اسکی شهیر:

یکی از استانهای ترکیه است و ۲۵ امین شهر بزرگ ترکیه به شمار میرود. جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۵ ؛ حدود ۸۲۷هزار نفر بوده است. این شهر به خاطر دو دانشگاه آناتولی و عثمان قاضی ‏یک شهر دانشجویی شده‌است. رود پرسوک (‏Porsuk‏) که از میان شهر می‌گذرد زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌است.‏

سنگ زینتی «سپیولیت» که در ترکی «لوله تاشی» گفته میشود فقط در اطراف اسکی شهیر استخراج میشود به همین دلیل به آن «سنگ اسکی شهیر» هم میگویند. همچنین گونه خاصی از سگ چوبان به نام «آکباش» هم فقط مختص اسکی شهیر و مناطق همجوار آن است.

هر سال در این شهر «جشنواره بین المللی اسکی شهیر» برگزار میشود که طی آن گروههای موسیقی، تئاتر و .. به اجرای برنامه میپردازند.

هواپیمای ایرباس A330-200 TC-JNG متعلق به خطوط هواپیمایی ترکیه هم «اسکی شهیر» نامیده شده است.

رفت و آمد بین اسکی شهیر و آنکار از سال ۲۰۰۹ از طریق قطار سریع السیر هم ممکن شده است. این مسیر حدود ۸۰ دقیقه طول می کشد. همچنین مسافرانی که از آنکارا به بورصا میروند، با قطار به این شهر می آیند و از آنجا با اتوبوس به بورصا میروند.

تاریخ اسکی شهر اسم اسکی شهر به معنی شهر قدیمی در زبان ترکی است و در واقع قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در زمان فریگیه می‌رسد. جهانگردان و جغرافیدانان همیشه از این شهر به عنوان زیباترین شهر آناتولی یاد کرداند.

این شهر جمعیت نسبتاً بزرگی از تاتارهای کریمه و ترکهای بلغار و همچنین از مهاجران ترکبوسنیا را در اواخر دوران امپراطوری عثمانی را به خود جلب نموده‌است.

اسکی شهیر

استان اسکی‌شهر ۱۴ شهرستان دارد.

از شهرهای ترکیه، در مغرب آنکارا (شاید دور یلایوم) قدیمی بوده، مرکز صدور مواد معدنی از جمله:کُرم منگنز، بازار محصولات کشاورزی است، خط آهن از کنار آن می گذرد. مرکز صنعت پارچه های پنبه ای، دارای چشمه های آب معدنی است.

شهر اسکی شهیر در سال ۲۰۱۳ پایتخت فرهنگی ترکها  و نیز پایتخت میراث های  فرهنگی یونسکو انتخاب شده بود.

تاریخ اسکی شهیر

این شهر در قرون وسطی یونانیها آنرا به اسم داریلیون یاد می کردند که خرابه های ترک شده این شهر قدیمی در قسمت های جنوبی این شهر تاهنوز مشاهده می شود.

از دوران باستان تا قرن ۱۱هم میلادی

هیتیت ها در ۱۴ قرن قبل از میلاد مرکزیت بزرگی در اسکی شهیر ایجاد کردند و یکی از امیرنشین های هیتیت ها بشمار می رفت. در قرن ۱۲ قبل از میلاد، فریگ ها وارد سرزمین اناتولی شده و در ساحه به اسم داریلیون مسکن گزیدند. این ساحه بعد از آنها توسط لیدیاها و به تعقیب آن توسط شاهان پرس ها تصرف شد. در قرن چهارم قبل از میلاد شهر اسکی شهیر تحت حاکمیت اسکندر مقدونی در آمد و تا زمان مرگ اسکندر یعنی ۲۳۲ قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراطوری اسکندر باقی ماند. در قرن ۲ قبل از میلاد به تصرف امپراتوری رومی ها آمد و بعد از ایکه امپراتوری روم به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم گردید، تحت حاکمیت بیزانس درآمد.

اسکی شهیر

امپراتوری سلجوقیان

شهر داریلیون قدیم یا اسکی شهر فعلی در ۱۰۷۴ میلادی از تحت حاکمیت بیزانس خارج شده و تحت تصرف سلجوقی ها درآمد. درآن زمان اسکی شهیر بنام “سلطان انو” یاد می شد.

عصر امپراتوری عثمانی

در سال ۱۲۸۹ و د رزمان اورهان غازی، شهر اسکی شهیر به امپراتوری عثمانی ملحق شد. در ابتدا یکی از امیرنشین های آنکارا بود و در ۱۴۵۱ به یکی از امیرنشینهای کتاهیا تبدیل شد.

در سال ۱۸۹۰ اسکی شهیر با خط آهن وصل شد و تجارت این ساحه رونق گرفت. در جریان قرن ۱۹، مهاجران قفقازی، کریم،، رومانیای و بلغارستانی در اسکی شهیر جابجا شدند.

درجریان جنگ های میان ترکیه و انگلیس ها تا سال ۱۹۱۹، اسکی شهیر از اینکه یکی از ایستگاه های مهم میان استانبول و بغداد بود به نقطه استراتژیک مبدل شد.

اسکی شهیر در زمان جنگ های استقلال ترکیه

بعد از جنگ جهانی اول، انگلیس ها به منضور دردست گرفتن خط قطار اسکی شهیر، حمله کردند و متعاقبا در ۲۰ مارج ۱۹۲۰ از تصرف آنها خارج شد.  این شهر در خزان سال ۱۹۲۱ میلادی، مدتی تحت تصرف یونان ها باقی ماند  و در خزان سال ۱۰۲۲ بعد از حمله سید غاری، اسکی شهیر دوباره به خاک ترکیه پیوست.

اسکی شهیر

اقلیم اسکی شهیر

این شهر دارای زمستان سرد و برفی و تابستان گرم بی باران است. حدمتوسط بارندگی در سال به ۳۷۳ میلی میتر می رسد و در طول یکسال ۹۰ تا ۱۰۰ روز آن بارانی و یا برفی است. بیشترین درجه گرمی این استان به ۳۹ درجه و سردترین آن به منفی ۲۶ درجه سانتی گراد می رسد.

ترانسپورت

اسکی شهیر فعلا دارای دو خط قطار معمولی و سریع السیر است که قطارهای سریع السیر آن فاصله میان آنکارا و اسکی شهیر را به به یک ساعت و پنج دقیقه و فاصله میان استانبول اسکی شهیر را به یک ساعت ۳۰ دقیقه می رساند.

ترانسپورت بین شهری اسکی شهیر از مسئولیت های شهرداری است که وسایل نقلیه عمومی آن اتوبوسها و قطارهای بین شهری است.

اقتصاد و صنعت

اسکی شهیر از شهرهای پیشتار در اقتصاد اجتماعی است که در ساحه ۳۲ میلیون متر مربع زمین ۲۲۸ فابرکیه صنعتی فعالیت دارد که می توان گفت یکی از بزرگترین ساحه صنعتی در ترکیه می باشد. شکوفایی اقتصاد این شهر از زمان افتتاح خط آهن مسیر استانبول – بغداد آغاز شده و تا حالا شکوفایی اش را نگهداشته است.

بخش صنایع این شهر بیشتر در بخش های تولیدات غذایی، نساجی، لوکوموتیف، ماشین آلات، سرامیک، کاشی،  ظروف چینی و سمنت مصروفیت دارد. یا به عبارت دیگر مردم این شهر بیشتر در بخش تولیدات لوکوموتیف، موتور، صنعت چاپ، شکر، سمنت، کاشی، سرامیک، سرکه، شراب،  آرد، بیسکویت، ستون های فولادی، نگهداری از هوپیماها و ترمیم آنها، موبلمان منازل، یخجال و بخاری مصروف اند.

فرهنگ و هنر

اسکی شهیر از اینکه یک شهر دانشجویی می باشد از نظر فعالیت های اجتماعی بیسار فعال است. شهرداری اسکی شهیر سه مرکز تیاتر شهری، سه مرکز فرهنگی دارد که میزبان جلسان فرهنگی ، هنری و علمی این شهر می باشد. سالونهای سینما، مراکز خرید، و مراکز فرهنگی دیگر نیز از جمله مراکز شلوغ و اجتماعی این شهر است.

زبان گفتاری

اسکی شهر از زبان های زیادی بهره مند است چون یک شهر توریستی و دانشجویی است و از کشور های زیادی به این شهر می آیند زبان بلغاری – ترکی تبریزی – فارسی – آذرباییجانی – گرجی – ارمنی و لهستانی تراکم زبان این شهر است.

دانشگاهای اسکی شهیر

معرفی دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو یا همان آناتولی یکی از اولین دانشگاه های بزرگ و مبتکر درون ترکیه می‌باشد و برای متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه دانشگاهی ممتاز به شمار می رود. این دانشگاه ۱۲ دانشکده،۷ کالج غیر هنری،۴کالج هنری،۹ موسسه آموزشی و ۲۸مرکز تحقیقاتی را در خود جای داده که ازمیان آنها ۳ دانشکده به تحصیلات از راه دور(distance learning)اختصاص داده شده و ۹۳۰ هزار دانشجو از طریق آنها مشغول به تحصیل هستند.

Anadolu Üniversitesi

این دانشگاه در سال ۱۹۵۸ با عنوان آکادمی اقتصاد و علوم تجاری در شهر اسکی شهیر بنا شد. ۸ درصد از جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند که رقمی بالغ بر ۶۰۰۰۰۰ نفر است.

زبان آموزشی این دانشگاه را سه زبان ترکی، آلمانی، انگلیسی تشکیل می‌دهد و کلیه دانشجویان حتماً در یک دوره فشرده زبان انگلیسی شرکت می‌کنند.

دانشکده ها

دانشکده داروسازی

دانشکده علوم علوم انسانی

دانشکده تربیت معلم

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده علوم پایه

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

دانشکده علوم ارتباطات

دانشکده مدیریت بازرگانی

دانشکده فنی و مهندسی و معماری

معرفی دانشگاه عثمان غازی

دانشگاه عثمان غازی در سال ۱۹۷۰ با تأسیس دانشکده های مهندسی، کشاورزی، علم و هنر، برای نخستین بار فضای آموزش عالی را در شهر اسکی شهیر ترکیه ایجاد کرد. دانشگاه دارای چهار ساختمان اصلی در شهر است،‌ دارای یک کتابخانه مرکزی و یک بیمارستان ۱۲۸۴ تخت خوابی است. این دانشگاه هم اکنون یکی از دانشگاه های مطرح در آناتولی مرکزی است و دارای ۹ دانشکده، ۳ مدرسه، ۴ مدرسه فنی و حرفه ای و ۵ مدرسه تحصیلات تکمیلی است. و دارای۵۲۹۲۱ دانشجو و ۱۲۳۳ نفر کادر آموزشی است. زبان آموزشی دانشگاه ترکی است، تنها در دانشکده برق و الکترونیک و دانشکده کامپیوتر زبان تحصیلی انگلیسی است و دانشجویان رشته های برق و الکترونیک، کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن، روابط بین الملل و توریسم و هتلداری ملزم به گذراندن یک دوره آموزشی زبان انگلیسی هستند. غیر از زبان ورودی دانشگاه، دانشجویان رشته ادبیات تطبیقی نیز ملزم به گذراندن یک دوره یکساله زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسه نیز هستند.

Osmangazi

دانشکده های دانشگاه عثمان غازی

دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده ادبیات و علوم

دانشکده مهندسی و کشاورزی

دانشکده علوم آموزشی

دانشکده معارف اسلامی

دانشکده هنر

دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی

دانشکده کشاورزی

مراکز توریستی

موزه سید قاضی

آثار این موزه در اتاق های مدرس و کلاسهای درس مدرسه دارالفنون سید باتال قاضی واقع در مسیر جاده اسکی شهر ـ افیون در منطقه سید قاضی به نمایش درآمده است در داخل این ساختمان سالم قبرهای شخصیت های تاریخی موجود می باشد.این بنا را به خاطر اینکه ویژگیهای معماری دوره های عثمانی و سلجوقیان را نشان می دهد از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

در این مجموعه ردپای و اثر سه فرهنگ مختلف دیده می شود . آرامگاه و مسجد آن به دستور خاتون ام خان مادر علاء الدین کیقباد اول از پادشاهان سلجوقیان آناتولی ساخته شده است. در دوره عثمانیها هم مدرسه، عمارت خانه، درگاه به این مجموعه افزوده شده است (۱۵۱۷-۱۵۱۱) . همچنین در کنار قبرهای خاتون ام خان ، چوبان بابا ، آینی آنا، میخال اوغلو احمد و محمد بیگ ، قبر شاهزاده النورا (همسر باتال قاضی) و اتاق سرنگهبانان قرار دارد.