لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت سال ۲۰۲۴-۲۰۲۳

وزارت بهداشت ایران لیست دانشگاههای موردتایید برای ورودیهای سال ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ در کشورهای مختلف را منتشر کرد. در این لیست در میان کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، کشور ترکیه هم وجود دارد که نسبت به سال قبل دانشگاههای آیدین استانبول و دانشگاه مدیپل به لیست مراکز موردتایید اضافه شده اند.

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم در ترکیه

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم در ترکیه

بنابراین متقاضیان تحصیل در ترکیه به خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه اگر قصد بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیل را دارند باید به نکات ذیل توجه کنند:

دانشگاههای تایید وزارت بهداشت در ترکیه

با بررسی‌­های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه ­بندی معتبر بین­ المللی Times، QS و Shanghai و عملکرد دانشگاهها، لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورود‌یهای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۳ در رشته‌­های مرتبط با علوم پزشکی به شرح جدول پیوست اعلام می­‌گردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاه‌های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می‌­باشد.

یادآور می‌شود از سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷، تحت هیچ شرایطی امکان ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان از دانشگاههای خارج از لیست تایید وزارت بهداشت (دانشگاه غیرتایید) وجود ندارد، همچنین بر اساس مصوبه دویست و پنجاه و هفتمین جلسه مورخ ۱۴۰۱/۶/۲۲ شورایعالی ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور از ورودیهای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۳، کل مدت تحصیل بایستی در دانشگاه مورد تایید بوده و امکان ارزشیابی مدارک دانش آموختگانی که قسمتی از دوره را در دانشگاه غیرتایید گذراندهاند، میسر نمی باشد.

ضمناً بر اساس مصوبات شورایعالی ارزشیابی از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، ملاک مورد تایید بودن دانشگاه مطابق با لیست دانشگاه های مورد تایید اعلامی وزارت بهداشت می‌باشد (معیار شروع به تحصیل، تاریخ ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس‌های دوره اصلی، مطابق با برنامه سالتحصیلی دانشگاه مربوطه می‌باشد).

تاکید می­‌گردد کالج­‌های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی­‌باشد.

داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط این وزارت طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره مندی از خدمات مذکور، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زیر که نشان دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌‏باشد، و توسط مراکز یا موسسات مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادره شده است، را نیز ارائه نمایند:

  • برای کشورهای انگلیسی زبان: مدرک حداقل نمره ۶ برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون TOEFL (۶۰%-۷۸%).
  • برای کشورهای روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A2 (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL.
  • برای کشور چین: مدرک حداقل نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK .
  • برای کشورهای ترک زبان: مدرک سطح B2 آزمون تومر(TÖMER): کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ .
  • برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تایید پذیرش دهنده.

متقاضیان باید توجه داشته باشند:

  • در صورتی که دانشگاه خارجی مورد نظر، قبولی و کسب حداقل نمره در آزمون زبان خاصی را معیار و شرط پذیرش قرار دهد، داوطلب ملزم است آن شرط را نیز (علاوه بر موارد فوق) احراز نماید.
  • در خصوص دوره های تحصیلات تکمیلی و PhD ، زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه ملاک میباشد.
  • دوره های کالج،پادفک، Pre-Med،  Foundation  و … که ممکن است برای ورود به برخی رشته ها و یا دانشگاه ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نگردیده و هیچگونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد.