آزمون اس ای تی سات SAT

آزمون «سات(SAT)» انگلیسی که برخی دانشگاه‌های ترکیه آنرا به جای آزمون «یوس(YÖS)» می‌پذیرند، مخفف عبارتScholastic Aptitude Test است. این آزمون در آمریکا برای ورود به دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و برخی دانشگاه‌های ترکیه هم این آزمون را برای ورود به مقطع لیسانس برگزار می‌کنند.منابع این آزمون توسط موسسه انتشاراتی بارونز و کالج بورد آمریکا تدوین میشود.

در این مطلب کتاب آموزشی  «Barron’s SAT 2400-Aiming for the Perfect Score (3rd ed, 2010)» برای دانلود عزیزان قرار داده شده است.

آزمون سات که اس‌ای‌تی هم خوانده میشود، سالانه هفت‌بار در آمریکا و چهار بار در کشورهای دیگر از جمله ترکیه برگزار می‌شود. نتیجه این آزمون فقط دو سال اعتبار دارد.

این آزمون دو بخش دارد؛ بخش SAT 1 “Reasoning Test” که مدت آن نزدیک به ۴ ساعت است و طی آن استعدادهای ریاضی و ادبی داوطلب سنجیده می‌شود. این بخش شامل ریاضی و هندسه و نیز بخش ادبیات و انشای انگلیسی است. البته در دانشگاه‌های ترکیه فقط بخش‌های ریاضی و هندسه و کریتیکال ریدینگ “Critical” Reading مهم است و بخش انشانویسی جدی گرفته نمی شود.

بخش دوم آزمون سات، SAT 2 “Subject Test” است و یک ساعت طول می کشد. این تست‌ها بیشتر در مورد دروس دبیرستانی شامل ریاضی، تاریخ، انگلیسی، زیست، شیمی، و … است. البته در دانشگاه‌های ترکیه بخش سات ۲(اس ای تی سابجکت) فقط توسط برخی دانشگاههای فنی مهندسی درخواست می شود!

ساختار آزمون SAT

آزمون سات در ۳ قسمت مجزا برگزار می شود و نیاز است که داوطلبان، آمادگی علمی و مهارت مربوط به پاسخ به سوالات هر ۳ بخش آزمون سات را کسب کنند:

بخش ریاضی: همچون آزمون  GRE، سوالات ریاضی در آزمون سات طرح می شود. توانایی داوطلب در حل مسایل ساده در حوزه جبر، تجزیه و تحلیل اطلاعات، موضوعات آمار و احتمال، هندسه و امثالهم، در این قسمت ارائه می شود. ۲۰ سوال ۴ گزینه ای در این بخش مطرح شده و از داوطلب خواسته می شود که ظرف ۲۵ دقیقه به آنها پاسخ دهد. سوالات به گونه ای معمولا طرح می شود که نیاز به محاسبات پیشرفته نیست و بعضا ماشین حساب نیز برای کسانی که قدرت محاسباتی ذهنی و کاغذی سریع دارند، مورد نیاز نخواهد بود.

در بخش بعدی، ۳۸ سوال ۴ گزینه ای که برای حل آن ماشین حساب مورد نیاز است مطرح می شود.

بخش خواندن و نوشتن: در این بخش، سوالاتی مطرح می شود که توانمندی داوطلبان را در تحلیل متون انگلیسی تشخیص داده شود و مهارت های خواندن و نوشتن و درک مطلب بررسی شود. مدت زمان حل سوالات این بخش که ۵۲ سوال در آن مطرح می شود، ۶۵ دقیقه است. یعنی برای برای پاسخ به هر سوال بیش از ۶۰ ثانیه وقت دارید. البته ۴۴ سوال دیگر هم در این بخش وجود دارد که مربوط به دستور زبان و مهارت های نوشتاری فرد است که باید ظرف ۲۵ دقیقه به آن پاسخ دهد.

در بخش اول و دوم به طور کلی شما ۱۸۰ دقیقه وقت دارید. باید زمان بندی به گونه ای باشد که بتوانید به سوالات در وقت مقرر پاسخ دهید. بنابراین هم توانایی انگلیسی خوب نیاز دارید برای فهم سوال و بررسی گزینه ها و هم مهارت تست زنی بالا برای حل مساله که با مطالعه و تلاش و صبوری حاصل می شود.

بخش مقاله نویسی:‌ در بخش مقاله نویسی، همچون بخش اول در آزمون GRE و IELTS، از شرکت کننده تقاضا می شود که یک مطلب راجع به موضوعاتی مانند علوم، تاریخ، جامعه شناسی، سبک زندگی و امثالهم بنویسد. در این بخش ۵۰ دقیقه وقت دارید. مطالعه زیاد موضوعات متنوع و افزایش توانایی در نوشتن و استفاده از کلمات و ساختارهای جمله ای پیچیده و حرفه ای گرامری، سبب افزایش نمره این بخش می شود.یوس
یوس