به نام زدن قبض های آب، برق و گاز در ترکیه

ایرانیان زیادی دوست دارند برای زندگی و اقامت به ترکیه بروند و خواستار اخذ کارت اقامت ترکیه و حتی دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک هستند. برای اقامت و زندگی در ترکیه اطلاعات اولیه درباره  نحوه دریافت اقامت، روش اجاره منزل، افتتاح حساب و سایر امور مربوط به زندگی در ترکیه را لازم است که بدانیم.

در این مقاله قصد داریم امور لازم بعد از اجاره منزل مانند پرداخت قبوض و ..را توضیح بدهیم.

به نام زدن قبض ها در ترکیه

به نام زدن قبض ها در ترکیه

قبض آب، برق و گاز در ترکیه

طبق قانون جمهوری ترکیه، همه قبض های آب، برق و گاز منزل مسکونی و یا محل تجاری باید به نام مستاجر انتقال پیدا کند. برای به نام زدن قبوض خدماتی به کارت اقامت ترکیه نیاز دارید. در صورتیکه هنوز اقامت ندارید نگران نباشید! می توانید قبض ها را به نام کفیل ترک(ضامن) که خانه را نیز از طریق وی اجاره کرده اید، بزنید. سپس  بعد از اخذ کارت اقامت، می توانید به نام خودتان بزنید.
انتقال قبوض شامل هزینه می باشد که از حدود ۱۴۰ لیر برای قبوض آب و برق و برای گاز حدود ۴۰۰ لیر می باشد. این هزینه ها فقط بعنوان ضمانت در نزد شرکت ها می ماند و پس از اتمام مدت قرارداد اجاره به شما عودت داده  میشود.

یعنی اینکه بعد از اتمام مدت اجاره، به ادارات مربوطه مراجعه کرده و نسبت به ابطال قبوض اقدام می نمایید. در صورت عدم بدهی، مبالغ فوق به شما برگردانده می شود.
اگر منزلی که اجاره می کنید، به صورت مجتمع و برج باشد، به دلیل وجود سیستم مرکزی آب و گاز در این مجتمع ها، نیازی به انتقال قبوض نمی باشد و  فقط قبض برق به نام مستاجر می باشد.


نحوه پرداخت قبوض

برای پرداخت قبوض راه های متفاوتی وجود دارد. در این مقاله چند مورد آن را ذکر می کنیم.

۱- اولین روش، مراجعه به مراکز دریافت و پرداخت قبوض می باشد. که به صورت حضوری مراجعه کرده و قبوض خود را پرداخت می نمایید.

۲- اگر حساب بانکی در بانک زراعت دارید، می توانید از طریق موبایل بانک زراعت، به قسمت پرداخت قبوض رفته و قبض های خود را پرداخت نمایید. برای این کار باید در قسمت مربوط شماره قرارداد روی قبض را وارد نمایید و قبض را پرداخت کنید.

۳- در این روش از طریق اینترنت بانک حساب خود و به صورت اینترنتی می توانید قبوض خود را پرداخت نمایید.

۴- از طریق اپلیکیشن های مختلفی که برای شرکت های سیم کارت های ترک موجود می باشد، نیز می توانید قبض های خود را پرداخت نمایید.

۴- همچنین می توانید به بانک مراجعه کرده و درخواست پرداخت قبوض به صورت اتوماتیک را بدهید. تا هر ماه پرداخت قبوض در تاریخ مشخصی از طریق حساب بانکی انجام شود.