اسکی شهیر:

یکی از استانهای ترکیه است و 25 امین شهر بزرگ ترکیه به شمار میرود. جمعیت این شهر در سال 2015 ؛ حدود 827هزار نفر بوده است. این شهر به خاطر دو دانشگاه آناتولی و عثمان قاضی ‏یک شهر دانشجویی شده‌است. رود پرسوک (‏Porsuk‏) که از میان شهر می‌گذرد زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌است.‏

سنگ زینتی «سپیولیت» که در ترکی «لوله تاشی» گفته میشود فقط در اطراف اسکی شهیر استخراج میشود به همین دلیل به آن «سنگ اسکی شهیر» هم میگویند. همچنین گونه خاصی از سگ چوبان به نام «آکباش» هم فقط مختص اسکی شهیر و مناطق همجوار آن است.

هر سال در این شهر «جشنواره بین المللی اسکی شهیر» برگزار میشود که طی آن گروههای موسیقی، تئاتر و .. به اجرای برنامه میپردازند.

هواپیمای ایرباس A330-200 TC-JNG متعلق به خطوط هواپیمایی ترکیه هم «اسکی شهیر» نامیده شده است.

رفت و آمد بین اسکی شهیر و آنکار از سال 2009 از طریق قطار سریع السیر هم ممکن شده است. این مسیر حدود 80 دقیقه طول می کشد. همچنین مسافرانی که از آنکارا به بورصا میروند، با قطار به این شهر می آیند و از آنجا با اتوبوس به بورصا میروند.

تاریخ اسکی شهر اسم اسکی شهر به معنی شهر قدیمی در زبان ترکی است و در واقع قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در زمان فریگیه می‌رسد. جهانگردان و جغرافیدانان همیشه از این شهر به عنوان زیباترین شهر آناتولی یاد کرداند.

این شهر جمعیت نسبتاً بزرگی از تاتارهای کریمه و ترکهای بلغار و همچنین از مهاجران ترکبوسنیا را در اواخر دوران امپراطوری عثمانی را به خود جلب نموده‌است.

اسکی شهیر

استان اسکی‌شهر ۱۴ شهرستان دارد.

از شهرهای ترکیه، در مغرب آنکارا (شاید دور یلایوم) قدیمی بوده، مرکز صدور مواد معدنی از جمله:کُرم منگنز، بازار محصولات کشاورزی است، خط آهن از کنار آن می گذرد. مرکز صنعت پارچه های پنبه ای، دارای چشمه های آب معدنی است.

شهر اسکی شهیر در سال 2013 پایتخت فرهنگی ترکها  و نیز پایتخت میراث های  فرهنگی یونسکو انتخاب شده بود.

تاریخ اسکی شهیر

این شهر در قرون وسطی یونانیها آنرا به اسم داریلیون یاد می کردند که خرابه های ترک شده این شهر قدیمی در قسمت های جنوبی این شهر تاهنوز مشاهده می شود.

از دوران باستان تا قرن 11هم میلادی

هیتیت ها در 14 قرن قبل از میلاد مرکزیت بزرگی در اسکی شهیر ایجاد کردند و یکی از امیرنشین های هیتیت ها بشمار می رفت. در قرن 12 قبل از میلاد، فریگ ها وارد سرزمین اناتولی شده و در ساحه به اسم داریلیون مسکن گزیدند. این ساحه بعد از آنها توسط لیدیاها و به تعقیب آن توسط شاهان پرس ها تصرف شد. در قرن چهارم قبل از میلاد شهر اسکی شهیر تحت حاکمیت اسکندر مقدونی در آمد و تا زمان مرگ اسکندر یعنی 232 قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراطوری اسکندر باقی ماند. در قرن 2 قبل از میلاد به تصرف امپراتوری رومی ها آمد و بعد از ایکه امپراتوری روم به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم گردید، تحت حاکمیت بیزانس درآمد.

اسکی شهیر

امپراتوری سلجوقیان

شهر داریلیون قدیم یا اسکی شهر فعلی در 1074 میلادی از تحت حاکمیت بیزانس خارج شده و تحت تصرف سلجوقی ها درآمد. درآن زمان اسکی شهیر بنام “سلطان انو” یاد می شد.

عصر امپراتوری عثمانی

در سال 1289 و د رزمان اورهان غازی، شهر اسکی شهیر به امپراتوری عثمانی ملحق شد. در ابتدا یکی از امیرنشین های آنکارا بود و در 1451 به یکی از امیرنشینهای کتاهیا تبدیل شد.

در سال 1890 اسکی شهیر با خط آهن وصل شد و تجارت این ساحه رونق گرفت. در جریان قرن 19، مهاجران قفقازی، کریم،، رومانیای و بلغارستانی در اسکی شهیر جابجا شدند.

درجریان جنگ های میان ترکیه و انگلیس ها تا سال 1919، اسکی شهیر از اینکه یکی از ایستگاه های مهم میان استانبول و بغداد بود به نقطه استراتژیک مبدل شد.

اسکی شهیر در زمان جنگ های استقلال ترکیه

بعد از جنگ جهانی اول، انگلیس ها به منضور دردست گرفتن خط قطار اسکی شهیر، حمله کردند و متعاقبا در 20 مارج 1920 از تصرف آنها خارج شد.  این شهر در خزان سال 1921 میلادی، مدتی تحت تصرف یونان ها باقی ماند  و در خزان سال 1022 بعد از حمله سید غاری، اسکی شهیر دوباره به خاک ترکیه پیوست.

اسکی شهیر

اقلیم اسکی شهیر

این شهر دارای زمستان سرد و برفی و تابستان گرم بی باران است. حدمتوسط بارندگی در سال به 373 میلی میتر می رسد و در طول یکسال 90 تا 100 روز آن بارانی و یا برفی است. بیشترین درجه گرمی این استان به 39 درجه و سردترین آن به منفی 26 درجه سانتی گراد می رسد.

ترانسپورت

اسکی شهیر فعلا دارای دو خط قطار معمولی و سریع السیر است که قطارهای سریع السیر آن فاصله میان آنکارا و اسکی شهیر را به به یک ساعت و پنج دقیقه و فاصله میان استانبول اسکی شهیر را به یک ساعت 30 دقیقه می رساند.

ترانسپورت بین شهری اسکی شهیر از مسئولیت های شهرداری است که وسایل نقلیه عمومی آن اتوبوسها و قطارهای بین شهری است.

اقتصاد و صنعت

اسکی شهیر از شهرهای پیشتار در اقتصاد اجتماعی است که در ساحه 32 میلیون متر مربع زمین 228 فابرکیه صنعتی فعالیت دارد که می توان گفت یکی از بزرگترین ساحه صنعتی در ترکیه می باشد. شکوفایی اقتصاد این شهر از زمان افتتاح خط آهن مسیر استانبول – بغداد آغاز شده و تا حالا شکوفایی اش را نگهداشته است.

بخش صنایع این شهر بیشتر در بخش های تولیدات غذایی، نساجی، لوکوموتیف، ماشین آلات، سرامیک، کاشی،  ظروف چینی و سمنت مصروفیت دارد. یا به عبارت دیگر مردم این شهر بیشتر در بخش تولیدات لوکوموتیف، موتور، صنعت چاپ، شکر، سمنت، کاشی، سرامیک، سرکه، شراب،  آرد، بیسکویت، ستون های فولادی، نگهداری از هوپیماها و ترمیم آنها، موبلمان منازل، یخجال و بخاری مصروف اند.

فرهنگ و هنر

اسکی شهیر از اینکه یک شهر دانشجویی می باشد از نظر فعالیت های اجتماعی بیسار فعال است. شهرداری اسکی شهیر سه مرکز تیاتر شهری، سه مرکز فرهنگی دارد که میزبان جلسان فرهنگی ، هنری و علمی این شهر می باشد. سالونهای سینما، مراکز خرید، و مراکز فرهنگی دیگر نیز از جمله مراکز شلوغ و اجتماعی این شهر است.

زبان گفتاری

اسکی شهر از زبان های زیادی بهره مند است چون یک شهر توریستی و دانشجویی است و از کشور های زیادی به این شهر می آیند زبان بلغاری – ترکی تبریزی – فارسی – آذرباییجانی – گرجی – ارمنی و لهستانی تراکم زبان این شهر است.

دانشگاهای اسکی شهیر

معرفي دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو يا همان آناتولي یکی از اولین دانشگاه های بزرگ و مبتکر درون ترکیه می‌باشد و براي متقاضيان تحصيل در دانشگاههای تركيه دانشگاهي ممتاز به شمار مي رود. این دانشگاه ۱۲ دانشکده،۷ کالج غیر هنری،۴کالج هنری،۹ موسسه آموزشی و ۲۸مرکز تحقیقاتي را در خود جای داده که ازمیان آنها ۳ دانشکده به تحصیلات از راه دور(distance learning)اختصاص داده شده و ۹۳۰ هزار دانشجو از طریق آنها مشغول به تحصیل هستند.

Anadolu Üniversitesi

این دانشگاه در سال ۱۹۵۸ با عنوان آکادمی اقتصاد و علوم تجاری در شهر اسکی شهیر بنا شد. ۸ درصد از جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند که رقمی بالغ بر ۶۰۰۰۰۰ نفر است.

زبان آموزشی این دانشگاه را سه زبان ترکی، آلمانی، انگلیسی تشکیل می‌دهد و كليه دانشجویان حتماً در یک دوره فشرده زبان انگلیسی شرکت می‌کنند.

دانشكده ها

دانشکده داروسازی

دانشکده علوم علوم انسانی

دانشکده تربیت معلم

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده علوم پایه

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

دانشکده علوم ارتباطات

دانشکده مدیریت بازرگانی

دانشکده فنی و مهندسی و معماری

معرفي دانشگاه عثمان غازی

دانشگاه عثمان غازي در سال 1970 با تأسيس دانشكده هاي مهندسي، كشاورزي، علم و هنر، براي نخستين بار فضاي آموزش عالي را در شهر اسكي شهير تركيه ايجاد كرد. دانشگاه داراي چهار ساختمان اصلي در شهر است،‌ داراي يك كتابخانه مركزي و يك بيمارستان 1284 تخت خوابي است. اين دانشگاه هم اكنون يكي از دانشگاه هاي مطرح در آناتولي مركزي است و داراي 9 دانشكده، 3 مدرسه، 4 مدرسه فني و حرفه اي و 5 مدرسه تحصيلات تكميلي است. و داراي52921 دانشجو و 1233 نفر كادر آموزشي است. زبان آموزشي دانشگاه تركي است، تنها در دانشكده برق و الكترونيك و دانشكده كامپيوتر زبان تحصيلي انگليسي است و دانشجويان رشته هاي برق و الكترونيك، كامپيوتر، مهندسي مكانيك، مهندسي معدن، روابط بين الملل و توريسم و هتلداري ملزم به گذراندن يك دوره آموزشي زبان انگليسي هستند. غير از زبان ورودي دانشگاه، دانشجويان رشته ادبيات تطبيقي نيز ملزم به گذراندن يك دوره يكساله زبان انگليسي، آلماني يا فرانسه نيز هستند.

Osmangazi

دانشكده های دانشگاه عثمان غازی

دانشكده پزشكي

دانشكده دندانپزشكي

دانشكده ادبيات و علوم

دانشكده مهندسي و كشاورزي

دانشكده علوم آموزشي

دانشكده معارف اسلامي

دانشكده هنر

دانشكده اقتصاد و مديريت بازرگاني

دانشكده كشاورزي

مراکز توریستی

موزه سيد قاضي

آثار اين موزه در اتاق هاي مدرس و كلاسهاي درس مدرسه دارالفنون سيد باتال قاضي واقع در مسير جاده اسكي شهر ـ افيون در منطقه سيد قاضي به نمايش درآمده است در داخل اين ساختمان سالم قبرهاي شخصيت هاي تاريخي موجود مي باشد.اين بنا را به خاطر اينكه ويژگيهاي معماري دوره هاي عثماني و سلجوقيان را نشان مي دهد از اهميت ويژه اي برخوردار است .

در اين مجموعه ردپاي و اثر سه فرهنگ مختلف ديده مي شود . آرامگاه و مسجد آن به دستور خاتون ام خان مادر علاء الدين كيقباد اول از پادشاهان سلجوقيان آناتولي ساخته شده است. در دوره عثمانيها هم مدرسه، عمارت خانه، درگاه به اين مجموعه افزوده شده است (1517-1511) . همچنين در كنار قبرهاي خاتون ام خان ، چوبان بابا ، آيني آنا، ميخال اوغلو احمد و محمد بيگ ، قبر شاهزاده النورا (همسر باتال قاضي) و اتاق سرنگهبانان قرار دارد.