انواع پاسپورت ترکیه (قرمز، سبز، سیاه، خاکستری)

انواع پاسپورت ترکیه:  کشور ترکیه یکی از معتبرترین و مهم ترین پاسپورت ها را در بین همسایگان خود به خصوص ایران دارد. بسیاری از شهروندان ایران برای رفتن به کشورهای دیگر حتی کشورهای همسایه خود نیاز به دریافت ویزا دارند ولی شهروندان کشور ترکیه به راحتی و بدون درخواست ویزا می توانند به ۱۱۷ کشور به راحتی سفر کنند و یا حتی اقامت های بلند مدتی در آن جا داشته باشند.

انواع پاسپوت ترکیه با توجه به جایگاه سیاسی و نوع کار فرد تفاوت دارد ولی هر شهروند و تبعه کشور ترکیه می تواند به راحتی و  طی ۹۵ ساعت کاری پاسپورت خود را دریافت کند.

انواع پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه

رتبه بندی انواع پاسپورت ترکیه

مهم ترین شاخص در رتبه بندی اعتبار گذرنامه کشورها، این است که فرد بدون درخواست ویزا با همان ویزای فرودگاهی بتواند به کشورهای دیگر سفر کند. ضعیف ترین گذرنامه ها به کشورهای عراق و افغانستان اختصاص دارند که تنها به ۳۰ کشور می توانند تردد کنند. گذرنامه ایران نیز با دو رتبه جهش در جایگاه ۹۹ ایستاده است.

 در سال ۲۰۲۰ ایران رتبه ۱۰۱ را داشت. درحال حاضر با گذرنامه ایرانی می‌توان به ۴۲ کشور بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی (On arrival) سفر کرد. این مقاصد شامل آذربایجان، قطر، لبنان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، عمان، سوریه (خاورمیانه)، سریلانکا، مالدیو و ماکائو (چین)، کامبوج، مالزی، نپال، تیمور شرقی یا لسته از مستعمره‌های اندونزی (آسیا)، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا (آمریکا)، جزایر کوک، میکرونزی، نیووی، جزایر پالائو، ساموآ و تووالو (اقیانوسیه)، دومینیکا و هاییتی (کارائیب)، جزایر کیپ‌ورد، جزایر کومورس، گینه بیسائو، کنیا، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، روآندا، سنگال، سیشل، سیرا لئون، سومالی، تانزانیا، توگو، اوگاندا و زیمبابوه (افریقا) است. 

در بیشتر این مقاصد ویزای فرودگاهی صادر می‌شود. البته تعداد زیادی از آن‌ها نیز جزو مقاصد سفر ایرانی‌ها محسوب نمی‌شوند و پرواز مستقیمی برای آن‌ها وجود ندارد.

اما جایگاه همسایه ایران در دنیا بسیار متفاوت است. و هر روز هم با توجه به تلاش وزارت امور خارجه ترکیه شاهد قوی تر و معتبر شده انواع پاسپورت ترکیه هستیم. ترکیه در بین بسیاری از کشوها جایگاه بالایی را دارد و در رتبه ۵۷ قرار دارد و تنها پاسپورت امارات است که در منطقه از پاسپورت ترکیه قوی تر است.

 

ارزش انواع پاسپورت ترکیه چقدر است؟

ارزش انواع پاسپورت ترکیه با توجه به نوع استفاده کننده آن می تواند متفاوت باشد.  بدون توجه به انواع پاسپورت ترکیه، شهروندان کشور ترکیه به راحتی می توانند به کشورهای اروپایی و آمریکا سفر کنند. شهروند کشور ترکیه می تواند فارغ از انواع پاسپورت ترکیه برای مسافرت و تفریح، گشت و گذار، تحصیل، تجارت و سرمایه گذاری، درمان و بدون دریافت ویزا در ۱۷۷ کشور دنیا تردد کند. 

با پاسپورت کشور ترکیه جدای از انواع پاسپورت ترکیه مدت زمان اقامت شما می تواند حتی تا ۵ سال نیز باشد.

 

 با توجه به قانون شماره ۵۶۸۲، کشور ترکیه ۴ نوع پاسپورت خود را به رسمیت می شناسد. انواع پاسپورت ترکیه عبارتند از :

۱. پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه

پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه دارای ۳۸ صفحه می باشد. و با توجه به استناد ماده ۱۵ قانون گذرنامه ترکیه همان پاسپورت معمولی و عادی کشور ترکیه می باشد. پاسپورت قرمز یا همان پاسپورت عادی ترکیه به افراد و شهروندان عادی و خارجیانی که توانسته اند موفق به اخذ شهروندی ترکیه گردند، داده می شود. به این پاسپورت Bordo Passport گفته می شود.

پاسپورت قرمز کشور ترکیه از اداره ثبت احوال و نفوس که وابسته به وزارت کشور ترکیه است، اخذ می گردد. این پاسپورت یک پاسپورت عادی برای شهروندان عادی کشور ترکیه است که برای شهروندان بالای ۱۸ سال ترک به طور عادی و معمول برای مدت ۱۰ سال صادر می گردد. این در حالی است که برای شهروندان زیر ۱۸ سال اعتبار این پاسپورت ۵ سال می باشد.

لازم به ذکر است بدانید به افرادی که از طریق سرمایه گذاری در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه توانسته اند تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند پاسپورت قرمز یا همان پاسپورت عمومی داده می شود.

۲. پاسپورت سبز یا ویژه ترکیه(Hususi)

پاسپورت سبز یا ویژه دارای ۳۰ صفحه می باشد. این نوع پاسپورت ویژه افراد خاصی به مانند نمایندگان مجلس، مدیران و کارکنان درجه ۱ و ۲ و ۳ می باشد. این پاسپورت به استناد بند A ماده ۱۴ قانون گذرنامه می باشد و با مهر ویژه یا همان (HUSUSI DAMGA) همراه است.  و در اصلاح به آن Yeşil Pasaport گفته می شود.

۳. پاسپورت مشکی‌( Diplomatik)

پاسپورت مشکی کشور ترکیه دارای ۲۸ صفحه می باشد. که بر اساس ماده ۱۳ قانون گذرنامه ترکیه به افرادی به مانند اعضای دیوان عالی کشوری، روسای جمهور سابق، فرمانداران، روسای شهرداری های هر استان، دیوان عالی عدالت داده می شود. و در اصطلاح به آن Siyah Pasaport و یا Diplomatik گفته می شود.

۴. پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت ترکیه

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت دارای ۳۰ صفحه می باشد و بر اساس ماده ۱۴ قانون گذرنامه ترکیه به افرادی به مانند ماموران دولتی، روزنامه نگارانی که نمی توانند پاسپورت خصوصی یا دیپلماتیک بگیرند، افرادی که برای ماموریت های خارجی اعزام می شوند، اعطاء می گردد.

دارندگان پاسپورت خاکستری ترکیه می توانند بدون این که درخواست ویزا داشته باشند به دیگر کشورهای جهان ثبت نام کنند. به این نوع پاسپورت Hizmet Pasaport و یا Gri Pasaport گفته می شود.

هزینه دریافت پاسپورت ترکیه

هزینه دریافت پاسپورت ترکیه

هزینه های دریافت انواع پاسپورت در ترکیه

هزینه های دریافت انواع پاسپورت در کشور ترکیه با توجه به نوع پاسپورت و مدت زمان اعتبار پاسپورت می تواند متفاوت باشد. در اینجا هزینه های دریافت پاسپورت ترکیه در سال ۲۰۲۱ تشریح شده است:

 با اعتبار ۱ ساله ۳۳۲ لیر ترکیه

با اعتبار ۲ ساله ۵۴۲ لیر ترکیه

با اعتبار ۳ ساله ۷۷۰ لیر ترکیه

به مبالغ فوق بهای دفترچه پاسپورت، ۱۸۰ لیر ترکیه، اضافه می گردد.