عوارض خروج از کشور

راههای پرداخت عوارض خروج از کشور

سفر به استانبول

اپلیکیشن هایی که سفر استانبول را ساده تر می کنند

زندگی در ترکیه

مراکز خرید ارزان (آوت لت) استانبول

ikamet

عدم تمدید اقامت ترکیه از طریق پستی

زندگی در ترکیه

فاصله شهرهای توریستی ترکیه با یکدیگر

جشنواره خرید در استانبول ۲۰۱۶

زندگی در ترکیه

افزایش نرخ اجاره آپارتمان در استانبول + لیست قیمت

شهروندان ترکیه تا چند سال پیش با مبلغ ۵۰۰ لیره می توانستند یک آپارتمان ۱۰۰ متری اجاره کنند اما نرخ اجاره آپارتمان طی سالهای اخیر دو الی سه برابر شده است. 

تورم، به تنهایی نمی توانسته نرخ اجاره را تا این حد افزایش دهد بلکه افزایش آمار مهاجرت پناهجویان سوریه ای به استانبول موجب افزایش تقاضا و از سوی دیگر گرانی در اجاره مسکن شده است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی این خبرگزاری، از سال ۲۰۱۱ تا کنون ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری وارد ترکیه شده اند که از این میان، ۱۵۰ هزار نفر به استانبول آمده و گرانی اجاره را به دنبال داشته اند.

تا چندین سال پیش، اجاره یک اپارتمان در مناطق آوجیلار، باغچیلار و باهچلی اولر در حدود ۵۰۰ تا ۶۵۰ لیره بود اما هم اکنون نرخ اجاره در مناطق مذکور به ۱۱۵۰ تا ۱۳۵۰ لیره رسیده است. اکنون گرانترین نرخ اجاره در استانبول ا سیایی مربوط به منطقه آتاشهیر است و کم ترین اجاره در منطقه توزلا دریافت می شود.

گرانترین نرخ اجاره در استانبول اروپایی نیر به مناطق بشیکتاش، شیشلی و بکیرکوی تعلق دارد. ارزانترین نرخ اجاره در بخش اروپایی نیز در مناطق آوجیلار، اسن یورت و باغچیلار دریافت می شود.

در نقشه زیر نرخ روز اجاره آپارتمان در مناطق مختلف استانبول مشخص شده است.

 

خانه امن برای بانوان در ترکیه: Sığınma evi

زندگی در ترکیه

امنیت تهران بیشتر است یا استانبول؟

امنیت استانبول

امنیت استانبول

یکی از سوالاتی که همیشه دوستان از بنده می پرسند این است: امنیت تهران بیشتر است یا استانبول؟

من هم پاسخ را به واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) و جدیدترین گزارش آن ارجاع می‌دهم.واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در جدیدترین گزارش خود با انتشار فهرست رتبه بندی شهرها از نظر شاخص های امنیت شهری در سال ۲۰۱۵، توکیو را به عنوان امن‌ ترین شهر جهان معرفی کرد.

واحد اطلاعات اکونومیست که در زمینه تحقیق و پژوهش، پیش‌بینی، تحلیل و مشاوره‌های اقتصادی و اجتماعی تخصص دارد، برای معرفی امن‌ ترین شهرهای جهان، شاخص‌هایی مثل امنیت دیجیتال، تأمین اجتماعی، امنیت زیرساخت‌ها و امنیت شخصی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

در گزارش امسال این گروه، ابوظبی در صدر امن‌ ترین شهرهای خاورمیانه جای گرفته است. رتبه کلی این شهر در این فهرست ، ۲۵ است. ابوظبی تنها شهر خاورمیانه است که توانسته است در نیمه نخست این فهرست جای بگیرد. دوحه در رتبه ۲۹ و ریاض در رتبه ۴۶ قرار دارند.

پایتخت ژاپن در حالی در صدر این فهرست جای گرفته که به لحاظ جمعیتی و جغرافیایی، شهری به شدت متراکم است. جمعیت این شهر تا سال ۲۰۱۴، بیش از ۱۳ میلیون نفر برآورد شده است. پس از توکیو، سنگاپور، اوساکا، استکهلم، آمستردام، سیدنی، زوریخ، تورنتو، ملبورن و نیویورک قرار گرفته‌ اند.

در قعر جدول، استانبول (رتبه ۴۱)، دهلی (رتبه ۴۲)، مسکو (رتبه ۴۳)، بمبئی (رتبه ۴۴)، مکزیکو سیتی (رتبه ۴۵)، ریاض (رتبه ۴۶)، ژوهانسبورگ (رتبه ۴۷)، هوشی‌مین (رتبه ۴۸)، تهران (رتبه ۴۹)، و جاکارتا (رتبه ۵۰) قرار دارند.

در این رتبه‌ بندی، پژوهشگران اکونومیست همچنین عوامل دیگری مثل سوانح رانندگی، اقدامات و تدابیر پلیسی، و سطح هزینه‌کرد و خرج شهروندان را در کنار عامل های دیگر بررسی کرده‌اند. این ۵۰ شهر، بر اساس این که کدام منطقه از جهان را نمایندگی می‌کنند و همچنین میزان دسترسی به اطلاعات آنها انتخاب شده‌اند.

به عبارت دیگر، قرار گرفتن یک شهر در قعر جدول به این معنا نیست که آن شهر خطرناک‌ ترین یا ناامن‌ترین شهر جهان است.

 

زندگی در ترکیه

گران‌ترین منطقه استانبول: ببک

منطقه ببک

منطقه ببک

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در زمینه آموزش، لوکس بودن محل زندگی و مساعد بودن محیط برای زندگی آرام، منطقه «ببک» استانبول، رتبه اول را به دست آورده است.

همچنین، شهرهای ازمیر و آدانا بعد از استانبول، رتبه‌های دوم و سوم از نظر شرایط مساعد زندگی را دارند و در رده شهرهای «آ پلاس» ترکیه قرار گرفته‌اند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که محله «ببک» رتبه آ پلاس یک؛ محله بی‌اوغلو رتبه آ پلاس دو و بشیکتاش اتیلر رتبه آ پلاس سه را دارا هستند.

جدیدترین مرکز خرید استانبول…Mall Of Istnbul

زندگی در ترکیه

۵ مرکز خرید برتر استانبول