانه واقع شده است. استان آنتالیا از طرف شمال با استانهای قونیه، بوردور و اسپارتا، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با استانهای کارامان و مرسین، از غرب با استان موغلا همسایه است.

شهر آنتالیا با شهرهای مختلف جهان خواهرخوانده می باشد.

شهر فاماگوسا، جمهوری ترک قبرس

شهر آوستین تگزاس، ایالات متحده آمریکا

شهر چابوکسارای، جمهوری خودمختار چوواش فدراتیو روسیه

شهر هایکوی هاینان، جمهوری خلق چین

شهر ژئوژو، کره جنوبی

شهر کازان، جمهوری تاتارستان فدراتیو روسیه

شهر موستار، بوسنی و هرزه گوین

شهر نورنبرگ، فدرال آلمان

روستوف- نا- دونو، فدارتیو روسیه

شهر تالدی قورغان، قزاقستان

اطلاعات عمومی درباره شهر آنتالیا

آنتالیا از کوههای توروس Toros با پوشش گیاهی از درختان کاج بسمت پایین جایی که دریای زلال و جوشان قرار گرفته امتداد می یابد و به خط ساحلی نا منظم خلیج دور دست منتهی میگردد.

این منطقه آفتابی در طول ۳۰۰ روز سال همانند بهشتی جهت فعالیت های از قبیل حمام آفتاب، شنا، موج سواری، اسکی روی آب و قایق رانی و کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه در ماههای مارس و آوریل به آنتالیا سفر کنید می توانید صبح هنگام به اسکی کردن و عصرها در آبهای گرم مدیترانه به شنا کردن بپردازید. علاوه بر مناطق تاریخی مهم که در این منطقه قرار دارند، می توان از جنگل های کاج و باغات زیتون، مرکبات و نخلها و در نهایت از مزارع موز و ادوکادو نیز نام برد.

سواحل دریای مدیترانه در ترکیه بعنوان یک مرکز تفریحی و توریستی تلقی می شود. در این سواحل گردشگران میتوانند با استفاده از امکانات رفاهی در همه مکانهای توریستی و تأسیسات آن و همینطور سایر موارد همطراز در کنار میزبانی مردم خونگرم و مهمان نواز آن تعطیلات خوب و خوشی را سپری نمایند.

این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی در ترکیه محسوب می گردد دارای جاذبه های فراوان و مناظر حیرت انگیزی می باشد. در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاهها خود نمائی می کند. در این شهر و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه کاله ایجی قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابانهای کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه های قدیمی که توسط دیوارهای قدیمی محصور شده، بسیار جلب توجه می کند.

شهر آنتالیا در همان ابتدا یعنی از سال ۱۵۹ قبل از میلاد که توسط آتالوس بنا نهاده شد محل سکونت و زندگی مردم بوده است. آتالوس بود که نام این شهر را آنتالیا نامید. این شهر قبل از اینکه بدست عثمانی ها بیفتد تحت تصرف رومی ها،بیزانسیها و سلجوقیان بوده است.

مسجد کنگره دار ییولی میناره لی Yivli Minareli توسط سلطان علاء الدین کی قباد سلطان سلجوقی در قرن ۱۳ در مرکز شهر بنا نهاده شد. این مسجد با مناره های زیبایش امروز به یک سمبل در شهر آنتالیا تبدیل شده است.

اماکن تاریخی آنتالیا

مدرسه کاراتای:

مدرسه علوم دینی که در منطقه داخل قلعه کاله ایچی kale ichi قرار دارد. این مدرسه از همان ابتداء در زمینه حکاکی بر روی سنگ در زمره بهترین مدارس در دوران سلجوقیان به شمار می آمده است.

از دیگر مناطق دیدنی شهر می توان به دو مسجد که در زمان عثمانیان سا خته شده نیز اشاره کرد. یکی از آنها مسجد مراد پاشا است که در قرن ۱۶ ساخته شد و دیگری مسجد تکلی Tekeli محمد پاشا که در قرن ۱۸ بنا شده است میباشد. این مساجد از لحاظ کاشیکاری در نوع خود یک شاهکار هنری محسوب می گردند. در کنار بندرگاه شهر مسجد باشکوه دیگری بنام اسکله Iskele قرار دارد که مربوط به اواخر قرن ۱۹ است. این مسجد از سنگهای بریده شده با چهارستون تشکیل شده که در بالای چشمه ای طبیعی بنا شده است.

برج هیدیرلیک Hidirlik که احتمالاً در قرن ۲ به عنوان مقری برای استفاده از فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته است نیز از جمله نقاط دیگر دیدنی این شهر است.

کسیک مناره  Kesik Minare

به معنای مناره های بریده شده می باشد که در گذشته بعنوان کلیسا از آن استفاده می شده است. این اثر در واقع نمایانگر تاریخ کهن شهر که زمان رومی ها، بیزانس، سلجوقیان، عثمانی ها تا به امروز را شامل میشود، می باشد. هنگامیکه امپراتور ها دریان در سال ۱۳۰ بعد از میلاد در شهر (فاسیلین) از استان آنتالیا دیدن کرد بافتخار او دروازه ای با سه طاق و ستونهای تزئین شده بنا گردید. در آن زمان این دروازه تنها راه ورودی به شهر به شمار میآمد. امروزه دو برج دروازه و قسمتهائی از دیوار مربوطه را می توان در کنار بندرگاه مشاهده نمود. برج ساعت هم نمادی دیگر از این شهر است که هم چنان در میدان کاله کاپیسی بعنوان سمبل صلابت و پایداری جای خود را در این شهر قدیمی حفظ کرده است.

پارک های آتاتورک و کاراعلی اوغلو با آن گلهایی زیبا و رنگارنگ، آب های درخشان اطراف خلیج و کوههای زیبا با مناظر نادر خود همگی وسیله ای است تا این شهر را به یک تفریگاه زیبا و مشهور تبدیل نماید.

در قسمت شرقی ساحل در پارک آکوا Akua، با آن سرسره های آبی خود می توان به هر گونه ورزش آبی اقدام نمود.

منطقه باستانی ساگالاسس  Sagalassos

این کاخ که در فاصله ۳۳ کیلومتری شرق بوردور و فاصله ۷ کیلومتری جنوب آلگاسون Algasun قرار دارد. این شهر پایتخت پیسیدیان ها Pisidian به شمار می آمده و در ویرانه هائی متعلق به دوران دوم را که شامل لوحه یادبود دروازه ورودی، خیابان ستون دار، بازار، مقبره و تالار یک تآتر مجلل است را در خود جای داده است. شهر اسپارتا (Sparta) شهری است که برفراز کوههای توروس Toros قرار گرفته است. این شهر با دریاچه ها و مناطق ساحلی خود که علی الخصوص در فواصل بهار و تابستان مملو از گلهای وحشی می شود دارای جذابیت های بسیاری است. از جمله مکانهایدیدنی این منطقه می توان به مسجداولو ulu اشاره کرد. این مسجد در سال ۱۴۱۷ توسط سلجوقیان در این منطقه بنا نهاده شد. بازار سرپوشیده بدستان Bedesten نیز از جمله دیدنی های دیگر این منطقه است. این بازار در سال ۱۵۶۱ بنا نهاده شده است. نام دیگر مسجد فردوس پاشاFirdevs pasa، مسجد معمارسینان می باشد و در سال ۱۵۶۱ توسط معمار بزرگ عثمانی بنام سینان ساخته شده است.

کاخ اسپارتا

این کاخ با ۱۴ قرن قدمت یکی دیگر از مناطق دیدنی این شهر می باشد، و جود باغهای گل در این شهر که از آن در ساخت لوازم آرایشی استفاده می شود، عطر و هوای خاصی را باین شهر بخشیده است. بطوریکه عطر دلپذیر گلها در سراسر شهر به مشام می رسد. فرش ضخیم و کرک دار شهر اسپارتا را هم باید از جمله سوغاتی های مشهور این شهر بشمار آورد.

از جمله مناطق دیگر که دارای جذابیت فراوانی نیز می باشد می توان از منطقه کیرازلی دره Kirazlidere و سیدره Sidre نام برد. گردشگران در این منطقه علاوه برکسب آرامش می توانند از مناظر دیدنی پیرامون خود نیز لذت ببرند. گل جوکGōlcūk، جزو دریاچه های دیدنی در ترکیه محسوب می شود. این دریاچه در قسمت جنوب شهر اسپارتا در میان جنگلهای زیبا و دیدنی کاج قرار گرفته است. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا ۱۴۰۵ متر است.

ایدیر Iğdır در منتهی الیه جنوبی دریاچه ایدیر قرار گرفته است و محیط مناسب و آرام را شامل می شود. در این منطقه از میان آثار تاریخی ساخته شده توسط بشر می توان به کاخ ایدیر اشاره کرد که توسط پادشاه Lydian کروسوس بنا نهاده شده است. کاخ ایدیر نشانگر الحاقات و نواندیشی هائی است که از سوی رومیان و سلجوقیان در آن دوران از نقطه نظر های مختلف اعمال گردیده است. در رستورانهای موجود در کنار دریاچه ایدیر می توان از خوردن ماهی خاردار سفید که مختص باین منطقه است لذت فراوان برد. در ادامه نیز باید به جزیره ایدیر اشاره کرد که در آن بافندگان با بر پاکردن دستگاههای خود در بیرون از خانه ها مشغول بافندگی هستند. در قسمت غربی دریاچه ایدیر در ارتفاعات اقامتگاههای بارلا شرائط مناسب برای انجام یک استراحت خوب برای گردشگران فراهم می باشد.

لی میرا Limyra

یکی از شهرهای باستانی لی سیین Lycian محسوب می شود. این منطقه در فاصله ۱۰ کیلومتری Finike قرار گرفته و از طریقتورون چووا Turun chova قابل دسترسی می باشد. در این منطقه آرامگاه پریکلس قرار گرفته است. این آرامگاه در قرن ۴ قبل از میلاد ساخته شده است و به جای ستونهای آن از مجسمه های زن استفاده شده است. این مکان بعنوان یک نمونه زنده از دوران عصر باستان جلوه نمائی می کند. دیوارهای تاریخی، گورستان و تآتر رومی از دیگر جذابیت های تاریخی توریستی شهر لی میرا می باشد.

شهر آری کاندا

این شهر از جمله تعلقات شهر باستانی Lycian می باشد. قدمت تاریخ این شهر به سالهای قبل از میلاد برگشته و شکل گیری اولیه این شهر در سال ۵۰۰ قبل از میلاد که قابل زندگی نیز بوده، صورت پذیرفته است. آری کاندا در طول تاریخ چندین بار بدلیل آتش سوزی و زمین لرزه ویران گردیده است.

آکالاندا: شهری است که نام آن را رومیان گزیده اند. به جرأت می توان گفت که یکی از زیباترین دره های ترکیه در این منطقه قرار دارد. ویرانه های زیادی در این شهر وجود دارد که بازار، تآتر با ۸ قسمت مجزا، استادیوم، سالن اجتماعات، سیستم آبرسانی، ورزشگاه، حمام، و تابوت های سنگی از آ ن جمله می باشند. حمام ها هنوز هم در وضعیت مطلوبی بسر می برند.

شهر باستانی میرا Myra  و یا به تعبیر امروزی آن شهر دمره Demre و یا کاله Kale

این شهر در فاصله ۲۵ کیلومتری منطقه غربی  فی نیکه Finike قرار گرفته است.تاریخ بنای این شهر به سالهای ۵۰۰ قبل از میلاد بر می گردد.در این شهر مقبره های سنگی زیادی وجود دارد که با حکاکی های زیبای روی آن و همینطور منظره مشرف به تآتر سنت نیکولاس جذابیت های فراوانی را برای توریست ها ایجاد می کند. قدمت این مقبره های سنگی حکاکی شده به قرن چهارم قبل از میلاد بر می گردد. سنت نیکولاس شخصی بود که در پاتارا زاده شد. وی در طول قرن چهارم میلادی اسقف شهرآمیرا بوده و در سال ۳۴۵ درآن شهر نیز دیده از جهان فرو بست.همه ساله در ماه دسامبر مجلس یادبود سنت نیکولاس در شهر باستانی لیسییا Lycia و در ساحل آفتابی دریای مدیترانه برگزار می گردد. این مراسم به نوبه خود توجه بسیاری از جهانگردان را بخود جلب می نماید.

چای اگزی chayağzı بندرگاه تابستانی آندریاس در قسمت غربی منطقهدمره Demre  میباشد. این منطقه• دارای زیبا و محلی مناسب برای گرفتن حمام آفتاب است. توصیه می شود بازدید از مجسمه های نیم تنه فاستینا و هادریان را که در این منطقه در کنار انباری باستانی قرار دارند را فراموش ننمایند.

ککوا Kekova نام جزیره ای است که حدوداً ۱ ساعت از طریق دریا با منطقه(Dalyanağzı)فاصله دارد. این جزیره مجموعه ای از جزایر رتپا، خلیج های گوناگون و شهرهای باستانی را در خود جای داده است. خلیج های موجود در جزیره ککوادر کلیه فصول دارای بندرگاههای طبیعی بوده و علی الخصوص بدلیل دارا بودن چشم اندازهای بکر نظر علاقمندان به دریانوردی را به خود جلب نموده است. در امتداد کرانه شمالی جزیره ککوا در منطقه آپولونیا وقوع زلزله های متعدد موجب فروریختن خانه های باستانی و نمایان شدن بقایای این خانه ها در زیر آب های شفاف شده که این مناظر به نوبه خود موجب بوجود آمدن یک شهر باستانی در زیر آب گردیده است.

کاخ کالکوی Kalekuy

این منطقه چشم انداز زیبایی را از خلیج، جزایر و قایق های بادبانی که در روی آبهای شفاف به آرامی شناور می باشند را در معرض دید بینندگان قرار می دهد.

کاش(Kaş) در غرب منطقه ککوا قرار گرفته است. این منطقه از ۳ طرف توسط کوههای اطراف احاطه گردیده است. در این منطقه این امکان را خواهید داشت تا با تاکسی های آبی متعلق به ماهیگیران محلی به خلیج و یا ساحل های زیبای اطراف سفر کنید. شنا کردن و شیرجه زدن در آبهای منطقه کاش برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.کاش در قرن چهارم قبل از میلاد و بعنوان منطقه ای بر علیه آنتی فلوس(AntiPhellos) وبنا نهاده شده است. علیرغم اینکه امروزه بجز مقبره ها، تابوتهای سنگی و یک تآتر آثار دیگری در این شهرنمی توان یافت، اما شهر هنوز زیبائی خود را حفظ کرده است. در کاش قدم زدن در خیابان و تماشای مغازه هایی که اکثراً عرضه کننده صنایع دستی و وسایل چرمی، لوازم مسی و نقره ای، لباسهای کتان و فرش های دست بافت می باشند بسیار مفرح است.

بعد از قدم زدن و احیاناً خریدن کردن در طول مسیر خود که مملو از گلهای زیبا و خاص منطقه دریای مدیترانه میباشد امکان این را خواهید داشت تا در یک محل مناسب در زیر سایه یک نخل به استراحت بپردازید.کوههائی که شهر را احاطه کرده اند، موجبات ظهور مناطق دیدنی، کافه ها، رستوران ها، مراکز تفریحی بسیاری را برای گردشگران فراهم آورده است. در این بین افرادی که از انرژی بیشتری برخوردار هستند این شانس را خواهند داشت تا به بلندترین قله منطقه یعنی قله (کیزلارسیوریسی) با ۳۰۸۶ متر ارتفاع صعود نمایند. بعد از (کیزلارسیوریسی) دومین قله مرتفع این منطقه با داشتن ۳۰۳۰ متر قله  آک داغ Akdāg  می باشد.این قله در امتداد جاده زیبای کالکان، کاپوتاش Kaputaş  که دارای ساحلی منحصر به فرد است قرارگرفته است.در انتهای این ساحل زیبا غار فیروزه قرار گرفته است. در نیمه غربی این منطقه شهری کوچک بنام کالکان قرار دارد که از روی تپه های آن می توان مناظر زیبای خلیج کوچک را نیز مشاهده کرد. این شهر با خانه های سفید و سنتی و با آن پنجره ها و بالکن های مملو از گلهای زیبا که همانند آبشاری به خیابانها سرازیر گردیده اند به مکانی آرام و دلپذیر برای گذراندن تعطیلات تبدیل شده است.

خیابانهای باریک و پیچ در پیچ این شهر که مملو از مغازه های گوناگون می باشد به لنگرگاهی بسیار زیبا منتهی میگردد. سپیده دم و هنگام صبح گردشگران می توانند با قایق هایی که از این لنگرگاهها به سمت ساحل های کناری در حرکت هستند به خلیج ها ی اطراف رفته و ساعاتی را در آنجا بگذرانند.معمولاً در هنگام غروب آفتاب اهالی کالکان از بالکن های خانه های خود در حین خوردن غذا، و نوشیدنی های مورد علاقه خود به تماشای آمد و رفت گردشگران و قایق های آن منطقه می پردازند.

پاترا: این منطقه بندرگاه اصلی شهر باستانی لیسیا Lycia می باشد. برای شما این امکان وجود دارد تا با طی کردن جاده ای کوهستانی و بادگیر به این منطقه دسترسی پیدا کنید. طبق گفته های اساطیر یونان آپولو Apollo در منطقه پاتارا متولد شده است. تاریخ نیز بیانگر این است که این شهر زادگاه سنت نیکلا س نیز بوده است.

ویرانه های باستانی

بی شماری که در این منطقه وجود دارد در نوع خود بسیار دیدنی و جالب می باشد.فعالیت حفاری در قسمتی از تالار تآتر این شهر که در قرن ۲ میلادی ساخته شده است هنوز ادامه دارد.در این تآتر دروازه ای با سه قوس متعلق به سال ۱۰۰ میلادی وجود دارد. پاتارا در عین حال شهری است با ساحلی زیبا که داشتن ۲۲ کیلومتر ساحل با ماسه سفید خالص از ویژگیهای ساحلی این منطقه به شمار می آید.این منطقه که هنوز بطور کامل کشف نشده است؛ موجب گردیده تا طرفداران نقاط بکر این منطقه را برای گذراندن تعطیلات خودانتخاب کرده و درآنجا ویلاهای خصوصی نیز برای خود تدارک ببینند.

پایتخت باستانی اکسانتوس Xanthos:این منطقه در روستای کنیک Kınık در ۱۸ کیلومتری شمال پاتارا قرار دارد. تالار تآتر، مقبره ها رپی ها (جانورانی که تن و رخسارزن و بال و جنگال مرغ را دارند). مقبره دختران نروس، بازار، و ستونهای حکاکی شده که در میان طیف وسیعی از ویرانه های بجامانده از دورانلیسیین cian Ly  و روم قرار دارد جلوه ویژه ای به این منطقه بخشیده است.

۶کیلومتر دورتر در مرکز دینی شهر لتون لیشیان ۳ معبد خدایان نام آشنای اساطیر یعنی لتو- آپولو و آرتمیس نیز در انتظار بازدید گردشگران می باشند.

پرگه Perge

این منطقه در ۱۸ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این شهر در زمان های گذشته یعنی زمان پا مفیلیائیها از جمله شهرهای مهم و باستانی به شمار می آمده است. در سال ۱۵۰۰ میلادی این شهر محل اقامت هیتیت ها Hitit بوده است. سنت پل در خلال سفرهای مذهبی خود از این شهر بازدید نموده است.صحنه تآتر این شهر دارای برجسته کاری های بسیار بوده که به زیبا ترین شکل ممکن طراحی و تعبیه گردیده است. نمونه های دیگری از این برجسته کاری ها را می توان در استادیوم که در حومه شهر قرار دارد مشاهده نمود.در این بین باستان شناسان آماتور از تماشای دروازه زیبای شهر که در کنار ۲ برج بلند قرار گرفته است لذت خواهد برد. جاده درختکاری شده با سنگفرشهای زیبا، و یا بازار بزرگ، حمام های عمومی و فروشگاه موجود در این منطقه نیز از دیدنیهای دیگر این منطقه به شمار می آیند.

و دیگر شهر مهم و باستانی پیسیدیا Pisidia آلتین کایا Altınkaya می باشد که در منطقه شمال غربی تنگه کوپرولو Kōprulū در پارک ملی قرار دارد. دسترسی به این مکان از طریق جاده ای پیچ در پیچ ممکن می باشد. دیوارهای شهر با برج های چسبیده به آن، آب انبارها، معبد زئوس، بازار، استادیوم، تآترهای کاشی کاری شده با کاشی های برجسته و گورستان از جمله بقایایی دیدنی موجود در این منطقه می باشد. این شهر تجاری در ارتفاع ۹۵۰ متری جای گرفته است.مورخان همواره اعتقاد داشته اند که در گذشته سلگه مستقیماً با آنتالیا معاملات تجاری داشته و همین معاملات تجاری موجبات رشد اقتصادی این شهر را فراهم آورده است. شهر سلگه بوسیله لیدینها Lydian اداره می شده است.

کیزکالاسی Kızkalesi

این منطقه در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی مرسین در بخش باستانی شهر Korykos قرار دارد. سواحل هموار ، هتل ها و جایگاه های مناسب برای ایجاد کمپنیگ و همینطور قصر (کوری کوس Korykos (که در قرن چهارم ساخته شده از دیگر ویژگیهای این منطقه به شمار می آید. کیزکالسی Kızkalesi در جزیره کوچک و در فاصله ۲۰۰ متری ساحل قرار دارد. قلعه دختران در قسمت فوقانی کیزکالسی و روستای کوچک ماهیگری به نام نازلی کوی وجود دارد که در واقع بر روی خلیج نیز واقع شده است. در آنجا تصویری از موازئیک متعلق به دوران رومیان که در روی آن تصویری از ۳ زن زیبا نقش بسته است وجود دارد.

کمی جلوتر در فاصله ۱۲۵ متری دره، غاری طبیعی بنام جنت Cennet به معنای بهشت و پرتگاهی عظیم بنامجهنم Cehannem به معنای دوزخ قرار دارد. در درون دره بهشت معبدی قرار دارد که در قرن ۵ تبدیل به کلیسای کوچکی شده است . پرتگاه جهنم دارای ۵۰ الی۷۵ متر عرض و۸۰ الی ۱۲۰ متر طول میباشد.در همین حوالی غار عمیق نارلی کویو Narlıkuyu وجود دارد که در نوع خود منبعی غنی از استالاگمیت و استالاکتیت و کربنات کلسیم به شمار می آید. گزارشات حاکی از آن است که هوای مرطوب این غار برای افرادی که از بیماری تنفسی رنج می برند بسیار مفید است. رومیان در زمان های گذشته بر روی پله های که به بخش تحتانی غار منتهی میشده کنده کاریهای زیبائی را انجام داده اند.

مقبره پادشاه شجاع مزگیت کالسی Mezgit Kalesi در ۱۲ کیلومتری شمال ساحل سوسان اوغلو Susanoğlu و۵/۲ کیلومتری شرق روستای پاسلیpasliقرار دارد. نمای سر در این مقبره تشکیل شده از ستونهای (کرینتین Corinthian) (سبک ویژه معماری تویان قدیم) که دارای سرستونهای بشکل ناقوس بوده و ۸ متر ارتفاع داشته که در آن تا فاصله ۱ متری حکاکی های برجسته Pirapos شده است. این بنا یکی از بزرگترین مقبره ها بشمار می آید، و تاریخ ساخت آن به دوران رومیان برمیگردد.

سیلیفکه Silifke جزیره ای است کوچک در ۹ کیلومتری شهر مرسین Mersin که در پائین یک تپه قرار گرفته است. این قطعه زمین کوچک که با دژهای گوناگون محصور شده است. قبلاً گورستان باستانی Cilician Seleucia بوده است.

در شهر بر روی رودخانه جالی جاد نوس Calycadnos  پلی متعلق به سال ۷۷ یا ۷۸ میلادی وجود دارد، که امروزه آن را پل گوک سو Guksu می نامند. ویرانه های باقیمانده از معبد رومیان و تالار تآتر این شهر که متعلق به سال ۲۰۰ میلادی می باشند، از دیگر جاذبه های دیدنی این منطقه به شمار می آیند. موزه قوم نگاری و موزه باستان شناسی که در مسیر تاشوجو Taşucu قرار دارد از جمله مکانهای است که در آن آثار باستانی سراسر منطقه به نمایش در می آید. توکل سلطان Tavekkulsultan یکی دیگر مناطق دیدنی این شهر است.در این منطقه در دلتای گوک سو Guksu بیش از ۳۰۰ نوع پرنده در محیطی حفاظت شده نگهداری می شود. در منطقه دمیرجیلی Damircili Imbriogon باستانی در سمت شمالی سیلیفکه Silifke در مسیر راه اوزون جابورج Uzuncaburc مقبره های که همگی متعلق به اوایل دوران رومیان است. به نحو خوبی نگهداری شده و در معرض دید گردشگران قرار می گیرد.

با طی کردن راهی کوهستانی به بخش روم باستانی Diocaesarea از منطقه اوزونجا بورچ Uzuncaburch که تا فاصله ۱۲۰۰ متری از سنگ قبرهای بزرگ پوشیده شده است می رسید. از آثار دیدنی این منطقه می توان به بقایای معبد Zeus olbius که یادگاری است از دوران یونان باستان، معبدتیچهTyche یا خدای شانس، تالار تآتری که بین سالهای ۱۶۱ تا ۱۸۰ میلادی ساخته شده، کلیسای رومی و یک برج اشاره نمود.

۴۰کیلومتر دورتر از این منطقه دریاچه شرقی ویرانه های البا Olba (Ura) قرار دارد. بازدید از قناتهای رومی، تالار تآتر و چشمه این منطقه نیز خالی از لطف نخواهد بود.

مریم لیک Meryemlik

در قسمت جنوبی سیلیفکه Silifke و در امتداد جاده ساحلی قابل دسترسی می باشد. از عمر این منطقه ۵ قرن می گذرد. گورستان رومی و کلیسای سنت Thecla که محل دفن اولین زن شهید مقدس می باشد نیز از مکانهای قابل بازدید دیگر این منطقه به شمار میآید.

تاشوجو Taşucu

شهر و در عین حال بندرگاهی است با سواحل ماسه ای و مرکز اقامتی، رفاهی مناسب برای جهانگردان، از این شهر توسط اتوبوسهای دریائی و همینطور قایق ها می توان به شهر گیرنه واقع در قبرس شمالی از جمهوری ترکیه سفر نمود. اواجیک Ovacık در فاصله ۴۴ کیلومتری غربی شهرتاش اوجو Taşucu قرار دارد. این منطقه، منطقه ای است آرام با اسکله ماهی گیری و ساحلی زیبا که بدلیل همین خصوصیات بسیار مشهور نیز گردیده است.

پنینسولا Peninsula یا جاوالییره Cavaliere در منطقه Ovacık واقع شده و منطقه ای است مناسب برای شنا و شیرجه، علاوه از آن یکی از جذاب ترین مکانهای توریستی ترکیه نیز به شمار می آید. علاقه مندان به ورزش شنا در خلیج و جزیره کوسرلیک بای Bay Kusrelik نیز نباید غافل شوند. در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی Ovacık و Ksrelik منطقه ای وجود دارد که ویرانه های دوران رومیان و موازئیک های زیبای تاریخی را در خود جای داده است.

از منطقه آیدینجیک Aydıncık به سمت غرب Ovacık آبهای نیلگون مملو از قایق های بادبانی بخوبی قابل رویت می باشد. لازم است قبل از سوار شدن به این قایق های بادبانی از امنیت آن اطمینان حاصل نمائید.

جاده ساحلی منتهی به کوهستان پر از کاج با شیبی تند که به دریا ختم می شود مناظر بدیع و زیبایی را از صخره ها، خلیج های کوچک و آبهای فیروزه فام مشرف به دریای مدیترانه بوجود آورده، که مشاهده آن خالی از لطف نخواهد باشد.

بزیازی Bozyazı در فاصله ۳۶ کیلومتری غرب آیدین جیک Aydincik قرار دارد. این منطقه بعنوان یک مرکز تفریحی از قسمت های پاکیزه و وسیع برای چادر زدن برخوردار است. نمای زیبای ساحل را می توان از کاخ آنامور Anamur که از آن نگهداری خوبی میشود و در میان ۲ ساحل ماسه ای، نیز قرار گرفته تماشا کرد. کاخ Anamur در قرن وسطی توسط Crusaders ساخته شده و بعدها توسط عثمانیها بعنوان قلعه نظامی مورد استفاده قرار گرفته است.

شهر آنامور Anamur در فاصله ۱۳ کیلومتری Bozyazı در ناحیه غربی میان کوههای احاطه شده با درختان موز و در ساحلی زیبا و ویرانه های از Anamorium باستانی با قلعه و دژ محکم، تالار تآتر و حمام و گورستان قدیمی قابل روئیت می باشد. با قرار گرفتن در بالکن های ساختمانهای موجود در این شهر شانس تماشای مناظر زیبا و بکر را برای خود خلق خواهید کرد.

جاذبه ها ی تاریخی و طبیعی آنتالیا

جاذبه های طبیعی شهر آنتالیا:

شهرک ساکلی کنت Saklı Kent شهر مخفی:

در فاصله ۵۰ کیلومتری آنتالیا شهری است ایده آل برای ورزش های زمستانی، این شهر در قسمت شمالی منطقه باتلاقهای کوهستانی باکیرلی و در ارتفاع حدود ۱۷۵۰-۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

در ماههای مارس و آوریل علاوه بر اینکه شما می توانید صبح هنگام در این ارتفاعات به ورزش مفرح اسکی بپردازند، این امکان را خواهید داشت تا غذای مورد دلخواه را که شاید خوراک ماهی باشد در این محل میل کنید. سپس در ارتفاعات پا ئین تر به ورزش موج سواری و شنا پرداخته و در صورت تمایل حمام آفتاب بگیرید.علاوه از این شما می توانید قسمتی از وقت خود را به تماشای پارک حفاظت شده دوزلرچالی که در منطقه شمالی آنتالیا قرار دارد بگذرانید.هم چنین از نزدیک حیات وحش آن منطقه که شامل حیواناتی چون آهو و بزکوهی می باشد را تماشا کنید. البته از مشاهده دره ۱۱۵ متری گوور که بسیار هم زیبا میباشد نیز نباید غافل شد.یکی دیگر از مناطق دیدنی آنتالیا غار کارائین است که در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر آنتالیا شرق کوه چان قرار دارد. از خصوصیات در خور توجه این مکان تعلق آن به دوران پارینه سنگی می باشد.

غار کارائینی از جمله قدیمی ترین مکانهای سکونت انسانها در کشور ترکیه می باشد. این مکان دارای یک ورودی مجزا است که با نور خورشید روشن می شود که در ادامه به ۳ تالار بهم پیوسته منتهی می گردد. در داخل موزه کوچک که در کنار درب ورودی این غار قرار دارد برخی از آثار باستانی که قدمت آنها به ۰۰۰/۱۶۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد وجود دارد.

ویرانه های شهر ترسوس با قرار گرفتن در بلندای یک فلات ۱۰۵۰ متری در ناحیه غربی کوهستان گوللوک از جمله نقاط دیدنی دیگر این منطقه است. کوهستان گوللوک داخل پارک ملی گلوک واقع در شمال غربی شهر آنتالیا قرار گرفته است. ابنیه تاریخی این شهر در حصار چشم اندازی بدیع و زیبا قرار گرفته است. در بخش ورودی این پارک موزه طبیعی حیات وحش نیز قرار دارد.

منطقه شمال آنتالیا:

Guller Bulgesi بخش دریاچه ها، این منطقه به دلیل مناظر و چشم اندازهای بی نظیر و پوشش گیاهی و جانوری خود بسیار مشهور است. این منطقه در ناحیه کوهستانی و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شمال شهر آنتالیا قرار دارد.

پارک ملی کووادا Kovada

این پارک در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب دریاچه ایدیرکه دورتادور دریاچه کووالا را احاطه کرده است قرار دارد. این منطقه نیز منطقه ای بکر و کوهستانی با آب و هوای خنک و مطبوع است.

شهر یالواچ Yalvach در منطقه شمال شرقی شهر اسپارتا و در نزدیکی شهر باستانی پیسیدین آنتیچ Pisidian Antioch  قرار گرفته است. زمان دقیق شکل گیری این شهر هنوز در دست نیست. اما احتمال آن وجود دارد که این منطقه جزو الحاقات شاه آنتونیوچوس که در دوره ۲۸۱-۲۶۱ قبل از میلاد می زیسته، باشد. آنتیج بعدها در بین سالهای ۳۹-۳۶ قبل از میلاد مسیح تحت کنترل پادشاهی گالاتیان قرار گرفته وسپس به جزوی از امپراتوری کلونیاکاسرای رومی تبدیل شده و حدوداً به همین شکل ۲۰۰ سال به امپراطوری اش ادامه داده است. این ناحیه در حدود سال ۴۶ میلادی از سوی پل مورد بازدید قرار گرفت. فراموش نکنید که حتماً در میان ویرانه های کلیسا سنت پل بقایای قناتهای آب، معبد اگوستوس، تآتر و حمام عمومی را ببینید. این مکانها همگی در سال ۷۱۳ میلادی توسط اعراب نابود شدند.

در اواسط قرن سیزدهم بود که اکثریت اهالی این منطقه، قسمت باستانی را ترک کرده و شهر یالواج Yalvac را بنا نهاده و در آنجا سکنی گزیدند.

یکی از مراکز دیدنی یالواچ موزه باستانشناسی آن منطقه است که نام این منطقه را نیز به یدک می کشد. در موزه یالواچ مصنوعات بومی، محلی بسیاری را می توان یافت. در این منطقه علاوه بر پوشاک و کالاهای چرمی اشیاء مناسب تهیه شده از پوست حیوانات جهت سوغاتی به وفور یافت می شود.

تپه کاراکویو Karakuyu یا به تعبیر دگر جایگاه مقدس خدای ماه

این تپه در شرق منطقه یالواچ قرار دارد. از این تپه با نام (Men) نیز یاد می شود‌. این منطقه دارای چشم انداز بی نظیری است. پارک تپه کیزیل داغ Kızıldağ که در حکم کوههای طلائی هستند که در جنوب منطقه یالواچ قرار دارد. این منطقه با درختهای بسیار تنومند چنار خود از جمله جاهای دیدنی این منطقه به شمار می آید.

منطقه غربی آنتالیا

این منطقه نمائی است از کوههای توروس که در ورای ساحل مناظر بدیعی را خلق می کند و از ساحل منطقه کیناآلتی Konyaaltı تا شبه جزیره کیرتانگیچ Kırlangıch را با نام شکارگاه قله در بر گرفته است. این شکارگاه درداخل پارک ملی قرار دارد.

شبه جزیره لیسییان Lycian

قدمت تاریخی این جزیره به دوران نوسنگی باز می گردد. ساکنین این شبه جزیره را در آن زمان بلدیبی ها Beldibi تشکیل می داده اند.

کمر Kemer

این منطقه در فاصله ۴۲ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. در طول این مسیر ۴۲ کیلومتری چشم اندازهای بسیار زیبا وجود دارد. در شهر کمر اقامتگاهی احاطه شده با مناظر بدیع و زیبا طراحی گردیده که محیطی ایده آل را برای گذراندن تعطیلات گردشگران بوجودآورده است.

تفرجگاه مجهزو ساحلی کمر به افراد علاقمند به ورزش های آبی از جمله قایقرانی و دریانوردی این امکان را میدهد تا به خلیج ها و سواحل بکر موجود در منطقه جنوبی شهر رفته و از مناظر دیدنی آن لذت ببرند.اجناس ارائه شده در مراکز خرید این شهر جهت تهیه هدیه و سوغاتی بسیار مناسب می با شد. در قسمت شمالی این تفرجگاه پله کانهائی تعبیه گردیده است که شما را مستقیماً به ساحل متصل می کند. ساحل منطقه کمر ساحلی با پرچم آبی است. (واژه پرچم آبی از سوی اتحادیه اروپا اعطا گردیده و درمعنای مناطقی که دارای سواحل پاک و تمیز هستند استفاده میگردد).

پارک یوروک Yōrūk

اهال این منطقه بطور سنتی زندگی کرده و اکثریت آنها درحرفه های سنتی نیز اشتغال دارند. خلیج پیوسته، منطقه ای است با مناظر بدیع و دلپذیر. این منطقه همه امکانات لازم برای ورزش و سرگرمی های روزانه را دارا می باشد. در ماه آوریل هر سال فستیوالها و کارنا و الهای کمر به زیبائی هر چه تمامتر برگزار می گردد. هم چنین مسابقات قایق رانی بین کمر و گیرنه (یکی از شهرهای قبرس شمالی در جمهوری ترکیه) که همه ساله در فصل بهار برگزار می گردد نیز از دیگر جاذبه های اطراف این منطقه به شمار می آید. در اطراف کمر نیز مناطق توریستی دیدنی بسیاری وجود دارد.

از جمله این مناطق در شمال می توان کزیل تپهKızıltepe، گوی نوک Guynuk که دارای استاندارد ساحل پاک و تمیز است (پرچم آبی)، بلدیبی Beldibi با پرچم آبی و در جنوب کمر هم به مناطقی چون (چام یولوا chamyovu) و تکیرووا Tekirova باز هم با پرچم آبی اشاره کرد. این مناطق همگی زمینه های متنوعی را برای تفریح گردشگران فراهم میآورند.در این منطقه در ارتفاع ۲۵۷۵ متری از سطح دریا دهکده توریستی محصور شده توسط جنگلهای سبز و خرم برای استفاده گردشگران مهیا می باشد. نام این منطقه م- تاحتالی Mt.Tahtalı یاOlympos می باشد. رفتن به این منطقه خالی از لطف نخواهد بود.

شهر باستانی الیمپس Olympos که در قسمت جنوبی منطقه Mt.Tahtalı قرار دارد. این شهر مملو از بوته های گل خرزهره و برگ مو می باشد. احتمالاً دروازه معبدی که در این شهر وجود دارد در طول دوران مارکوس آریلیوس (۱۸۰-۱۶۱میلادی) بنا شده است. قسمتی از پل تآتر رومی موجود در این منطقه از بقایای دوران باستان محسوب میشود. قدمت دیوارهای بیرونی و قلعه هایی که در اطراف خلیج قرار دارد به قرون وسطی بر می گردد.

یانارتاش Yanartaş این منطقه در شمال شهر Olympos و در ارتفاع ۳۰۰ متری از ساحل چیرالیchıralı قرار گرفته است. اساطیر یونانی از این منطقه به عنوان منطقه ای که در آن قهرمان افسانه ای یونان بلروفون در آن سوار بر اسب بالدار خود پگاسوس جانوری با سری شیر مانند بدنی ببر مانند و دمی مار مانند که از دهانش شعله آتش بیرون می فرستاده را از پای درمیآورد یاد می کنند. رومیان این منطقه را بدلیل بخاری که از زیرزمین متصاعد می گردد و سبب بوجود آمدن منظره خاص در شب میگردد به عنوان منطقه مذهبی به شمار می آورده اند.

خلیج  چاووش chavuş در جنوب منطقه الیمپوس Olympos با آبهای آرام و سواحل شنی قرار گرفته است. خلیج چاووش منطقه مناسبی است برای ورزش اسکی روی آب در این منطقه و در کرانه شمالی آن غارهای شگفت انگیز و دیدنی وجود دارد.

فینیکه Finike

این منطقه در قسمت ورودی غربی منطقه Olympos قرار دارد. این منطقه توسط درختان و باغهای مرکبات احاطه گردیده است. ساحل ماسه ای این منطقه که از سمت شرق به غرب امتداد یافته به خلیج سنگی و کوچک• منتهی می گردد.

شرق آنتالیا

این منطقه آنتالیا دارای دشت های پهناور و حاصلخیزی است که در امتداد سواحل ماسه ای مناظر زیبایی را خلق کرده است. تسهیلات فراوان و مدرن جهت جذب توریست و فعالیت هایی که در زمینه حفظ آثار تاریخی در این منطقه صورت گرفته خود زمینه ساز خدمات رسانی هر چه بهتر به گردشگران شده است.

بلک Belek

این منطقه به عنوان مرکزی لوکس و مدرن و محل مناسبی برای استفاده از دریا و گرفتن حمام آفتاب به شمار می آید. شهر بلک در فاصله ۴۰ کیلومتری آنتالیا قرار دارد این شهر کلوپ ملی گلف را نیز در خودجای داده است. در این مکان که با نام بهشت گلف بازان نیز معروف می باشد علاوه بر امکانات گلف ۱۸ حفره ای و ۹ حفره ای شرائط مناسبی برای انجام ورزشهای آبی نیز وجود دارد. در این مکان گردشگران این شانس را خواهند داشت تا از نزدیک طعم غذاهای متنوع ترکی را هم بچشند. شب هنگام هم از فضاهای باز که برای تفریحات تدارک دیده شده می توانند لذت ببرند.

منظره زیبای پل به جامانده از دوران سلجوقی که برروی رودخانه Kōpruبنا نهاده شده است و در امتداد جاده آسپندوس قرار گرفته از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه می باشد. این جاده در ادامه از مرکز جواهرات به سمت تآتر آسپندوس امتداد می یابد.

از تئآتر آسپندوس بعنوان یکی از بقاهای مشهور دوران باستان یاد می شود و در نگهداری آن نیز سعی بسیاری میگردد. از این تئآتر که گنجایش معادل ۱۵۰۰ صندلی را نیز دارد هنوز استفاده می شود. سالن های تئآتر دکورهای صحنه، اکوستیک های موجود همه و همه نشان از تبحر معمار در ساخت این بنا را دارد.

چنانچه از چگونگی تبدیل یک قطعه طلا به یک اثر هنری و یا نحوه تراش سنگ های گرانبها اطلاعاتی کاملی میخواهد حتماً از مرکز جواهرات آسپندوس دیدن فرمائید. در مرکز جواهرات آسپندوس می توانید از نزدیک جواهرات را مشاهده نمائید.

در قسمت شمال شرقی آنتالیا و در محل دوراهی تاشاگیلTasagil، باش کناک Beşkonak جاده زیبای دیگری که در نهایت به پارک ملی و تنگه ۱۴ کیلومتری کوپرولو Kōprūlū ختم می شود جلب نظر می کند. هم چنین بهنگام عبور از این منطقه پروپیچ و خم کوهستانی شما نظاره گر مناظر زیبا و بسیار رویایی نیز خواهید بود.

پارک ملی در ۹۲ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. این پارک شامل دره ای با انواع گونه های جانوری و گیاهی زیبا است. در کنار این پارک تنگه ای ۱۴ کیلومتری وجود دارد که به موازات رودخانه کوپرو امتداد می یابد. عمق این تنگه در بعضی از مناطق به ۴۰۰ متر هم می رسد. رستورانهای موجود در کنار این تنگه با پخت و سرو غذاهای دریایی جلوه دیگری را به این منطقه بخشیده است. پل الوک Oluk که ساخت آن به دوران رومیان برگشته و بر روی تنگه قرار دارد.

به همراه پل(بوروم) که بر روی رود کوجا دره Kocadere بنا شده از شاهکارهای معماری عهد باستان به شمار می آیند.از پارک ملی این امکان را خواهید داشت تا به ۲ منطقه دیگر نیز بروید. یکی از این مناطق شهر باستانی سلگه و کوههای ددگل dedegōl است که قله ددگل dedegōlرا با ۲۹۹۲ متر ارتفاع بعنوان بلندترین قله این کوهستان در خود جای داده است.

آبشارهای ماناوگات Manavgat

اگر چه دارای ارتفاع بلندی نیستند اما آب شیری رنگ و کف آلود آن با قدرت هر چه تمامتر با صخره ها برخورد کرده و صحنه های زیبائی را بوجود می آورد.وجود آبشارها، باغات چایی و رستورانها، این منطقه را به محلی دلپذیر و استراحتگاهی خنک خصوصاً بعد از یک روز گردش و تفریح تبدیل نموده است. در این منطقه، امکان این را خواهید داشت تا با قایق توریستی سفر دلپذیری را در رودخانه ماناوگات Manavgat به انجام برسانید.

سیده Side

در مجموع یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری ترکیه به شمار می آید. این منطقه بندری در عین حال منطقه ای تاریخی و باستانی نیز محسوب گردیده، و در معنای لغوی به معنای درخت انار می باشد.امروزه این منطقه بدلیل ویرانه های باستانی، ساحل ماسه ای، مغازه های بی شمار و امکاناتی که جهت رفاه گردشگران ارائه می دهد به یک مرکز توریستی مهم تبدیل شده است. تعداد بی شمار مغازه، کافه و رستوران، که همگی دارای چشم انداز زیبا از دریا می باشد زیبائی این منطقه را دو چندان نموده است.مغازه هایی که در اطراف خیابانهای پارک قرار گرفته اند با فروش جواهرات زیبا و وسایل چرمی متنوع خدمات خوبی را به مشتریان ارائه می نمایند.تالار تآتر تزئین شده با ستو نهای زیبا، در این منطقه از جمله زیباترین و بزرگترین تالارها بشمار می آید.بازار معبد آپولو و گورستان که در نزدیکی دریا قرار دارد از مناطق تاریخی دیگر این منطقه به شمار می آید.

حمام رومی ها را نیز نباید فراموش کرد. در این حمام که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود مجموعه ای از بهترین آثار باستان شناسی گرد هم آورده شده است. در شرق منطقه سیده-دش Side و در میان جنگل های درختان کاج اقامتگاه سورگون Sorgun که شامل تیتریین گل Titiyoneol به معنای گل لرزان با (پرچم آبی و دارای ساحل آرام) و کیزیل آغاچ Kızılagach بوده قرار گرفته است که به دلیل دارا بودن سواحل ماسه ای و دریای آرام و آبی خود بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.این مناطق دارای فضای آرامش بخشی است. علاوه برآن کلیه امکانات تفریحی و آسایشی نیز در این منطقه وجود دارد.

در غرب منطقه سیده مرکز توریستی کوم کوی KumKōy واقع شده است که شامل چلاکلی cholakli و Kamelya کا ملیا می باشد. این منطقه نیز برای علاقه مندان دریا و طرفداران گرفتن حمام آفتاب مکان مناسبی است.در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال منطقه سیده مکانی به نام بوجاک شیهلار Bucakşihlar وجود دارد. در این منطقه هم نباید بازدید از حمام رومی، معبدها، کلیساها، آرامگاهی بزرگ، تالار، تآتر و و حتی بازاری که هنوز در وضعیت مطلوبی قرار دارد را فراموش کرد.

غار آلتین بشیک   Altinbeşik

یکی از جالب ترین و شناخته شده ترین غارهای ترکیه محسوب می گردد این غار در پارک ملی، در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی آیدین کنت Aydınkent و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال ماناوگات Manavgat قرار دارد. دریاچه ها، و مجموعه سنگی زیبای موجود در داخل غار که همگی از جنس سنگ تراورتن (سنگ آهک سفید) بوده به همراه شهرهای زیبا و بی نظیرش این منطقه را به مکانی شگفت انگیز تبدیل نموده است. این غار در غرب رودخانه و دره ماناوگات Manavgat قرار دارد. دسترسی به این غار از طریق روستای اورونلو که بنوبه خود روستائی تماشائی و زیبا به شمار می آید ممکن می باشد.

کاروانسرای آلاراخان Alarahan

این کاروانسرا در سال ۱۲۳۰ توسط یکی از پادشاهان سلجوقی به نام علاءالدین کیقباد در منطقه ساحلی رودخانه آلارا ساخته شده است.از بالای دژ آلارا که در بالای تپه ساخته شده است، می توان مناظر اطراف را تماشا کرد.

غار داملاتاش Damlatas

این غار مکان مناسبی است برای گردشگران که در آن علاوه بر دیدن مناظر خارق العاده طبیعی امکان دیدن سنگهائی تغییر شکل یافته نیز وجود دارد. در این غار دیوارهای سنگی که به طرز خارق العاده ای در طول زمان تغییر شکل داده تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده اند.در همین محدوده موزه باستان شناسی و قوم نگاری نیز وجود دارد که بازدید از آنها نیز خالی از لطف نمی باشد. (این موزه همه روزه بجز روزهای دوشنبه جهت بازدید گردشگران باز می باشد). از مکانهای دیدنی دیگر این منطقه ۳ غار دریائی بنام های فسفرلوماعارا Fosforlu Mağra به معنای غار فسفری با ترکیبات سنگی درخشان و شب تابی که در خود جای داده است. کیزلارماعاراسی Kızlar Mağrasıغار دخترها که در گذشته محل نگهداری اسرای زن توسط دزدان دریائی به شمار می آمده است و عاشیک لا ر ماعاراسی Mağrası Aşıklar می باشد که دسترسی به این ۳ غار با قایق امکان پذیر خواهد بود.

دره دیم چایی Dimchayı

محل مناسبی است برای سفرهای یک روزه که بسیار هم لذت بخش است. دره دیم چایی در ۱۵ کیلومتری شهر آلانیا قرار دارد. در این مکان در کنار نهری که از میان دره عبور می کند می توانید به آرامش مورد دلخواه خود برسید.

آی تاب Aytap

در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر آلانیا قرار دارد. آ-ی تاب Aytap بندرگاه تاریخی شهر ایوتپه Iotape و محل دیدنی با ویرانه های به جای مانده از دوران روم بوده و در خود، خلیج ها و سواحل آرام و خلوتی را جای داده است.

قاضیپاشا Gazipaşa

این منطقه در قسمت شرقی آلانیا قرار دارد. دارا بودن سواحل استثنائی از مزایای این منطقه محسوب می گردد. نا م- گازی پاشا Gazipaşa را مصطفی کمال آتاتورک برای این مکان انتخاب کرده است. از دیگر مناطق دیدنی این محدوده می توان به غار یالان دنیا yalan Dunya به معنای دنیای دروغین با تعداد زیادی از استخرهای طبیعی که در خود جای داده است، اشاره کرد.

کورسانلارعاشک ماغاراسی Korsanla Aşk Mağrası

این مکان مورد علاقه دزدان دریائی در آن زمان بوده است. قبور سلطنتی دوعانما Doğanma در آداندا Adanda و منطقه گونی Mt. guney از جمله مناطق دیدنی دیگر این منطقه هستند. در نزدیکی شهر باستانی سولینوس Solinos نیز منطقه ای مناسب برای گذراندن تعطیلات وجود دارد. بازدید از بافت معماری ترکیه ای در منطقه هاس دره Hasdere را نیز نباید فراموش کرد.

سواحل شرقی دریای مدیترانه

در زمانهای گذشته مارک آنتونی سواحل زیبای منطقه cilician را که بین آلانیا و مرزسوریه قرار داشت به عنوان هدیه ازدواج به کلئوپاترا تقدیم کرده است. امروزه این منطقه از دریای مدیترانه، از یک طرف بدلیل دارا بودن خاک حاصلخیز و محصولات کشاورزی با کیفییت خود و از طرف دیگر به دلیل میهمان نوازی ساکنان آن بسیار مشهور است.

مرسین Mersin

این منطقه توسط باغهای زراعی و سرسبز احاطه گردیده است. مرسین مرکز استان ایچل بوده و در اواسط جاده مراسلاتی ساحل شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است. خیابانهای پوشیده شده از نخلها، پارک بسیار بزرگ، هتل های مدرن و سواحل متعدد و مناطق تاریخی موجود در آن جلوه خاصی را به این منطقه بخشیده است.

شهر مرسین به عنوان شهری که مراحل پیشرفت را به سرعت طی نموده به شمار آمده و در عین حال بعنوان بزرگترین بندر آزاد در بخش مدیترانه ای کشور ترکیه نیز محسوب میگردد. از این شهر سرویس های منظمی به شکل رفت و برگشت به منطقه گازی ماگوسا gazimagosa در قبرس شمالی واقع در جمهوری ترکیه صورت می پذیرد. در منطقه مرسین گردشگران علاقمند به غذاهای دریایی این فرصت را خواهند داشت، تا در رستورانهای این شهر طعم غذاهای طخ شده از صید روزانه را امتحان کنند. از دیگر انواع خوارکهای خاص این منطقه می توان به غذاهای محلی جذریهGezerye، شیرینی پخت شده با هویج و مغز گردو نان فلفلی Biberli Ekmak پیتزاهای کوچک بدون گوشت با سس تند آن اشاره کرد.

از مرسین تا آنامور

در حالیکه در یک سوی جاده مرسین به سیلیفکهSilifke  که از نزدیکی ساحل و جنگلهای کاج و باغهای مرکبات می گذرد. ویرانه های باقیمانده از شهرها، مقبره ها، و معبد ها وجود دارد. از سوی دیگر مجموعه ای از خلیج های کوچک و ساحل های ماسه ای بچشم می خورد در فاصله ۱۱ کیلومتری غرب شهر مرسین یک ردیف از ستونهای کرینتیان Corinthian که توسط رودیان ها Rhodians در سال ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در خیابان اصلی ویران شهر viranşehir از شهر باستانی Soloi وPompeiopolis ساخته شد به چشم می خورد.

در منطقه کانلی دیوانه Kanlıdivane نیز ویرانه های کانی تلیس Kanytelis با مقبره هائی که بیشتر شبیه معبدهای کوچک می باشند به همراه کلیساها و تابوت های سنگی متعلق به دوران رومیان و روم شرقی در یک نگاه جلب نظر میکند. خود این منطقه و ویرانه های آن همگی در کنار پرتگاهی عمیق قرار گرفته اند.

سایر جاذدبه های گردشگری شهر آنتالیا

بندر داخل قلعه کاله ایچی Kaleichi

در عین حال که یک مرکز تفریحی به شمار می آید یکی از جالب ترین بندرگاهها در ترکیه نیز محسوب می شود. در این بندرگاه در کنار فروشگاه ها، کافه ها و رستوران ها خدمات و وسایل مورد نیاز ورزش مفرح قایقرانی من جمله قایق بادبانی هم ارائه می گردد. در این منطقه صبح هنگام می توانید قایق سواری نمائید و عصرها از امکانات دیگر استراحتگاه استفاده نمائید. دیوارهای قدیمی شهر در شب هنگام با درخشش فوق العاده زیبا خود فراهم کننده محیطی مملو از آسایش و آرامش برای شما خواهد بود.

در موزه باستان شناسی این منطقه اشیاء ساخته شده با دست را که آثاری از عصر پالئولیتیک تا دوره عثمانی را در بر می گردد می توان ملاحظه نمود. وجود این آثار نیز نشان دهنده تاریخ کهن این منطقه می باشد. از دیگر دیدنیهای این شهر سرامیک های ۲ رنگ آن است که متعلق به دوران بین سالهای ۸۵۰۰ – ۵۴۰۰ می باشد.

موزه دیگری که در این شهر وجود دارد موزه آتاتورک Ataturk می باشد. این موزه محل نگهداری وسایلی است که در گذشته مورد استفاده بنیان گزار جمهوری ترکیه یعنی آتاتورک قرار می گرفته است.(موزه باستان شناسی و موزه آتاتورک بجز روزها ی دوشنبه همه روزه جهت بازدید همگان باز می باشد.

جشنواره پرتقال طلائی که پائیز هر سال در زمینه فرهنگ و هنر برگزار می گردد را می توان از دیگر جذابیت های این شهر بیان کرد. تالار قدیمی در منطقه آسپندوس مکان مناسبی برای برگزاری کنسرت ها و فستیوالها می باشد.بعلاوه همه ساله در آنتالیا نمایشگاههای جواهر نیز برگزار می گردد.

درسال ۱۹۹۶ در منطقه کنیا آلتی یک مرکز فرهنگی تاسیس گردید سالن این مرکز در درون یک هرم شیشه ای قرار دارد. این هرم جلوه خاصی باین مرکز فرهنگی بخشیده است.

پارک ملی کاراتپه Karatepe

بخش(Neo Hittite ) در این پارک بقایائی از اقامتگاه باستانی پادشاه آسیتاوادا Asitawada ، کتیبه های هئیت هیت ها و فنیقی ها که برای پی بردن به زبان (هیت هیت ها) نقش مؤثری داشت وجود دارد. در موزه فضای باز این منطقه آثار زیادی متشکل از سنگهای حجاری شده و برجسته کاریها که همگی بیانگر اهمیت و جلال این تمدن بوده وجود دارد. دو مجسمه گاو و یک مجسمه با بدن انسان و سر شیر نیز در این منطقه به چشم میخورد. این ناحیه معمولاً در طول جنگهای صلیبی همواره صحنه نبرد و پیکار بوده است و در این راستا در گذشته قله ‏تپراک کاله Toprakkale همواره از طرف ارتش اروپائی ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

دشت ایسوس

در این دشت که در گذشته یعنی در سال ۳۳۳ قبل از میلاد الکسا ندرکبیر، داریوش سوم و ارتش ایران را طی جنگی مغلوب کرد امروزه به محلی مملو از محصولات مرکبات تبدیل شده است. این مرکبات امروزه نیاز کشور ترکیه را به میوه هائی از قبیل پرتقال، نارنگی و لیمو کاملاً برطرف نموده است.کمی دورتر از ساحل در خلیج اسکندرون Iskenderun مجموعه سوکوللو محمد پاشا Sokullu Mehmet قرار دارد.در این منطقه مکانهائی از قبیل مسجد، بازار، کاروانسرا و مدرسه ای متعلق به قرن شانزدهم به چشم می خورد. از جمله مکانهای تاریخی دیگر این منطقه می توان به جین کولسی Cin kulesi و یک کاخ نیز اشاره نمود.

اسکندرون که در گذشته الکساندتا Alexandetta نامیده می شده ابتدا توسط الکساندرکبیر و پس از پیروزی بر ایرانیان در دشت Issos ایسوس بنا نهاده شد. امروزه این شهر به عنوان یک شهر پر جمعیت و بندری جایگاه خاصی را در تعاملات تجاری بعنوان شهری مرکزی و تجاری ایفا می کند. هتل ها، رستورانها و کافه های متعدد موجود در این منطقه با توجه به نحوه قرار گیری و منظره خاصی که از وجود پارکهای اطراف نشات می گیرد با چشم انداز زیبائی که به سمت دریا دارد، نظر هر بیننده ای را به خود معطوف می نماید. از غذاهای معروف این منطقه میگوهای لذیذ آن، دسر گرم کونفه Knfe تهیه شده از دانه های گندم شیرین به اضافه پنیر آب شده و پیش غذای هر سوس متشکل از پوره نخود، شیر و فلفل قرمز اشاره کرد. از سوغاتی های مشهور این منطقه هم باید به وسایل چوبی شامل میز های حکاکی شده کار دست. صندلی و غیره اشاره کرد.

در بخش جنوبی ساحل اسکندرون شهر چینارار گرفته که دارای سواحل، هتل، مهمانخانه ها و رستورانهای بسیار زیبائی می باشد. سوئوکلوک Soğuklukمنطقه ای است که در مسیر جاده آنتاکیا Antaky، اما کمی دورتر از جاده اصلی قرار گرفته است. این منطقه مکان مناسبی است برای فرار از گرما زیرا دارای آب و هوای خنکی است. در مسیر راه بعد از گذشتن از بلن پاس Belen Pass حتماً در مقابل کاخ باگراس Bagras که در مقاطع مختلف توسط رومیان، ماملوکها و جنگجویان جنگهای صلیبی به اشتغال درآمد توقفی کوتاه داشته باشید. از این کاخ در گذشته برای کنترل مسیر منتهی به کشور عربستان استفاده می شده است. یک کلیسای کوچک نیز در این کاخ وجود دارد.

منبع: وب سایت رسمی کشور ترکیه