زندگی در ترکیه

امنیت تهران بیشتر است یا استانبول؟

امنیت استانبول

امنیت استانبول

یکی از سوالاتی که همیشه دوستان از بنده می پرسند این است: امنیت تهران بیشتر است یا استانبول؟

من هم پاسخ را به واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) و جدیدترین گزارش آن ارجاع می‌دهم.واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در جدیدترین گزارش خود با انتشار فهرست رتبه بندی شهرها از نظر شاخص های امنیت شهری در سال ۲۰۱۵، توکیو را به عنوان امن‌ ترین شهر جهان معرفی کرد.

واحد اطلاعات اکونومیست که در زمینه تحقیق و پژوهش، پیش‌بینی، تحلیل و مشاوره‌های اقتصادی و اجتماعی تخصص دارد، برای معرفی امن‌ ترین شهرهای جهان، شاخص‌هایی مثل امنیت دیجیتال، تأمین اجتماعی، امنیت زیرساخت‌ها و امنیت شخصی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

در گزارش امسال این گروه، ابوظبی در صدر امن‌ ترین شهرهای خاورمیانه جای گرفته است. رتبه کلی این شهر در این فهرست ، ۲۵ است. ابوظبی تنها شهر خاورمیانه است که توانسته است در نیمه نخست این فهرست جای بگیرد. دوحه در رتبه ۲۹ و ریاض در رتبه ۴۶ قرار دارند.

پایتخت ژاپن در حالی در صدر این فهرست جای گرفته که به لحاظ جمعیتی و جغرافیایی، شهری به شدت متراکم است. جمعیت این شهر تا سال ۲۰۱۴، بیش از ۱۳ میلیون نفر برآورد شده است. پس از توکیو، سنگاپور، اوساکا، استکهلم، آمستردام، سیدنی، زوریخ، تورنتو، ملبورن و نیویورک قرار گرفته‌ اند.

در قعر جدول، استانبول (رتبه ۴۱)، دهلی (رتبه ۴۲)، مسکو (رتبه ۴۳)، بمبئی (رتبه ۴۴)، مکزیکو سیتی (رتبه ۴۵)، ریاض (رتبه ۴۶)، ژوهانسبورگ (رتبه ۴۷)، هوشی‌مین (رتبه ۴۸)، تهران (رتبه ۴۹)، و جاکارتا (رتبه ۵۰) قرار دارند.

در این رتبه‌ بندی، پژوهشگران اکونومیست همچنین عوامل دیگری مثل سوانح رانندگی، اقدامات و تدابیر پلیسی، و سطح هزینه‌کرد و خرج شهروندان را در کنار عامل های دیگر بررسی کرده‌اند. این ۵۰ شهر، بر اساس این که کدام منطقه از جهان را نمایندگی می‌کنند و همچنین میزان دسترسی به اطلاعات آنها انتخاب شده‌اند.

به عبارت دیگر، قرار گرفتن یک شهر در قعر جدول به این معنا نیست که آن شهر خطرناک‌ ترین یا ناامن‌ترین شهر جهان است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله را پاسخ دهید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.