شرایط آزمون یوس 2022

شرایط جدید آزمون یوس دانشگاههای ترکیه ۲۰۲۲

بخشنامه جدید سازمان YÖK ترکیه در خصوص پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی و خصوصی در سال ۲۰۲۲ منتشر شد.  شرایط جدید آزمون یوس دانشگاههای ترکیه ۲۰۲۲ در بخشنامه جدید یوک اعلام شد.

بر اساس بخشنامه جدید سازمان یوک، دانشگاههای دولتی و دانشگاههای خصوصی ترکیه برای پذیرش دانشجو باید از نمرات آزمون یوس مرکزی استفاده کنند. یعنی اینکه  مثل قبل نمیتوانند بر اساس آزمون یوس خود دانشگاه دانشجو بگیرند.

*

 مفاد کلیدی بخشنامه سازمان یوک ترکیه

  ۱- آزمون متمرکز و مرکزی پذیرش دانشجوی خارجی (MYÖS) از سال ۲۰۲۲ توسط ÖSYM برگزار می شود.

 ۲- کسانی که تحصیلات متوسطه خود را با تاییدیه آموزش رسمی در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله تکمیل هستند میتوانند در آزمون مرکزی شرکت کنند.

> افراد دارای ملیت خارجی

> افراد دارای ملیت ترکیه

> افراد دارای ماوی کارت

> افراد دارای ملیت KKTC

⭕️ فقط از نتایج آزمون مرکزی می توان برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، معلمی و مهندسی استفاده کرد و افرادی که دارای نمره پایه یا نمره بالاتر تعیین شده توسط شورای آموزش عالی هستند، می توانند برای این رشته ها درخواست دهند.

⭕️ برای رشته هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم، با نتیجه MYÖS، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان که از شرایط بین المللی می باشد، دانشجو بپذیرند.

⭕️ در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی بین‌المللی، دانشجویانی که در مؤسسات آموزش عالی ثبت نام کرده‌اند، در پذیرش‌های دانشگاه‌ها مشمول اصول «انتقال بین مقاطع کاردانی و کارشناسی در مؤسسات آموزش عالی، انتقال اعتبار دو رشته‌ای، جزئی و بین‌موسسه‌ای» هستند. برنامه های مشخص شده در ماده ۳ به برنامه های مندرج در ماده ۳. حداقل نتیجه MYÖS تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش، علاوه بر شرایط مندرج در آیین نامه مربوط قابل به کار گیری میباشد.

⭕️ این آزمون به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.

 ⭕️ محدوده امتحان توسط شورای آموزش عالی به گونه ای تعیین می شود که نتایج یادگیری پایه را اندازه گیری کند.

بنابراین دانشجویان علاقمند به تحصیل در ترکیه، باید خود را برای آزمون متمرکز یوس آماده کنند؛ یعنی از این پس آزمون یوس مانند کنکور ایران یک بار در سال و توسط سازمان یوک ترکیه برگزار می شود.


آزمون یوس مرکزی لغو شد:

اصلاحیه سازمان یوک در تاریخ ۱ دی ۱۴۰۰:

⚠️ مصوبه مورخ ۲۳ هازیران ۲۰۲۱ شورای عمومی آموزش عالی در خصوص پذیرش دانشجو از خارج از کشور اصلاح شد.

⚠️تصمیم قبلی برای برگزاری آزمون پذیرش دانشجوی خارجی مرکزی (MYÖS) لغو شد ✅

به جای این، تصمیم گرفته شد که “آزمون پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه (TR-YÖS)” برگزار شود. اولین آزمون پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه (TR-YÖS) که توسط ÖSYM برگزار می شود، در ژانویه ۲۰۲۳ برگزار می شود.

استفاده از نتایج TR-YÖS در پذیرش دانشجویان خارج از کشور توسط شورای آموزش عالی به مؤسسات آموزش عالی توصیه می شود.

آزمون مذکور به زبان های «ترکی، آلمانی، عربی، فرانسوی، انگلیسی، روسی» برگزار خواهد شد.